EQ یا IQ ؟ پیشرفت و موفقیت تحصیلی و شغلی به کدامیک وابسته است؟ ( ۱ )

EQ یا IQ ؟ پیشرفت و موفقیت تحصیلی و شغلی به کدامیک وابسته است؟ ( ۱ )

پیشرفت تحصیلی و شغلی مستلزم دارا بودن چندین پارامتر است. یکی از عمده‌ترین آنها انگیزه است. وجود انگیزه برای رسیدن به نتیجه اولین و عمده ترین این پارامترهاست. پشتکار و پیگیری هدف دوم است.

هر چه انگیزه قوی‌تر باشد فرد در انجام کار پیگیری بیشتری خواهد داشت. این دو عامل بدون شک منجر به موفقیت خواهد شد.

در این میان عامل هوش و میزان بهره هوشی را نیز نمی‌توان از نظر دور داشت.

تا چند سال گذشته بهره هوشی را همان IQ می‌پنداشتند. برای دریافت IQ افراد مختلف آزمون هوش برگزار می‌کردند تا بتواند بهره هوشی افراد و میزان یادگیری آنها را دریابد.

IQ را هوش عقلانی هم می‌نامند.

EQ IQ

دانشمندان معتقد بودند که داشتن هوش عقلانی برای موفقیت در زندگی کفایت می‌کند و این در حالی است که در هر دهه جامعه جهانی با افرادی مواجه می‌شود که دارای هوش عقلانی متوسط و حتی پایینی هستند اما پیشرفت‌های شغلی چشم‌گیری داشتند.

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که چنین افرادی از هوش هیجانی یا EQ بالایی برخوردارند. در اینجا لازم می‌دانیم که معنای پیشرفت شغلی و عنصر موفقیت را بیش‌تر بازکنیم و چندین سوال را در این زمینه مطرح کنیم.

پیشرفت و موفقیت به چه معناست؟

آیا رضایت فرد از کیفیت انجام کاری را که عهده‌دار است موفقیت نامیده می‌شود؟ آیا پیشرفت شغلی به مفهوم به دست آوردن مقدار قابل توجهی پول است؟ آیا منظور ما از رسیدن به موفقیت و پیشرفت رسیدن به شهرت است؟ کدام یک از اینها معیار پیشرفت و موفقیت شغلیست؟ اگر در شرایط واقعی قرار باشد به هر کدام از سوالات فوق پاسخ دهیم باید به تحلیلی مشخص از یک موقعیت معین بپردازیم به این معنا که شرایط اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی یک جامعه را برای آنکه فردی در آن جامعه به موفقیت برسد بررسی کنیم.

به این سوال پاسخ دهیم که آیا منظور ما از موفقیت، یک فرد موفق است یا یک جامعه موفق؟ بنابراین تقلیل دادن عنصر موفقیت به داشتن IQ یا EQ سهم زیادی را در موفقیت فرد یا جامعه شامل نمی‌شود.

اهمیت کلاسیک EQ و IQ

این مطلب را نیز بخوانید:  ایستادن روی پله موفقیت

روانشناسان بالینی معتقدند که EQ هوش هیجانیست. به این معنا که هوش به طور کلی شامل چند بعد است و هوش هیجانی یکی از ابعاد آن است. این هوش باعث می‌شود ما توانایی اداره خود را داشته باشیم. احساسات خود را مدیریت کنیم. زمینه روابط خود با دیگران را هموار کنیم. به اعتقاد دانشمندان داشتن EQ بالاتر باعث خواهد شد که فرد عوامل پیش‌بینی کننده موفقیت را بهتر تحلیل کند.

به دلیل آنکه هر فردی ضمن زندگی شخصی و اجتماعی خود همواره با چالش روبروست.

یکی از عواملی که در این چالش‌ها به کمک افراد می‌آید داشتن هوش هیجانیست. یعنی اگر فاکتور هوش هیجانی بالاتر باشد فرد می‌تواند به بیشترین میزان هیجانات خود را کنترل کند به این ترتیب در برابر چالش‌های بزرگ بهتر مقاومت می‌کند و با سر انگشت تدبیر گره‌ها را باز می‌کند. در برخی از موارد داشتن فاکتور بالای هوش هیجانی سبب می‌شود که فرد از مشکلات، فرصت بسازد و از موفقیت‌هایی که در نتیجه آن ایجاد میشود نهایت بهره‌برداری را کند.

ادامه دارد…

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *