در کلاس‌ درس چگونه گوش دهیم تا شنونده خوبی باشیم

در کلاس‌ درس چگونه گوش دهیم تا شنونده خوبی باشیم

شما به عنوان دانش‌آموز همواره سر کلاس‌های درس یا همایش‌ها حضور دارید. اغلب موارد در صورتی که بتوانید سر کلاس خوب گوش دهید بخش زیادی از راه یادگیری را پیموده‌اید اما بیشتر دانش‌آموزان مهارت‌های خوب گوش دادن را نمی‌دانند و نمی‌توانند تمرکز لازم برای گوش دادن و یادگیری سر کلاس را بدست آورند.

اول باید بدانید منظور از گوش دادن چیست. مسلما در صورتی که سر کلاس نشسته باشید و معلم صحبت کند صدای معلم را خواهید شنید اما این به منزله گوش دادن نیست. گوش دادن یعنی علاوه بر شنیدن صدای معلم حرف‌های او را در ذهن مجسم و تجزیه و تحلیل کنید. درباره آنها فکر کنید و حتی اگر سوالی در این باره پیش‌آمد بپرسید. معمولا کسانی که سوالات مفهومی و محتوایی سر کلاس‌ها می‌پرسند کسانی هستند که به بهترین نحو مهارت گوش دادن را فرا گرفته‌اند.

برای آنکه مهارت گوش دادن سر کلاس را داشته باشید باید به موارد زیر دقت کنید:

  •    آمادگی برای درک موضوع

پیش از شروع هر کلاس درسی شما باید مطالب جلسات قبل را مرور کرده باشید و از موضوع روز تدریس نیز اطلاعات کافی داشته باشید. بنابراین به طور کلی ذهن شما باید آمادگی درک مطالبی که قرار است ارائه شود را داشته باشد. به طور مثال اگر قرار است مبحث مشتق ریاضی تدریس شود و شما هیچ مطالعه‌ای در زمینه تابع و حد نداشته باشید نمی‌توانید مطالبی که گفته میشود را عمیقا درک کنید حتی اگر آن روز به دقت گوش فرا دهید.

  •    با تمام انگیزه و بینش‌ مثبت سر کلاس حاضر شوید

در هنگام حضور در کلاس به خود بگویید که زمانی که سر این کلاس صرف میشود باید بهترین بازده را داشته باشد و موظف هستید بهترین روش را برای گوش دادن انتخاب کنید و بهترین سبک را برای یادگیری برگزینید. برای وقت خود ارزش قائل باشید. بعلاوه مشخص کنید  که در این جلسه قرار است به طور کلی چه مطالبی را فراگیرید.

  •    ذهن خود را برای پذیرش سخنان معلم بازبگذارید

برخی افراد نسبت به هر آنچه که میشنوند آنقدر بی تفاوت هستند که حتی مطالب بسیار غیرمنطقی نیز آنها را به تعجب نمی‌اندازد. این افراد نگرشی سطحی نسبت به هر مطلبی خواهند داشت صرفا برای نمره درس می‌خوانند و یادگیری و بالا بردن سواد برایشان کوچکترین اهمیتی ندارد. اما دسته‌ی مقابل آنها افرادی هستند که به سختی هر مطلبی را که می‌شنوند قبول میکنند. این دسته آنقدر روحیه منتقد دارند که به هر چه می‌شنوند شک می‌کنند، به این دسته باید گفت که کمی ذهن خود را باز بگذارند و در کنار کنجکاوی و ذهن منتقد خود پذیرای سخنان معلم نیز باشید. مطمئن باشید که در اکثر موارد معلمان راه درست را نشان می‌دهند.

  •    تمرکز خود را حفظ کنید
این مطلب را نیز بخوانید:  خلاصه‌نویسی مطالب درسی، مفید یا مضر؟

از فکر و خیال دوری کنیدو تمرکز خود را بر سخنان و مطلب درسی که ارائه میشود معطوف کنید. اگر مطلبی ذهنتان را مشغول کرده گوشه‌ای یادداشت کنید و قرار بگذارید که پایان کلاس به آن فکر کنید  آن لحظه همه حواس خود را به معلم بدهید. سعی کنید با معلم ارتباط چشمی برقرار کنید.

  •    شنونده‌ای فعال باشید

یکی از مهم‌ترین موارد سر کلاس‌های درس نوشتن جزوه است. افرادی هستند که مانند ربات هر آنچه گفته میشود را مینویسند و در اثر تکرار در این کار مسلط شده‌اند. اما متاسفانه در آن لحظه خودشان نمیدانند که چیز نوشته‌اند. به یادداشته باشید تنها زمانی باید دست به قلم ببرید که سرعت فکر کردن شما از سرعت صحبت کردن معلم بالاتر باشد و آنگاه زمان کافی برای نوشتن هر آنچه یادگرفتید فراهم است. جزوه نوشتن به این شیوه هم به فرآیند یادگیری کمک می‌کند و هم مرور آن برای جلسات بعد ساده تر است اما در صورتی که مانند ربات هر چه میشنوید بر روی کاغذ بیاورید پایان کلاس هیچ یادنگرفته‌اید و باید از صفر بنشینید و جزوه را مطالعه کنید. از سوال پرسیدن اکراه نداشته باشید.

  •    عوامل مزاحم را نادیده بگیرید

ممکن است شرایط نامطلوبی سر کلاس وجود داشته باشد که تمرکز شما را بر هم بزند. ممکن است نور کافی نباشد، سر و صدا زیاد باشد یا هوا گرم یا سرد باشد. هر چه مشکلات بیشتر می‌شود سعی کنید در یادگیری حریص‌تر شوید. بدانید که تا رسیدن به سر کلاس درس وقت و هزینه صرف کرده‌اید و نباید این ساعات را از دست بدهید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *