معضلات کمال گرایی (قسمت اول)

معضلات کمال گرایی (قسمت اول)

از عمده مشکلاتی که افراد سخت کوش با آن مواجه هستند کمال گرایی است. در این مقاله‌ی دو قسمتی می‌خواهیم از معضلات کمال گرایی حرف بزنیم. این معضل به خصوص برای داوطلبان درس‌خوان کنکور سراسری دست و پا گیر است. در اینجا تلاش می‌کنیم درباره این مشکل مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

به طور معمول سختگیری در عمل و از بالا نگاه کردن به مسائل از معیارهای افراد کمال‌ طلب است. این افراد در عمل کاری می‌کنند که مسائل ساده، سخت‌تر حل شود و مسائل دشوارتر به گره‌ای کور تبدیل شود که بازکردنش مستلزم تلاش زیاد و طاقت‎‌فرساست. واقعیت این است که افراد کمال طلب همواره خود را با فاجعه روبرو می‌بینند. آنها هر اشتباه اندکی را بزرگ نمایی می‌کنند. این در حالی‌است که آنها قصدی برای بزرگ نمایی ندارند.

کمال‌گرایی چیست؟

اگر هنوز هم معیارهای ذهنی خود را نمی‌شناسید و در مورد تصمیم‌گیری در قبال مشکلات ریز و درشت دچار سردرگمی می‌شوید، گرفتار معضلات کمال گرایی هستید. زمانی که به مسائل فکر می‌کنید و معیارهایتان را بالا و پایین می‌کنید، احساس نگرانی، ناکامی، افسردگی و اضطراب به سراغتان می‌آید ، کمال گرا هستید. آیا دوستانتان به شما خواهند گفت که آدم سخت‌گیری هستید ؟ ممکن است کمال گرا باشید.

برنامه ریزی می‌کنید که کاری را در یک بازه زمانی معین به اتمام برسانید و اغلب اوقات  در این خصوص موفق نیستید. این خصوصیت افراد کمال‌گراست.

بیش‌از آنکه تلاش کنید کار را به اتمام برسانید سعی می‌کنید اشتباه نکنید.

برای انجام کار امروز را به فردا می‌اندازید.

همیشه در تصمیم‌گیری‌ها مردد هستید. اگر به تمام این سوالات پاسخ مثبت می‌دهید قطعا یا برای کمال‌گرایی مستعد بوده یا اصولا کمال گرا هستید. قصد داریم مجموعه مشکلاتی که کمال‌گرایی در زندگی و به خصوص در مسیر کنکور سراسری برایتان ایجاد میکند را شرح دهیم.

با احساسات منفی مواجه می‌شوید. افسردگی، خشم و اضطراب ، ناامیدی و ناکامی از احساساتی است که برای افراد کمال‌گرا به خصوص در دوران مطالعه برای کنکور ایجاد می‌شود. اوج این احساسات زمانی است که برای کاری وقت گذاشتید و نتیجه دلخواه را نگرفتید

کمال طلبی و معضلات آن

پیامد کمال‌گرایی در ذهن شما

سیاه و سفید دیدن زندگی همان تفکر همه یا هیچ است. این یکی از معضلات کمال گرایی است. شما برای خودتان استراتژی مشخصی قائلید. اگر در رابطه با هر فعالیتی به آن استراتژی دست نیابید احساس شکست می‌کنید. پیامد این شکست تفکر اشتباهی است. تفکری که در ذهن شما می‌گوید همواره بازند‌ه‌اید. توان انجام هیچ کاری را ندارید.

این مورد از اصلی ترین معضلات کمال گرایی می باشد. افکاری شما را از مسیر موفقیت دور می‌کند، بخش منفی مسائل را فاجعه آمیز و اغراق آمیز جلوه می‌دهد. در این خصوص شما همواره جملات خود را با نه! شروع می‌کنید. به طور مثال اگر نتوانم رتبه مناسبی بیاورم ، اگر نتوانم در دانشگاه دولتی قبول شوم، این موارد موج منفی را در ذهن شما ایجاد می‌کند و به اضطراب دامن می‌زند.

آینده را پیش بینی نکنید

یکی دیگر از معضلات کمال گرایی، پیش بینی آینده است. فرد کمال‌گرا می‌گوید : من می‌دانم، یک سال درس می‌خوانم، تست می‌زنم اما در روز کنور خراب می‌کنم! این پیش بینی آینده است و موج منفی را سمت شما هدایت می‌کند. کمترین ضرر این تفکر دلسردی است.

این مطلب را نیز بخوانید:  گام‌هایی برای رسیدن به توانایی بالاتر

باید و نبایدها را کنار بگذارید. جملاتی مانند هرگز نباید اشتباه کنم ، من باید همیشه به بهترین شکل ممکن کارها را پیش ببرم، من باید خواسته فلانی را حتما اجابت کنم از جملاتی است که با وقعیت روزمره ما سازگار نیست. بهتر است آنها را کنار بگذاریم. مطالبی که در بالا به آن اشاره شد از عمده معایب کمال‌گرایی است. وجود این معایب خصوصا زمانی که مزمن باشد سبب خواهد شد، فرد به طور مداوم کارها را نصفه و نیمه رها کند، آنها را به تعویق اندازد. از انجام کارها منصرف شود و یا به راحتی در مقابل شکست‌های کوچک سر خم کند. این افراد در زمان برنامه‌ریزی درسی برای کنکور شروع خوبی دارند. اما در اواسط راه انگیزه خود را از دست می‌دهند و در ادامه کاملا بی انگیزه می‌شوند و نتیجه چنین رفتاری مسلما موفقیت نخواهد بود.

افراد کمال‌گرا در انجام امور خود بیش ‌از آنچه باید وسواس دارند. به طور مثال درسی را که نیم ساعته می‌توان یادگرفت ، بیش از ۴ ساعت خود را به آن مشغول می‌کنندو در سه مورد ضرر خواهند کرد.
اول: وقتشان را بیهوده از دست خواهند داد.
دوم: آنکه انرژی آنها کاهش می‌یابد.
سوم: زمانبندیشان به هم می‌خورد.

ریزبینی بیش ‌از حد، یکی از اصلی ترین معضلات کمال گرایی

ریزبینی یکی دیگر از معضلات کمال گرایی است. این افراد روی موضوعات پیش پا افتاد تاکید می‌گذارند. همواره بر روی موضوعات بی اهمیتی پافشاری و بحث می‌کنند. ضرر به دام افتادن در این زمینه در دوران کنکور آن است که در نهایت روی نکات و تست‌هایی انگشت می‌گذارند که در سال‌های گذشته در سوالات مطح نبوده.

وسواس نداشته باشید

افراط و تفریط از خصوصیات افراد کمال‌گراست. آنها بیش‌از حد تلاش می‌کنند، در حالی‌که به اندازه تلاششان نتیجه نمی‌گیرند. آنها فراموش می‌کنند که هر تلاشی باید با برنامه‌ریزی و زمانبندی و مداومت همراه باشد.

تردید نداشته باشید

تردید داشتن یکی دیگر از معضلات کمال گرایی است. پیشاپیش نتیجه‌گیری‌ها را برای خود اعلام نکنید. هرگز سوالات را با میشه؟ یا ممکنه؟ شروع نکنید. مثلا میشه من فیزیک را یک هفته‌ای تمام کنم؟ پرسیدن این سوالات از خود نشانه بی برنامه‌گی و عدم تسلط به کار است.

از خراب‌کاری نترسید

برنامه‌ریزی داشته باشید. برنامه‌هایتان واقع‌بینانه باشد. در مسیر از اشتباه و ریسک نترسید زیرا ما زندگی می‌کنیم که اشتباه کنیم.

خلاصه
معضلات کمال گرایی (قسمت اول)
موضوع
معضلات کمال گرایی (قسمت اول)
توضیح
از عمده مشکلاتی که افراد سخت کوش با آن مواجه هستند کمال گرایی است. در این مقاله‌ی دو قسمتی می‌خواهیم از معضلات کمال گرایی حرف بزنیم. این معضل به خصوص برای داوطلبان درس‌خوان کنکور سراسری دست و پا گیر است. در اینجا تلاش می‌کنیم درباره این مشکل مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.
نویسنده
نام منتشر کننده
قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *