یادگیری لغت به روش اصولی

یادگیری لغت به روش اصولی

حافظه ما به دو دسته کوتاه و بلند مدت تقسیم می شود. منظور از یادگیری لغت حفظ آن در ذهن برای مدتهای طولانی یعنی چندین سال می باشد. اگر بخواهیم از حافظه بلند مدت خودمان برای طولانی مدت بهره بگیریم، باید روشهای ذخیره اطلاعات را بدانیم. مرکز حافظه بلند مدت ما در نیمکره راستمان است. در این قسمت، رنگها، تصاویر و نمایشهایی که از طریق حواس بدست می آوریم ذخیره می شود. تمامی کیفیتهای یاد شده ابتدا رمزگذاری و یادآوری می شوند و آنگاه در حافظه بلند مدت ذخیره می گردند.
بنا بر آنچه که گفته شد، اگر بخواهیم مطالب را به روشی خوبی به ذهن بسپاریم، باید از امکان تصویر و رنگ در نوشتن مطالب درسی استفاده کنیم.

روش‌های حفظ کردن و ذخیره اطلاعات

یکی از فرآیندهای بسیار مشکل برای دانش آموزان، آموزش و حفظ لغت است. در دروس علوم انسانی و زبانهای خارجی آموزش لغت فرایند پیچیده ای دارد قبلا توصیه ما استفاده از جعبه‌های لایتنر بود اگر چه هنوز هم بر استفاده از آن تاکید داریم زیرا این وسیله به عنوان یک ابزار مهم، مفید برای یادگیری تثبیت شده است. اگر هر روز لغت حفظ کنیم با آموزش لغت انس می گیریم.
به عنوان مثال از هفت روز هفته روز جمعه را برای دوره و جبران بگذارید و شش روز بقیه را به دو دوره سه روزه تقسیم کنید.
اگر برنامه ریزی کنید، می توانید لغات زبان عربی و زبان انگلیسی را کاملا از بر کنید.

زمان مطالعه را کوتاه کرده و به آن استمرار بخشید

ابتدا با روزی نیم ساعت شروع کنید، حالا نقاط ضعف و قوت خود را در این زمینه یادداشت کنید همچنین به دلیل تعداد کم لغت و زمان کوتاه صرف شده دیگر خسته نشده و بهتر یاد می گیرید و ترستان از آموزش لغت می‌ریزد.

زبان انگلیسی

بیش از یک سوم مطالب در تستهای انگلیسی به صورت مستقیم سهم لغت است. به طور غیر مستقیم در جواب به سوالات درک مطلب نیست. نقش لغت چشمگیر است. در زبان انگلیسی در صورتیکه ریشه کلمه را بدانید با اضافه کردن پسوند ویا پیشوند میتوانید کلمه با معنای جدید بسازید.پس پسوند و پیشوندها را یاد بگیرید و با آگاهی از ریشه کلمه قادر هستید ده ها کلمه جدید را بدون دردسر به حافظه خود بسپارید.

زبان عربی

در درس عربی شما ترجمه، لغت و متن دارید. در یادگیری لغت نیاز به بررسی آن وجود دارد بنابراین برای آموزش زبان عربی، همزمان که لغت را می خوانید نقش و اجزا آن را نیز به حافظه بسپارید.

ادبیات

در کنکورهای سراسری چند سوال ابتدایی لغت است که در حدود دوازده درصد سوالات ادبیات را به خود اختصاص می دهد. کاربرد دیگر لغات در کنکور قرابت معنایی است. اگر بخواهید معنی شعر را درک کنید، باید معنی آنرا بدانید. یکی از راههای آموزش لغت در ادبیات، استفاده از ریشه کلمه است. گرچه از این تکنیک در آموزش زبان انگلیسی بیشتر می توان بهره برد، اما اگر از این شیوه بتوانید استفاده کنید یادگیری لغات فارسی را برایتان آسانتر می کند.

این مطلب را نیز بخوانید:  هوش و خلاقیت در مسابقه کنکور

پاسخگویی به تستهایی که محور اصلی آن لغت است خاصه اگر با سرعت همراه باشد لذت بخش است. جدای از آن لغات هم، نقش پررنگی در زندگی و هم در درسهای عمومی دارند. بنابراین اگر با آموزش لغت، سلیقه ای برخورد نکنید و بطور منطقی با استفاده از ابزار یادگیری، لغت را به شکل استراتژیک بیاموزید، آنوقت آموزش لغت برای شما آسان خواهد شد.

به طور کلی در هر درس به اقتضای میزان تسلط افراد بر مطالب می‌توان شیوه‌های متفاوتی را در پیش گرفت. اما یکی از نکات اساسی در حفظ لغت ، حفظ استمرار هر روزه در خواندن و مرور است.

یکی از پیشنهاداتی که می‌توان برای حفظ لغت به داوطلبان کنکور داد آن است که بدون ترس با تعداد بالایی لغت در هر روز شروع کنند بدون آنکه نگران فراموش شدن آنها باشند. در دور اول آموزش لغات به خواندن مثال‌ها و توجه به ریشه کلمات اکتفا کنند. فردای همان روز پس از خواندن لغات جدید یا پیش از آن به مرور تمامی لغاتی که روز قبل خوانید بپردازید. ممکن است عملکردتان ناامید کننده باشد و ممکن است به دلیل نزدیک بودن مرور اول اکثر لغات یادتان باشد. در هر صورت این مرور باید ادامه یابد. اگر لغت را بلد بودید تیک بزنید و اگر بلد نبودید ضربدر.

فردای آن روز به مرور لغات روز اول و دوم بپردازید. تیک و ضربدر یادتان نرود هر روز لغات روز قبل را مرور کنید. هر روز تا روز هشتم. روز هشتم شما محبور خواهید بود لغات روز اول تا هشتم را مرور کنید، بنابراین یا مجبور میشوید از تعداد خواندن لغات کم کنید یا زمان بیشتری برای خواندن اختصاص دهید. تا روز هشتم برخی لغات ۸ تیک خورده‌اند.

اگر لغات در مرور به یادتان نیامده احتمالا چند بار ضربدر خورده‌اند. هر کدام که ۸ تیک خوردند کارشان تمام است. می‌توان مطمئن باشید که حداقل تا یک ماه آینده نیازی به مرور نیست. البته برای ماندگاری طولانی‌تر پیشنهاد می‌شود بعد از روز ۱۵ و ۳۰ نیز دوباره سراغ آنها بروید.

هر کدام هنوز به ۸ تیک نرسیدند آنقدر مرور را ادامه دهید تا ۸ تیک را از شما دریافت کنند. تنها زمانی اجازه عبور از لغت را دارید که ۸ بار در ۸ روز معنی آنرا درست به خاطر آورده باشید. این روش به شما کمک خواهد کرد که حجم بالایی از لغات را حفظ کنید بی آنکه استرس فراموشی داشته باشید.

خلاصه
یادگیری لغت به روش اصولی
موضوع
یادگیری لغت به روش اصولی
توضیح
حافظه ما به دو دسته کوتاه و بلند مدت تقسیم می شود. منظور از یادگیری لغت حفظ آن در ذهن برای مدتهای طولانی یعنی چندین سال می باشد. اگر بخواهیم از حافظه بلند مدت خودمان برای طولانی مدت بهره بگیریم، باید روشهای ذخیره اطلاعات را بدانیم. مرکز حافظه بلند مدت ما در نیمکره راستمان است. در این قسمت، رنگها، تصاویر و نمایشهایی که از طریق حواس بدست می آوریم ذخیره می شود.
نویسنده
نام منتشر کننده
قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *