نترس، پیروزی با توست

نترس، پیروزی با توست

بارها و بارها در مورد شکست و پیروزی شنیده‌ایم

به راستی شکست به چه معناست؟

باید دانست در زندگی، شکستی وجود ندارد، آنچه هست مجموعه تجربه هاست.

اگربه زندگی خود و دیگران نگاهی بیندازید، درمیابیم که هیچ کسی پیدا نمی‌شود که در طول زندگیش تجربه های تلخ و شیرین نداشته باشد.کافی است که ما با انگیزه وبا تمام توان به دنبال حل مسائل برویم، تا همین جا ما برنده ایم، نتیجه هر چه باشد، ما صادقانه از همه موجودیت خود مایه گذاشته‌ایم، همین یعنی رسیدن به موفقیت.

پس ما در اولین قدم پیروز شده‌ایم، زیرا نترسیده‌ایم  وبا همه نیرو وارد گود شده ایم، و اما نتیجه کار چیست؟ نتیجه عملی که انجام میدهیم به ما نشان می دهد که به هدف نزدیک شده‌ایم یا از آن دور گشته ایم ،اگر نتیجه مثبت باشد نشان دهنده آن است که هم هدف‌گذاری درست بوده وهم ما با توجه به تمامی جنبه راه را درست پیموده ایم، در صورتی که نتیجه دلخواه مان را نگیریم، یعنی اینکه یک جای کار می‌لنگد. یا هدف گذاری دقیق نبوده و یا شرایط به اندازه کافی مهیا نبوده، در هر دو صورت، ما می‌توانیم برای بار دوم، هم هدف را واقع بینانه تر انتخاب کنیم و یا شرایط را آنچنان تغییر بدهیم تا هدف ما محقق شود.

برای رسیدن به یک هدف معین چه کنیم؟

فرض کنیم هدف قبولی در کنکور سراسری است، ابتدا باید انگیزه لازم را داشته باشیم، بعد از آن پشتکار کافی داشته باشیم. سوم اینکه تحلیل مشخص و دقیقی از شرایط داشته باشیم و در انتها بتوانیم زمان را مدیریت کنیم. در این صورت با یک برنامه ریزی مدون واجرای دقیق آن امکان موفقیت ما حتمی است،اگر در اولین مرحله قادر بودیم از عهده همه کار برآییم که در زمان و بودجه صرفه  جویی کرده‌ایم .

در غیر این صورت، نتیجه کار را طی چندین مرحله، با دقت وبا کمک گرفتن از افراد دلسوز و متخصص در این زمینه تحلیل می‌کنیم.ا شکالات کار را با دقت ووسواس یا داشت می‌کنیم، به عنوان مثال فرض کنید،ما با انگیزه زیاد،ب رنامه ریزی دقیق و کار شبانه روزی ودقیق وبا جدیت کافی برای رشته عمران در یک دانشگاه درجه یک خیز بر داشته ایم، اگر در اولین دوره کنکور به خواسته خود رسیدیم که کارهدف گذاری مرحله ای ما برای تحصیل با موفقیت انجام یافته،در غیر این صورت،ممکن است ما در رشته‌ای دیگر ویا دانشگاه دیگری حایز شرایط شده باشیم،حالا باید به اندازه کافی زمان بگذاریم ومشاوره کافی بگیریم تا چگونه شرایط جدید را مدیریت کنیم فراموش نکنیم که منظور از دریافت مشاوره یعنی افراد کاملاً آگاه وبه اندازه کافی دلسوز،به نظر می‌رسد اگر این افراد در خانواده درجه یک ما باشند،شانس آورده‌ایم،اگر نبود،سعی کنیم از مشاوران حرفه ای خارج از حیطه فامیلی بهره مند شویم!

به هر حال، اکنون ما در شرایط جدیدی قرار گرفته ایم، حالا باید از این شرایط حداکثر استفاده را داشته باشیم.

بعضی از داوطلبان که انگیزه خیلی بالایی دارند، ترجیح میدهند ،یکسال دیگر وقت بگذارند وبرای دومین و یا چندمین بار در آزمون سراسری شرکت کنند، تا دقیقاً به همان هدف اولیه دست بیابند، اگر انگیزه خیلی بالایی دارید و با انرژی مضاعف برای دومین بار توان آن رادارید تا برنامه  نه چندان دلپذیر! مطالعه قبل از کنکور را از نو شروع کنید که آفرین بر شما، مسلم بدانید که درنهایت برنده شما هستید.

اما در صورتی که زمان برای شما در اولویت است، میتوانید شرایط را دور بزنید، مثلا خواسته‌های تان را الویت بندی کنید، شرط رشته را حذف کنید، یا اصرار برای شرکت در فلان دانشگاه و یا شهر را کنار بگذارید، در این مرحله باید ببینید دورنمای تحصیلی خود را چگونه ترسیم کرده‌اید، باکمی انعطاف میتوانید خواسته تحصیلی خود را با همان گرایشی که از ابتدا در ذهنتان بوده، در دوره تحصیلات تکمیلی محقق کنید، امروزه گرایش های علوم گوناگون به شکلی گسترده شده که لزومی ندارد زیاد هم مته به خشخاش بگذارید.

از ویژگی های مطلوب روشی که در بالا برایتان باز کردیم، مدیریت زمان است، با عمل به نکات بالا، میشود با کمی دقت وصبوری با صرف کمترین زمان، دقیقا هدف اولیه را محقق کنیم.

بنا بر این، با توجه به آنچه گفتیم، احتمالا دریافتیدکه اصولا به کار بردن عبارت شکست دست کم برای شرکت در کنکور وآن هم در ایران عبارت دقیقی نیست، به این دلیل روشن که در حال حاضر تقریباً تمامی داوطلبان ورود به دانشگاه در دانشگاهی ودر رشته‌ای پذیرش می‌شوند.

شاید منظور از به کار بردن این عبارت، به طور دقیق این باشد که در فلان دانشگاه خاص و یا در فلان شهر خاص و یا در فلان رشته خاص پذیرفته نشده ام.

این حکایت، حکایت داوطلبان ایده‌آل گراست، این ها اقلیتی از دانش آموزان سال چهارم دبیرستان هستند که با توجه به سابقه درخشان تحصیلی دوره دبیرستان،توقع دارند که در هر دانشگاه ورشته ای که انتظار دارند پذیرفته شوند،این البته حق دانش آموزان باهوش وپر تلاش است، اما واقعیت آن است که آنها برای رسیدن به هدف، مسابقه ای در پیش دارند، اگر چه اغلب شرکت کنندگان رقیب آنها نیستند، اما همان دوستان اندکی هم که رقبای اصلی هستند را نمیتوان دست کم گرفت. برای پیروزی در این مسابقه داشتن روحیه رقابت جویی وتلاش مضاعف حرف اول را می‌زند.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  اشتهای کاذب در مقابل بی‌اشتهایی(قسمت اول)

حداکثر بهره‌برداری از زمان، دقت تام وتمام در چگونگی انتخاب رشته و دانشگاه ،آینده نگری دراین خصوصی، نداشتن وسواس زیاد برای رشته ها وگرایش های درسی، همگی عواملی هستند تا ما را به هدف نزدیک کنند. اگر با در نظر گرفتن همه جوانب کار، باز هم در اولین آزمون، به هدف نرسیم، شکست نخورده ایم، باید یقین داشته باشیم که با تحلیل مشخص از تمامی رفتارهای مان در طول مدت مطالعه برای کنکور، حلقه گم شده را پیدا می‌کنیم و با باز کردن گره، به هدف می‌رسیم.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *