نابغه ‌باش

نابغه ‌باش

شاید بسیاری از شما فکر می‌کنید نوابغ تاریخ دارای استعداد ذاتی یا ساختار مغزی بسیار متفاوتی با بقیه مردم هستند. اما واقعیت این است که بیشتر تمایز نوابغ نه از استعدادهای ذاتی آنها بلکه از عادات و تمریناتی است که در طول زندگی بر توانایی‌هایشان تحمیل کردند . درواقع ما از درصد بسیار کمی از مغزمان استفاده می‌کنیم و عدم تمرین به ما اجازه نخواهد داد که از همه ظرفیت‌های استعداد خود بهره ببریم. برای آنکه نابغه باشید و مانند نوابغ فکر کنید بیشتر از استعدادهای ذاتی نیاز به تمرین و تمرکز دارید.

در ادامه دستورالعملی را ارائه خواهیم داد که با رعایت آن عملکرد یک نابغه را خواهید داشت.

 

از دریچه متفاوتی به مسائل بنگرید

زمانی که سنگی پیش پایتان انداخته می‌شود و نمی توانید سنگ بزرگ را بردارید از زاویه دیگری به آن بنگرید. تعصبات خود را دور بیندازید. تعصبات شما دریچه دید شما را محدود می‌کند. همه مسائل از یک راه ،حل نمی‌شود و تحلیل همه چیز با یک روش امکان پذیر نیست. همیشه فکر کنید شاید زاویه دید شما پرده‌ای برابر دیده شدن راه‌حل جلوی چشمانتان کشیده است.

تجسم خود را قوی کنید

اعداد و کلمات آنقدرها شما را در دستیابی به راه‌حل یاری نمی‌کند. تمرکز کنید و از نمودارها و تجسم انواع اشکال برای رسیدن به راه‌حل استفاده کنید. این بهترین راه برای دیدن مسیر مناسب است.

 

خلق کنید

به یاد داشته باشید تمامی مخترعان و دانشمندان هزار بار خلق کردند و هزاران بار زمین خوردند. شما یک دستاورد از دانشمند به خاطر دارید و خودشان هزاران دستاورد شکست خورده تجربه کرده‌اند. دانشمندان ایده‌های متفاوتی را امتحان می‌کنند و تنها یکی از آنهاست که جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. نباید از این آزمون و خطاها ترسید. نباید جلوی تجربیات جدید را گرفت. همیشه امتحان راه‌های جدید بهتر از تکرار راه‌های ناکارآمد گذشته است.

شجاع باشید و از آزمون و خطا نترسید.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  هوا را از من نگیر، خنده ام را هم نه

ایده‌های متفاوت را با هم ترکیب کنید

از مخلوط کردن مباحث بی ربط و خلق مفاهیم عجیب نهراسید. مثال ساده علم ژنتیک است. علم ژنتیک با ترکیب ریاضیات و الگوهای آن با علوم تجربی و  پزشکی ایجاد شده است. بنابراین همواره سعی کنید زمینه‌ها و مباحث علمی مختلف را با هم ترکیب کنید و راه‌های جدید پیش پای خود ایجاد کنید

 

همه چیز به هم مرتبط است

برای حل مسائل به دنبال رابطه‌ها باشید. بدانید بسیاری از مباحث وجود دارند که ظاهراً مرتبط نیستند اما چشمان تیز بین افراد خلاق رابطه‌ها را کشف می‌کند. داوینچی بین آب و صدای زنگ رابطه میدید. ساموئل مورس ایستگاه‌های حمل و نقل اسب را راهی برای ایجاد ایستگاه‌های تلگراف می‌دانست.

 

از تضادها استفاده کنید

نیلز بوهر فیزیک دادن مشهور از تضاد بین مفهوم ذره و موج استفاده کرد تا نظریات مرتبط با امواج نور را تکمیل کند. کنار هم قرار دادن تضادها گاهی به خلق نظریات مهم می‌انجامد. بنابراین از تضادها استفاده کنید.

 

استعاره بسازید

یافتن ارتباط ذهنی بین دو مسئله با زمینه‌های متفاوت و کنار هم قرار دادن آنها نشان از نبوغ دارد. گاهی رابطه‌ی زمینه‌های مختلف با هم و‌ طرح این روابط‌ درهای جدیدی را پیش روی‌بشر می‌گشاید.

 

از شکست پل بسازید

به محض شکست خوردن زمینه‌کاری خود را عوض نکنید و به سراغ کار دیگری نروید. زمان شکست از خود بپرسید چرا شکست خوردید و مسیری که پیمودید چه بود. دوباره اول راه برگردید و اشتباه خود را اصلاح کنید. صبر داشته باشید، حتما به هدف خواهید رسید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *