هدف را نشانه بروید

هدف را نشانه بروید

برای زندگی خود هدفی قابل لمس مشخص کنید. با توجه به شخصیت و خواسته‌های خود شرایطی را در ذهن ترسیم کنید که ایده‌آل شماست و مسیری که باید برای رسیدن به این ایده‌آل طی شود را ترسیم کنید و هر ایستگاه این مسیر را یک هدف قرار دهید.

رسیدن به هر ایستگاه شما را به شرایط ایده‌آلتان نزدیک میکند. بنابراین تایین هدف با رویا پردازی یا کلی گویی تفاوت می‌کند. تعیین هدف پردازش اقدامات عملی برای تحقق رویاهای شماست. از طرفی افراد بی هدف مدتهای زیادی را از یک شاخه به شاخه دیگر می‌روند و به هیچ نقطه‌ای نمی‌رسند که راضی کننده باشد. این افراد تا زمانی که در مسیر هدف‌های خود قرار نگیرند در حال تلف کردن استعدادها و وقت خود هستند. پس از هدف گذاری سوال اینجاست که بهترین مسیر رسیدن به مقصود چیست.

در ادامه چند دستورالعملی تعیین میکنیم که از انتخاب هدف تا رسیدن به مسیر شما را همراهی می‌کند.

دقیقا چه می‌خواهید

هدفی که برای خود تعیین می‌کنید باید مشخص، قابل اندازه گیری و قابل دستیابی باشد.

آنچه در ذهن خود می‌پرورانید در صورتی که ملموس نشود تنها خیال پردازی بیهوده است. در صورتی که هدف را شفاف و مشخص تعیین کنید از هر اقدامی که شما را از هدف دور خواهد کرد اجتناب می‌کنید و همه تمرکز خود را برای پیمودن راه صرف می‌کنید. با هدف گذاری اتلاف وقت برای شما معنا نخواهد داشت. اگر تماشای تلوزیون شما را از هدف دور می‌کند دیگر این کار به شما لذت نمی‌دهد. تنها کارهایی به شما لذت خواهد داد که شما را قدمی با هدفتان نزدیک‌تر کند.

هدف خود را بنویسید که تعهدی بین مغز و دست به وجود آید

زمانی که هدف‌گذاری خود را مکتوب می‌کنید میان ذهن و دستتان ارتباط جالبی پیش می‌آید. این اولین قدم برای عملی کردن اهدافتان خواهد بود. فکرها و اهدافتان را روی کاغذ بیاورید . با این کار چراغ‌های بسیاری را در مسیر حرکتتان روشن کنید و رسما برای تحقق هدف به خودتان تعهد دهید.

رسیدن به هر هدفی هزینه‌هایی دارد

بدانید که هر چه اهداف خود را بزرگتر تعیین کنید رسیدن به آن نیز نیازمند پرداخت هزینه است. بنابراین باید انتظار داشته باشید که برخی کارهایی که قبلا انجام می‌دادید و امروز مانعی بر سر راه شماست باید حذف شود و این هزینه‌ای است که برای رسیدن به مقصود باید پرداخت. صبح زود بلند شدن، مدت زیادی را پشت میز نشستن ، کارهای سخت انجام دادن و دل‌کندن برای رسیدن به برخی دلخوشی‌ها حداقل کاری است که می‌بایست انجام دهید تا به خواسته‌هایتان برسید.

برنامه‌ریزی کنید

این مطلب را نیز بخوانید:  محل مناسب برای درس خواندن

زمانی که هدف تعیین شد، مکتوب شد و قبول کردید که حاضر به پرداخت هزینه‌های هدف خود هستید حالا نوبت به برنامه ریزی است. نقشه راه را ترسیم کنید، فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و زمانبدی مناسبی را برای هر کار تعیین کنید. به مدت یک هفته اقدام به اجرایی کردن آن کنید و در صورت نیاز تغییراتی در آن ایجاد کنید. با آزمون و خطا و رعایت اصول برنامه ریزی در نهایت بهترین مسیر خود را نشان خواهد داد.

وقت عمل است

حال می‌دانید چه کنید اما بسیاری از افراد از مرحله برنامه ریزی تا مرحله اجرا نمی‌رسند. این افراد یا هدفشان آنچنان دلخواه نیست، یا تعهدی برای رسیدن به هدف ندارند یا برنامه ریزی آنها غیر منطقی و غیر اصولی است و یا عادت به پیروی از یک برنامه مدون ندارند و یا برنامه ریزی‌هایی که انجام دادند با شخصیت و موقعیتشان جور در نمی‌آید. همه این موارد مربوط به قدم‌های قبلی است. بنابراین اگر در اجرایی کردن برنامه به مشکل بر خوردید باید نگاهی به قدم‌های قبلی بیندارید تا مشخص شود چه اشتباهاتی مرتکب شدید.  زمانی که قرار است به عملی شدن برنامه اقدام کنید کمی صبر و حوصله لازم است. برنامه را اجرا کنید اگر برای اجرایی شدن آن به مشکل خوردید در  نوبت بعدی برنامه ریزی، اصلاحات لازم برای بهبود برنامه را انجام دهید.

هیچ گاه تسلیم نشوید

خود را آماده جنگیدن با هر مشکلی کنید. نگذارید هیچ مانعی بر سر راهتان شما را از رسیدن به هدف دور کند. مطمئن باشید که تلاش و پی گیری مستمر نتیجه بخش خواهد بود. هر لحظه که فکر کردید همه چیز تمام است و هیچ گاه به مقصود نمی‌رسید یادتان بیاید که تاریک‌ترین لحظه‌ی شب دقیقا قبل از طلوع است. همان لحظه که هیچ امیدی به گشایش نیست، بدانید که ماندن و ادامه دادن، چالش شماست و زمانی به هدف می‌رسید که پس از بارها زمین خوردن بتوانید دوباره روی پای خود بایستید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *