نحوه مطالعه دروس عمومی

نحوه مطالعه دروس عمومی

شاید شما نیز از آن دسته داوطلبانی باشید که اهمیت چندانی برای خواندن دروس عمومی قائل نیست، شاید تصور میکنید که این دروس کمکی به شما نخواهد کرد یا شاید تصور می‌کنید که خواندن دروس تخصصی در اولویت است. شاید ضعف شما در برخی دروس عمومی مانند عربی یا زبان باعث شده قید خواندن دروس عمومی را بزنید یا شاید از آن دسته داوطلبان هستید که دروس عمومی را دست کم گرفته‌اند و تصور می‌کنند در مدت کوتاهی می‌توانند از پس خواندن تمامی منابع دروس عمومی برآیند،  در این صورت باید به شما یادآوری کنیم که آنچه پیش‌رو دارید مسابقه‌ای است که همه چیز در آن به تعداد پاسخ‌های درست شما وابسته است، باید بدانید رقیبان شما از هیچ راهی برای بالا بردن تراز و درصد‌هایشان کوتاه نمی‌آیند. در صورتی که داوطلب کنکور هستید باید توجه کنید که نقاط ضعف شما در دروس عمومی می‌تواند  زحماتتان در خواندن دروس تخصصی را تحت تاثیر قرار دهد و رسیدن به نتیجه دلخواه را از دسترس شما دور کند.

دروس عمومی را دست کم نگیرید

داوطلبان کنکور در تمامی رشته‌ها باید توجه داشته باشند که علی‌رغم سادگی برخی دروس عمومی در تست‌زنی و مطالعه احتمال آسیب دیدن داوطلبان از این دروس بسیار زیاد است. برخی داوطلبان تصور می‌کنند که با اختصاص  زمان کوتاهی در روزهای آخر می‌توانند نتیجه دلخواه را بگیرند، دروس عمومی اغلب حجم زیادی از حفظیات را شامل می‌شود،  بنابراین اگر این حجم زیاد در مدت کوتاهی خوانده شود کیفیت یادگیری را پایین خواهد آورد و بر روی نتیجه نهایی داوطلبان تاثیر منفی خواهد گذاشت، علاوه بر این، موکول کردن مطالعه دروس عمومی به روزهای آخر استرس ماه‌های آخر را بالا خواهد برد که این امر نیز بسیار مخرب است. بهترین راه مطالعه دروس عمومی،  اختصاص زمان کافی در هر روز و مرور مداوم آنهاست.

از ضعف‌های خود در دروس عمومی نترسید

در صورتی که در یک یا چند درس عمومی ضعیف هستید ناامید نشوید. به هیچ عنوان هیچ درس عمومی را حذف نکنید. مطمئن باشید در هر درس سوالاتی وجود دارد که با کمی تلاش می‌توانید به آنها پاسخ دهید. در مدت زمان باقی مانده تا کنکور برنامه درسی خود را طوری تنظیم کنید که حجم بیشتری از دروس عمومی را نسبت به قبل مطالعه کنید. نقاط قوت خود را در دروس عمومی تقویت کنید و درباره دروسی که در آنها ضعیف هستید بدانید که در مدت باقی مانده اگر بتوانید چند قدم کوتاه نیز برای بهبود این دروس بردارید تاثیر آن بسیار زیاد خواهد بود. پس از همین امروز دروسی که از آنها ناامید هستید را در برنامه روزانه خود قرار دهید و مطمئن باشید که در مدت یکماه اعتماد بنفس کافی برای پاسخ به سوالات را خواهید یافت.

نحوه مطالعه دروس عمومی

 

در خواندن دروس عمومی به نکات زیر توجه کنید

  •   در ابتدا تاکید می‌کنیم که خواندن دروس عمومی کنکور را پشت گوش نیندازید. بدانید که اگر امروز شروع به خواندن نکنید فردا پشیمان خواهید شد
  •  در برنامه روزانه خود حداقل دو ساعت و بسته به میزان تسلط شما بر دروس عمومی زمان بیشتری را به خواندن دروس عمومی اختصاص دهید. در خواندن هر کدام از دروس روش یادگیری خود را مشخص کنید. اگر بعد از چند روز روشتان نتیجه مناسب را نداشت فوراً به تغییر آن اقدام کنید. مطمئن باشید که بهترین راه را برای خواندن برگزیده‌اید و بر اشتباه خود پافشاری نکنید
  •  توجه داشته باشید که رمز موفقیت در دروس عمومی خواندن تدریجی دروس است. این روند تدریجی، مطالب را کاملا در ذهن شما ثبت میکند، اما حتما به این نکته توجه کنید که در برنامه‌ریزی بلند مدت خود تا کنکور منابع مورد نظرتان تمام شود. در صورتی که ضعف و ناهماهنگی در اجرای برنامه روزانه مشاهده می‌کنید به تغییر آن اقدام کنید. در برنامه ریزی منطقی باشید.
  •   در سال‌های تحصیل خود حتما متوجه شده‌اید که رمز موفقیت در خواندن دروس حفظی مرور و تکرار است. جعبه لایتنر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. در صورتی که حفظیات شما ضعیف است باید بدانید که با روش مطالعه درست حتما ضعف شما برطرف خواهد شد. بنابراین در برنامه ریزی روزانه تا کنکور سهمی را برای مرور مطالب قائل شوید
  • هر کدام از داوطلبان راه و روش یادگیری مخصوص به خود دارند و باید به دنبال راهی باشند که بر اساس توانایی‌های آنها بهترین نتیجه را بدهد. اما در این راه تجربیات افراد موفق بسیار کارساز خواهد بود. حتما با افرادی که در کنکور موفق شدند مشورت کنید و راه و رسم آنها را در خواندن دروس عمومی جویا شوید. مطمئن باشید که تجربیات آنها ایده‌های بسیار خوبی را در اختیار شما خواهد گذاشت

در تمامی رشته‌ها دروس عمومی ادبیات و دین‌و‌زندگی دو نمونه از دروسی هستند که  همه داوطلبان توانایی خواندن این دو منبع و رسیدن به نتیجه مطلوب را خواهند داشت. داوطلبان باید توجه کنند که تمامی کسانی که قرار است با آنها مسابقه دهند این دو درس را می‌خوانند و بر آن تسلط نسبی دارند. بنابراین نادیده گرفتن این دو درس برای شما بسیار گران تمام خواهد شد. مطمئن باشید که با برنامه ریزی مناسب می‌توان درصدهای بالایی از این دو درس کسب کرد.

ضریب دروس عمومی

دروس عمومی در کنکور ضرایب متفاوتی دارد. اما بالا یا پایین بودن ضرایب به معنای اهمیت آنها نیست. به طور مثال درس ادبیات دارای ضریب ۴ است و دین و زندگی ضریب پایین تری دارد. اما در صورتی که درصد شما در درس دین زندگی پایین باشد ضرر بزرگی متحمل می‌شوید زیرا تمامی داوطلبان در این درس درصد مطلوبی کسب خواهند کرد. درصد داوطلبان در درس ادبیات با توجه به دشواری سوالات میانگین پایین‌تری خواهد داشت. بنابراین در مطالعه و برنامه ریزی باید طوری عمل کنید که به بالاترین درصدی که می‌توانید در هر درس برسید.

روش تست زدن دروس عمومی

ابتدا درس را خوب بخوانید، سپس بین ۴۸ تا ۱۳۰ ساعت پس از درس خواندن تست‌های آن درس را حل کنید. اپلیکیشن قبولی را باز کنید و شروع به حل آنها کنید.

نیازی نیست اولین باری که تست می‌زنید زمان بگیرید. ولی باید بدانید برای هر سوال عمومی ۳۰ ثانیه زمان باید لحاظ کرد.

سپس درصد خود را حساب کنید: اپلیکیشن درصد شما را محاسبه می کند.

درصد ایده آل برای درس عمومی بالای ۸۰ درصد است. البته این برای زمانی است که به تست زدن مسلط شدید. در ابتدای کار زیاد به نتیجه اهمیت ندهید.

این مطلب را نیز بخوانید:  مدیریت زمان

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *