وعده‌های واقعی ۲

وعده‌های واقعی ۲

اینها هم یک سری اصول واقع بینی برای تعطیلات عیدند. یک دور مرورشان کنید و بگذارید کنار اصول شخصی خودتان. جواب می دهد:

به خودتان وعده الکی ندهید:

دقت داشته باشید که انتخابات نیست و شما هم آن کاندیدای مورد نظر نیستید. فقط به چیزهایی که شدنی است فکر کنید. نگران نباشید، رای می‌آورید یا اگر هم نیاورید به هر حال انتخاب می شوید. وعده های بزرگ به خودتان ندهید که سرخورده می شوید.هیچ اتفاق خاصی قرار نیست بیافتد، قرار است یک مقدار بیشتر درس بخوانید، یک مقدار بیشتر استراحت کنید و یک مقدارهم، بهار می شود.

یک پله پایین تر:

بر خلاف عادتی که احتمالا تا به حال داشته اید، از آن چیزی که فکر می کنید توانتان است، یک پله پایین تر حساب کنید. مثلا اگر می بینید صبح تا بعد از ظهر می شود ۴ ساعت درس خواند، بنویسید سه ساعت درس. به چند دلیل.
یک اینکه بهار است و خودتان بهتر می دانید چه می شود. دو اینکه خیلی چیزها ممکن است پیش بیاید. سه اینکه اگر دیدید به برنامه تان رسیدید و باز هم وقت و انرژی هست، از برنامه تان جلو می زنید و روحیه می گیرید.

جاهای خالی:

در برنامه ریزی واقع بینانه باید جاهای خالی داشت برای موارد خاص. مثلاً یک دفعه می بینید تلویزیون یا شبکه های بیگانه (می دانیم ندارید، منظورمان خانه فامیل است) یک برنامه جالبی گذاشته. اگر این جاهای خالی را در برنامه تان نداشته باشید، یک فیلم سینمایی یا یک ساعت لم دادن کل برنامه تان را بهم می زند تا شب. حتی می توانید یک روز یا یک نصفه روز در هفته را خالی بگذارید برای جبران چیزهایی که جا مانده اید.

تعادل:

این مطلب را نیز بخوانید:  حرف‌های خودمانی ، جام فلک نما

متعادل فکر کنید. تعطیلات نوروز، اسمش روی خودش است. باید استراحت و کیف کردن داشته باشد. درس هم که خب هست چون کنکور دارید. هیچکدام را فدای دیگری نکنید. یک جوری که فکر می کنید می توانید، تقسیم کنید. مثلا یک چهارم عید و سه چهارم درس. یا نصف عید نصف درس. ضمناً دقت کنید که مجموع این نسبت باید یک شود.

نوشتن روی کاغذ:

همین برنامه ساده و واقع بینانه را بنویسید روی کاغذ. هر روز هر قسمتی را که موفق شدید انجام دهید، کنارش تیک بزنید. اگر تیک ها خوب پیش رفتند، یعنی شما فوق العاده اید.

بازنگری:

اگر وضع تیک ها خوب نیست، یعنی یک اشکالی داشته اید در محاسبه و برنامه نویسی. اصلاح کنید. معمولاً هم علت این است که زیادی سخت گرفته اید یا خیلی برنامه هایتان را لب به لب چیده اید. دیر نشده است، دوباره بازنویسی کنید و این بار یک کم آسان تر بگیرید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *