پیشرفت را ادامه دهیم

پیشرفت را ادامه دهیم

انسان‌های بسیاری در سراسر جهان با وجود موانع و حتی معلولیت‌های فراوان به موفقیت و پیشرفت دست یافتند. این افراد عامل مهم انگیزه را درون خود همیشه زنده نگاه داشند. افراد بزرگی مانند استیون هاوکینگ با وجود تمامی مشکلات جسمی که بر سر راهشان قرار گرفت اما گوهر درون خو‌د را بیدار نگه داشتند حتی اگر کوهی از مشکلات مقابل انسان‌های با انگیزه قرار گیرد، صبر، تلاش، پشتکار و همت آنان این کوه را از پیش پا بر خواهد داشت.

انگیزه در بشر به دو دسته تقسیم می‌شود.
این دسته‌بندی بیشتر به خاستگاه آنها مربوط است اما در نهایت عملکرد هر دو نوع یکسان است.
دسته اول انگیزه فیزیولوژیک است. انگیزه دستیابی به غذا، زنده‌ماندن و … این انگیزه در حیوانات بارز است زیرا تمامی توان و عمر خود را برای بقا صرف می‌کنند و دست‌یابی به غذا یا شکار مورد نظرشان انگیزه‌ی برنامه ریزی و اجرایی کردن برنامه است. نمونه این نوع انگیزه در انسان شاید دستیابی به پول بیشتر باشد.  دسته دوم انگیزه‌های روانی است. این نوع انگیزه گاه عامل بیرونی دارد و گاه عامل درونی. عامل بیرونی مانند دادن جایزه یا تشویق شدن یا بالا رفتن موقعیت اجتماعی و بالا رفتن شاًن و شنیدن تحسین دیگران و … . این نوع از انگیزه با حذف یا کاهش عامل بیرونی از بین خواهد رفت.
مهم‌ترین انگیزه ، انگیزه درونی است، قوی تر از هر نوع انگیزه دیگری عمل می‌کند ، همواره پایدار است و رسیدن به هدف لذت بیش‌تر و پایدارتری خواهد داشت. انگیزه درونی برای انسان یعنی بالا بردن شایستگی، و توانایی کنترل موقعیت. در واقع شایگستگی و توانایی بیشتر حس رضایتی را از درون به شما می‌دهد که وصف ناشدنیست. توانایی خود کنترلی نیز در واقع رسیدن به توانایی اتخاذ تصمیم درست و تغییر موقعیت‌های متفاوت به نفع شماست. این گرایشی است که همواره شما را در شرایط بهتری قرار می‌دهد و انگیزه مناسبی ایجاد می‌کند.

رسیدن به انگیزه درونی

این مطلب را نیز بخوانید:  وعده‌های واقعی ۲

در ابتدا باید خود را باور داشته باشید. اگر بگویید نمی‌توانم یا نمی‌شود هیچ گاه اولین گام را بر نخواهید داشت. همواره به خود ایمان داشته باشید و توانایی خود را باور کنید. بگویید میتوانم تا انگیزه انجام هر کاری را در خود تقویت کنید.

در صورت شکست در هر کاری به دنبال عامل آن شکست درون خود باشید. این کار به شما انگیزه خواهد داد تا بتوانید مشکل را اصلاح کنید و ادامه راه را قدرتمندتر بروید. اگر بهانه‌ای بیرونی برای شکست خود دست‌وپا کنید به خود خیانت کرده‌اید. برای تعیین میزان پیشرفت همیشه خودتان را با خودتان مقایسه کنید. بدترین کار این است که با دیگران مقایسه شوید. این مقایسه نه تنها سودمند نیست بلکه انگیزه شما را به کل نابود خواهد کرد.

نظم داشته باشید. اگر نظم را در برنامه ریزی و اجرا رعایت نکنید با بالاترین انگیزه نیز به هدف نمی‌رسید. برای رسیدن به هدف باید نظم داشته باشید.

برای حفظ انگیزه در مطالعه سعی کنید مطالب پیچیده و ساده را در کنار هم مطالعه کنید، از دبیران و کتاب‌های مناسبی برای حمایت خود استفاده کنید، مدام هدف گذاری خود را به صورت جزئی انجام دهید و قدم به قدم پیش روید و افکار منفی را دور بریزید.

افراد با انگیزه چندین قدم از دیگران پیش هستند.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *