والدینی ایده آل برای فرزندان خود باشیم

والدینی ایده آل برای فرزندان خود باشیم

اگر می‌خواهید پدر و مادری ایده‌آل برای فرزندان خود باشید پیشنهادهای زیر را در نظر بگیرید.

بگذارید فرزندتان شما را در حال مطالعه ببیند

_اگر دوست دارید فرزندانی اهل مطالعه داشته باشید، از خودتان شروع کنید. الگو فرزندان در سنین پایین شما هستید و عادات و رفتار شما بر روی آنها تاثیر گذار است. کتاب بخوانید به جای آنکه به فرزندتان بگویید کتاب بخواند، جلوی او شروع به کتاب خواندن کنید. بگذارید پدر و مادری اهل مطالعه در ذهن‌شان باقی بماند.  این بهترین راه برای   کتاب‌خوان کردن فرزندانتان است. به یادداشته باشید فرزندان شما را زیر نظر گرفتند.

بگذارید فرزندتان زندگی را تجربه کند و مهارت بیاموزد

بچه‌ها را تحت فشار شدید برای درس خواندن نگذارید. به یاد داشته باشید که موفقیت تنها از راه رفتن به دانشگاه به دست نمی‌آید، حتی کسب علم نیز لزوما در دانشگاه میسر نیست، باورهای قدیمی را کنار بگذارید. به فرزندان خود زندگی کردن بیاموزید و مهارت‌های او را بالا ببرید. سیل دانشگاه رفته‌های بیکار یا بعضا بی سواد تلنگری برای شماست. بسیاری از انسان‌های موفق دانشگاه نرفته‌اند. بسیاری از شرکت‌ها هیچ توجهی به مدرک تحصیلی شما ندارند و به دنبال تخصص و مهارت هستند. بنابراین اصرار زیادی نداشته باشید که حتما فرزندتان را در بهترین دانشگاه ‌ها ببینید و برای رسیدن به این هدف فرصت زندگی و مهارت آموزی را از او دریغ کنید. آینده از آن انسان‌هایی است که مهارت و دانش کافی برای انجام کار دارند نه لزوما سواد آکادمیک.

والدین

والدین

اضطراب نمره را از دانش‌آموز دور کنید

نگذارید فرزندتان همواره در اضطراب کسب نمره باشد. کاری کنید که با خودش رقابت کند و او را برای بالا بردن تلاش‌هایش نسبت به گذشته تحسین کنید. به او بیاموزید که تلاشش برای رسیدن به هدف بخش بسیار مهمی‌تری از هدف است. بگذارید از مسیر رسیدن به هدف لذت ببرد .

 

به فرزندتان یاد دهید که از شکست درس بگیرد

زمانی که دانش‌آموز شما نمره پایینی گرفته و بابت این نمره خود را سرزنش می‌کند و اعتماد بنفسش تخریب شده، با استفاده از ادبیات مناسب به او یادآوری کنید نمره‌ی پایین لزوما شکست نیست بلکه تحلیلی از نقاط قوت و ضعف اوست. بعضی وقت‌ها نمرات پایین برای یافتن ایراد کار و پیشرفت سودمند‌تر است، اگر به جای غمگین شدن به دنبال دلیل این نمره باشد و پس از یافتن مشکل اقدام به رفع آن کند، در این صورت نمره پایین فرزند شما به پیشرفت و بهبود او کمک خواهد کرد.

مقایسه ممنوع

مقایسه فرزندتان با دیگران باعث میشود مجموعه‌ای از عواطف و حالات روحی بسیار مخرب در او شکل گیرد. تخریب اعتماد به نفس، حس خشم و حس حسادت، حس انتقام گیری و… . شما با این کار فرزندتان را به ته چاهی می اندازید که خودتان نیز در بیرون آوردن او ناتوان خواهید بود. همیشه دانش‌آموزتان را با خودش مقایسه کنید، بگویید نسبت به خودش بهتر یا بدتر شده و یا نسبت به خودش کم کاری کرده.

منعطف باشید

این مطلب را نیز بخوانید:  قانون جاذبه و مراقبت از افکار

نظم و انظباط خوب است اما فرزند شما ربات نیست! اگر یک روز در ترم تحصیلی به دلیلی نخواست به مدرسه برود و این نرفتن ضرر بزرگی برای او نداشت، اجبار شما اشتباه است. شاید نرفتن فرزندتان به مدرسه در یکروز خاص حجم زیادی از استرس و فشار را از دوش او بردارد.

اینکه فرزندتان حس کند که درک می‌شود و شما را رفیق خود بداند کمک بزرگیست برای تبدیل شدن او به انسانی شاد و سالم در آینده که این بزرگترین نعمت است.

والدین ایده آل

تکالیف سرسام‌آور را کاهش دهید

تکالیف سرسام آور مدرسه، فرصت زندگی کردن را از دانش‌آموزان خواهد گرفت.به یاد داشته باشید که این سال‌ها برای او تکرار نخواهد شد. فرصت بازی و تجربیات هیجان انگیز و تفریح همیشه وجود ندارد. واقعیت این است مدرسه جای درس‌خواندن است، بعضی مدارس و پدر مادرها این واقعیت را نمی‌فهمند و همه روز و همه حال توقع درس خواندن و انجام تکالیف را از دانش‌آموز خود دارند. این تفکر ابلهانه است. بچه خود را طوری تربیت کنید که بیشترین استفاده را از زمان خود کند. مسلما وقت تلف شده بسیار زیادی در مدرسه وجود دارد که این وقت‌ها باید صرف تمرین و مشق شود و تکالیف منزل در موارد خاص و حجم معقول کمک کننده خواهد بود.

با فرزند خود رفاقت کنید

شروع سال تحصیلی با استرس و فشار همراه است، به عنوان والدین شما وظیفه دارید بیشتر هوای فرزندتان را داشته باشید، پای صحبتهایش بنشینید، با هم بیرون بروید و تفریح کنید. نکته ی ساده و مهم دیگر درباره کیف مدرسه بچه‌هاست. این روزها کتاب اصلی و کمک درسی و دفتر و … لازمه درس خواندن است اما همراه بردن همزمان همه اینها فشار زیادی را به ستون فقرات وارد می‌کند. پیشنهاد می‌شود کتاب‌ها قطور را به چند تکه تقسیم کنید تا حمل آن ساده شود.

به یاد داشته باشید دوران کودکی و نوجوانی سرشار از هیجان و سرخوشی و شور و نشاط است. تجربه گرایی،  ریسک پذیری ویژگی این دوران است. روزهای بی‌دغدغه‌ای که فرصت پیگیری همه آنچه دوست دارید را به شما می‌دهد. این روزهای گران بها را از فرزندتان دریغ نکنید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *