معلم خصوصی آری یا خیر؟

معلم خصوصی آری یا خیر؟

هرگز برای رقابت با همکلاسی‌هایتان به فکر گرفتن معلم خصوصی نباشید. همکلاسی‌هایی که معلم خصوصی گرفته‌اند اغلب اظهار می‌دارند که روش‌ تدریس معلم‌شان حرف ندارد. برای حل مسائل از روش‌های عجیبی بهره می‌گیرد. شما نیز با توجه به اینکه نیاز خاصی به معلم خصوصی ندارید به فراست این می‌افتید که شاید داشتن معلم خصوصی به بالا رفتن نمراتتان کمک کند. اما پیش از اقدام به این کار بهتر است وضعیت درسی خود را به درستی تحلیل کنید. در نهایت و به طور مستدل در صورت نیاز معلم خصوصی بگیرید. موارد زیر را در هنگام گرفتن معلم خصوصی در ذهن داشته باشید.

۱- وضعیت درسی سال گذشته

برای چه درسی به معلم خصوصی نیاز دارید؟ میانگین نمراتت در دو نیمسال/ ترم بالاتر از ۱۵ است یا کمتر از آن؟ اگر نمراتت بالاتر از ۱۵ است نشان از آن دارد که مشکلی در یادگیری درس مورد نظرت نداری و با مطالعه بیشتر میتوانی به نمرات بالاتر دست‌ پیدا کنی. پس فکر گرفتن معلم خصوصی را از سرت بیرون کن.

۲- از روش معلم مدسه ناراضی هستید؟

آیا معلم سرفصل‌های دروس را به طور کامل تشریح می‌کند؟ پس از تمام شدن کلاس می‌توانی دو سوم درسی را که تدریس شده برای همکلاسی خود توضیح دهی؟ پس در این صورت نیازی به گرفتن معلم خصوصی نداری

۳- تست زنی

در صورتی که از معلم کلاست راضی هستی و نمراتت بالای ۱۵ است، نوبت تست زنی خواهد بود. تست‌های چهار گزینه‌ای یا سه یا دو گزینه‌ای را تمرین کن. برای زدن تست زمان‌بندی را در نظر بگیر. اگر پس از دو یا سه بار تمرین تست زنی از زمان عقب ماندی باید از یک مشاور یا معلم کمک بگیری تا راه و روش مواجه با سوالات گزینه‌ای را به تو بیاموزد. در صورتی که در زمان مشخصی این امکان فراهم شد که به سوالات پاسخ دهی نیازی به گرفتن معلم خصوصی نیست.

۴- آیا دیر برای کنکور شروع به مطالعه کردید؟

ممکن است زمان را از دست داده باشید یا دیر به فکر مطالعه افتاده باشید. مسلما در این شرایط استرس هم گریبانگیر شماست. از طرفی زمان را از دست داده‌ای و از طرف دیگر می‌خواهی خودت را به همه سرفصل‌های درسی برسانی. مسلما در این شرایط یادگیری فشرده درس‌ها راه‌حل شماست. شاید برای رسیدن به نتیجه و جمع‌بندی  لازم است در یک کلاس خصوصی شرکت کنی

۵ – زمان هدر رفته را کم کنید

این مطلب را نیز بخوانید:  چالش‌های کنکور

مسلما آمد و شد و شرکت در کلاس مستلزم از دست دادن زمان مطالعه است. اگر کلاس درس مناسب است اما با محل سکونت شما فاصله طولانی دارد زمان از دست رفته شما ممکن است چند ساعت بشود. گذشته از این مطلب دوری راه و خستگی ناشی از شرکت در کلاس باعث خواهد شد قسمت عمده‌ای از ساعات روز را که باید صرف مطالعه می‌کردی از دست بدهی بنابراین  در این موقعیت به جز گرفتن معلم خصوصی چاره دیگری به نظر نمی‌رسد. اگر در شهری کوچک زندگی می‌کنید و شرکت در کلاسهای عمومی مستلزم طی فاصله قابل توجهی است در این صورت نیز گرفتن معلم خصوصی به صرفه است.

۶- برنامه‌ریزی منطبق با کلاس و معلم

هر گونه برنامه‌ریزی دومی را با برنامه ریزی شخصی خود مطالبقت بده. در صورتی که ترجیح میدهی معلم خصوصی داشته باشی و در عین حال خود نیز سال چهارم هستی، سعی کن برنامه ریزی شخصیت را با مباحث درسی سر کلاس و همچنین مباحث درسی معلم خصوصیت هماهنگ کنی. در این صورت مثلا اگر روز دوشنبه فصل دوم فیزیک را در کلاس آموخته‌‌ای و بعدازظهر نیز همان درس را با معلم خصوصیت کار می‌کنی شب هنگام همین درس را تست بزن. در این صورت آخر هفته متوجه خواهی شد راندمان درس فیزیک بسیار بالاتر از گذشته است.

معلم خصوصی

برای جمع بندی مطالب ذکر شده باید گفت، پیش از آنکه سراغ معلم خصوصی بروید لازم است به چند سوال پاسخ دهید.

۱- آیا از درس مورد نظر نمره‌ای کم‌تر از ۱۵ می‌گیرم؟

۲-سر کلاس حرفهای معلم را می‌فهمم؟

۳- درصدهای تست زنی من چگونه است؟ آیا برای قبولی در رشته مورد نظر من کافیست؟

۴- تا زمان کنکور چقدر وقت دارم؟

۵- هر کلاس چند ساعت وقت می‌برد؟

۶- تا چه میزان برنامه شخصی من با برنامه کلاسی مطالبقت دارد؟

پس از پاسخ گویی با این سوالات بهتر می‌توانی نسبت به معلم خصوصی تصمیم بگیری

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *