هوش و خلاقیت در مسابقه کنکور

هوش و خلاقیت در مسابقه کنکور

ماراتن کنکور آغاز شده، همه برای آغاز مسابقه خود را آماده میکنند، شما هم قصد ورود به این عرصه را دارید، برای یک شروع خوب چگونه آماده می‌شوید؟ پس با هوش عمل کنید.

بسیاری از ما داستان مسابقه لاکپشت و خرگوش را شنیده ایم، این داستان الگوی خوبی برای دست کم دوران کنکور است، حتما شما هم میدانید که ما آدمها ازدو نوع هوش بهره مندیم، بعضی هامون هوش یادگیری قوی تری داریم وبرخی از هوش هیجانی بیشتری بر خوردایم.

در دوران کنکور IQ زیاد به کارمان نمی آید، این دوران نیازمند یک برنامه کاملاً مدون است، برنامه ای که باید با نظم کافی به اجرا دربیاید، به هر حال ما درنهایت با چندین هزار نفر درگیر مسابقه‌ای علمی هستیم، شهر ورشته ای که انتخاب کرده ایم با دقت ووسواس بوده است، باید به بهترینی که می‌توانیم دست پیدا کنیم، بنابراین وقتی برای هدر دادن نداریم، رسیدن به هدف مورد نظرمان زمانی امکان پذیر است که برای هدف حداکثری، حداکثر انگیزه را داشته باشیم، حداکثر برنامه ریزی وحداکثر تلاش را هم در نظر بگیریم، اطمینان داشته باشیم که با کاربرد این روش های هوشمندانه موفقیتمان حتمی است.

مهم نیست چقدر باهوش هستید. مهم نیست قدرت یادگیری شما چقدر است. مهم شناخت موقعیت است. زمانی که قرار است مسابقه دهید، نتیجه مهم است. شما باید کاری کنید که از بقیه جلوتر باشید و برای جلوتر بودن تنها IQ کارآیی ندارد. شما باید در موقعیت‌های تنش‌زا بهترین تصمیم را بگیرید. باید هوش هیجانی بالایی داشته باشید یا هوش هیجانی خود را تقویت کنید. دانش‌آموزی که نمرات درسی بالایی کسب می‌کند لزوما در کنکور موفق نخواهد بود و دانش‌آموزی که معدل پایینی دارد نیز لزوما شکست نخواهد خورد.

موفقیت در کنکور ابعاد گوناگونی دارد که استفاده از تمامی فرصت‌ها منطبق با توانایی افراد می‌تواند هر دانش‌آموزی را به جایگاهی که حق خود می‌پندارد برساند. اما نکته اینجاست. چه جایگاهی را برای خود تصور می‌کنید. کدام صندلی از کدام دانشگاه؟ اهداف خود را روی کاغذ بنویسید. بر روی هدف خود متمرکز شوید. تمامی تفریحات و زندگی و فکر و ذکر خود را معطوف به هدفتان کنید. اگر لازم باشد بهترین دوست خود را کمتر ببیند، اگر لازم باشد از بهترین تفریح خود دور شوید، اگر لازم باشد کاملا از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید. هر کاری لازم است انجام دهید. شما باید به هر ترتیبی به هدفتان برسید. پس باید هزینه رسیدن به هدف را پرداخت کنید. اگر از تمام ظرفیت‌های خود استفاده می‌کنید تا به هدفتان برسید ، پس آدم باهوشی هستید.

این مطلب را نیز بخوانید:  معرفی پایه یازدهم انسانی

نکته مهم دیگر داشتن خلاقیت در برنامه ریزی است. احتمالا بسیاری از ما در درس خواندن، از یادگیری درس خاص گرفته تا محدودیت خاصی در زمان درس خواندن یا مشکلاتی که در خانه سر راهتان قرار می‌گیرد یا عقب بودن از منابع یا اتفاقات ناگهانی در سال کنکور و موقعیت‌هایی از این دست بر سر راهمان قرار می‌گیرد. انسان‌های باهوش از شرایط پر تنش سربلند بیرون می‌آیند. در این شرایط است که خلاقیت برای یافتن راه‌های جدید به شما کمک می‌کند.

هوش هیجانی قابل تقویت است. در هر شرایطی که گیر می‌کنید سعی کنید تصمیم گیرنده باشید. بدترین کار این است که مسولیت حل مسئله را بر عهده دیگری بیندازید. همین کار باعث خواهد شد که کند ذهن باقی بمانید. اگر ماشین شما خراب شود و کنار خیابان بدون کمک بمانید و مطمئن باشید که کسی به کمکتان نخواهد آمد، در این شرایط است که EQ به شما کمک خواهد کرد. نگاهی به ماشین خواهید انداخت. به مشکلات احتمالی فکر خواهید کرد. آزمون و خطا خواهید کرد. بالاخره راه حل پیدا میشود.

اگر کامپیوتر خانگی شما خراب می‌شود، کمی وقت صرف آن کنید. سعی کنید مشکل را برطرف کنید به جای آنکه بدون فکر و بدون تلاش فورا کمک بگیرید. افرادی که چندین بار مشکلات کامپیوتری خود را حل می‌کنند به مرور بر آن مسلط می‌شوند. این کار ذهنشان را در مواقع حساس آماده نگه خواهد داشت تا بهترین راه را برگزینند.

 

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *