به یاد آوردن موثر مطالب درسی

به یاد آوردن موثر مطالب درسی

برای موفقیت در آزمون کنکور علاوه بر خواندن منابع، به یاد آوردن آنها نیز بسیار مهم است.

در ادامه روش‌هایی برای به یاد آوردن مطالب خوانده شده را با هم می خوانیم

۱- هدف زمانی داشتن برای هر مطالعه: دقت کرده‌اید وقتی امتحان می‌دهید دقیقا بعد از امتحان حجم بسیاری از مطالب را فراموش می کنید؟ دلیل آن این است که ذهن شما ناخودآگاه برنامه‌ریزی می‌شود که مطلب را تا موقع امتحان احتیاج دارد.

به همین شکل، وقتی شما کنکور دارید و در یک آزمون آزمایشی شرکت می‌کنید گاهی ذهنتان برای همان آزمون شرطی می‌شود. یادتان باشد هنگام خواندن هر مطلبی به خودتان تلقین کنید این مطالب را برای تاریخ آزمون سراسری لازم دارید. همین کار ساده کمک می‌کند مطلب در آن تاریخ بهتر به یاد آورده شوند. بعد از مدتی ذهن شما ناخودآگاه به این روش درس خواندن عادت خواهد کرد.

۲- از تلقین مثبت استقاده کنید:آزمایشات تجربی علمی نشان می‌دهد حافظه افرادی که نسبت به توانایی حافظه خود اعتماد بیشتری دارند گنجایش بیشتری از سایرین دارد. تلقین مثبت برای فعالیت حافظه بسیار مهم است. مرتب تکرار نکنید مطلب را فراموش کردم، فکر کنید: مطلب را خوب به حافظه‌ام نسپردم. معنی این حرف برای ذهن ناخودآگاه شما این است که حافظه‌ام مشکلی ندارد و اگر خوب مطلب را به آن سپرده بودم مشکلی پیش نمی‌آمد.

به یاد آوردن موثر مطالب درسی

 

پژوهش های علمی نشان داده است حافظه انسان‌ها از نظر بیولوژیکی فرق زیادی با هم ندارد و این نحوه استفاده از حافظه است که بسیار متفاوت است. به عبارت دیگر، قدرت حافظه انسان‌ها با تمرین و اعتماد به نفس، زیاد می‌شود. پس قبل مطالعه یک جمله مثبت در مورد حافظه خود بگویید مثلا: من هر چه را در این یک ساعت بخوانم تا روز کنکور به خوبی به خاطر دارم.

اگر اعتماد به حافظه، با برنامه درسی و اقدامات درست همراه شود به موفقیت‌های بیشتری می‌رسید و این چرخه باعث افزایش اعتماد شما به حافظه هم می‌شود.

۳- فعالانه درس بخوانید: برای درس خواندن فعال حتی نوع نشستن مهم است. پشت میز جای مناسب تری است. یادداشت برداری تاثیر زیادی در مطالعه فعال دارد.

۴- یادگیری به صورت تدریجی ولی مستمر: وقتی شما چند ساعت به صورت پیوسته درسی را بخوانید شاید برای حل تمرین‌های آن یا تست زدن در همان روز مفید باشد، اما باعث نمی‌شود مطالب به حافظه بلند مدت شما رود. به جای آن روزی نیم ساعت ولی هر روز آن را بخوانید. حداقل در یکی از درس‌ها این کار را امتحان کنید تا خودتان نتیجه شگفت‌انگیز آن را تجربه کنید.

۵- فهمیدن مطلب و حل کردن تمرین: برخی دانش آموزان فکر می‌کنند برای درس خواندن به قصد کنکور نیازی به حل کردن تمرین‌ها ندارند. در جلسات مشاوره برنامه‌ریزی معمولا تاکید می‌شود تمرین‌ها و مثال‌ها حل شوند. زیرا دانش آموز مطمئن می‌شود مطلب را فهمیده است و مهمتر آنکه بعدا مطالب بهتر به یاد آورده می‌شوند.

این مطلب را نیز بخوانید:  نحوه مطالعه دروس عمومی

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *