پر عمق (بخش اول)

پر عمق (بخش اول)

اهمیت توجه و تمرکز ذهنی که برای هر کار می گذاری خیلی بیش از آن چیزی ست که تصور می کنی. هر کار، نه فقط کارهای ذهنی. حتی کارهای فیزیکی. مثلا این بار که رفتید استخر، وقتی دارید شنا می کنید تمام توجه و تمرکزتان را بر حرکات دست و پایتان متمرکز کنید.
اینکه چطور کش می آیند، منقبض و منبسط می شوند، اینکه چطور انگشتان شما آب را می شکافد، به پر و خالی شدن ریه هاتان، به احساس خستگی و خلاصه به تک تک جزئیات کاری که دارید انجام می دهید. بعد می بینید چقدر بهتر شنا می کنید، چقدر توان جسمی تان بیشتر است و از همه مهمتر چقدر حس بهتری دارید. بعد هم که از آب می آیید بیرون احساس می کنید که نتیجه بهتری گرفته اید. حالا مقایسه کنید با شنا کردن های خودمان. با فکر مشغول رفته ایم در آب، یک نفس می گیریم، یاد قیمت بلیط استخر می افتیم، نفس بعدی یاد امتحان هفته بعد فلان درس، نفس بعدی یاد اینکه کاش اون روز تو دعوا فلان حرف رو به فلانی زده بودم، نفس بعدی می بینیم طوری به نفر جلویی نزدیک شده ایم که عملا با هم سر یک سفره نشسته ایم. بقیه ایده هایی هم که از ذهنمان گذشته است هم بماند. بعد هم که از آب می آییم بیرون، هیچ حس خاصی نداریم و فقط می دانید یک کم شنا کرده ایم. کلی فکر و ذکر هم برای بعد از استخر داریم که از در رفتیم بیرون چکار داریم. بیرون هم که می رویم، فکرمان آنجا نیست و جای بعدی است.

چرا وقتی مشغول کاری هستیم ذهن ما همه جا می رود جز همان کار؟ مشکل کجاست؟ مشکل خاصی نیست. این هم یکی از توانایی عجیب و غریب ذهن است که می تواند بدون توجه به اینکه الان مشغول چه کاری هستید، به یک چیزهای دیگر هم فکر کند و از این جا به آنجا برود. و خب توانایی دیگرش هم این است که می تواند همه چیز را خاموش کند و تمام دقت و توانش را بگذارد روی همان کاری که پیش رویتان است.
هر دوی اینها قابلیت است و هر کدام یک جا به در می خورد. هیچکدام بد نیست و نباید اعصابمان را خورد کنیم که چرا وقتی نشسته ام و درس می خوانم ذهنم می رود یک جای دیگری که خودش دلش می خواهد. باید تمرین کرد تا تمرکز داشتن حرفه ای شد. مثل دوچرخه سواری، مثل کار با کیبورد و مثل هر مهارت دیگر. ولی تمرین درست و از روش درست. نه تمرین های اعصاب خورد کنی که آدم فقط می گوید آخیش تمام شد.
اگر تمرین کنید، ذهن خودش یاد می گیرد حواسش به همان کاری باشد که دارد انجام می دهد.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  ماجراهای مهتاب

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *