معرفی رشته مهندسی معماری کشتی

معرفی رشته مهندسی معماری کشتی

 

رشته مهندسی معماری کشتی، در گذشته یک رشته‌ی هنری تلقی می‌شد و بیشتر جنبه‌‌ی معماری داشت ولی روز به روز با پیشرفت علم به این رشته با دقت بیشتر نگاه شد و پیشرفت عظیمی در آن رخ داد. این رشته نیازمند به دیگر رشته‌ها است زيرا در ساخت يک کشتي، تخصص‌هاي متعددي و گوناکونی مورد نياز است، مانند عمران، متالوژي، برق ومکانیک. هدف از این رشته تربیت افرادیست که به طراحی فرم بدنه کشتی، سازه و طراحی پیش برنده های سیستمهای رانش، فرمان و کنترل شناورها اقدام کنند. وظيفه مهندس كشتي‌ساز اين است كه ضمن طراحي و محاسبات مربوط به بدنه كشتي، ارتباط دهنده تخصص هاي ذكر شده باشد.

موقعیت شغلی رشته مهندسی معماری کشتی ، درآمد و حقوق

مهندس دریا با توجه به تخصص خود می تواند در سازمان ها و شرکت های صنایع دریایی،کشتیرانی، نفت و گاز، کشتی سازی و… دولتی و خصوصی مشغول به کار شود. برخی از آنها عبارتند از : شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت کشتیرانی والفجر، کارخانه کشتی سازی صدرا، سازمان بنادر و دریانوردی و …و برای درآمد حاصل از این رشته می توان به این نکته اشاره کرد که مشاغل مهندس کشتی، مهندس کشتی سازی و کاپیتان کشتی طبق استانداردهای بین المللی از مشاغل سخت به حساب می آیند و ویژگی ها و شرایط خاصی دارند، وضعیت درآمدی متفاوتی نسبت به سایر مهندسان دارند. درآمد آنها در سطح خوبی می باشد به خصوص زمانی که بخشی از حقوق آنها به صورت ارزی پرداخت می شد. البته  فعلا به دلیل نوسانات ارزی، این کار انجام نمی شود.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  آزمون‌ آزمایشی و چالش برنامه‌ریزی دانش‌آموزان

گرایش های ارشد مهندسی معماری کشتی :

  1. سازه کشتی
  2. هیدرومکانیک کشتی
  3. ساخت در صنایع دریایی

تعداد و عناوین واحدهای اصلی و اختصاصی :

  1. دروس اصلی : ۹  واحد
  2. دروس تخصصی : ۱۵ واحد
  3. پایان نامه : ۶ واحد
  4. سمینار : ۲ واحد
  5. تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد

نام دروس و تعداد تست های دفترچه کنکور سراسری،ارشد مهندسی معماری کشتی :

نام درستعداد تست
زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)۳۰
ریاضیات(ریاضی عمومی ۱و۲، معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی)۱۵
مکانیک جامدات(استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه ها)۱۵
مکانیک سیالات۱۵
آرشیتکت کشتی (هیدرواستاتیک)۱۵
آرشیتکت کشتی (هیدرودینامیک)۱۵
ساختمان کشتی۱۵

علاقه مندان و دانشجویان رشته معماری کشتی برای دسترسی به بسته آموزشی اپلیکیشن قبولی می‌توانید از اینجا اقدام به دانلود و نصب فرمایید.

خلاصه
موضوع
معرفی رشته مهندسی معماری کشتی
توضیح
رشته مهندسی معماری کشتی، در گذشته یک رشته‌ی هنری تلقی می‌شد و بیشتر جنبه‌‌ی معماری داشت ولی روز به روز با پیشرفت علم به این رشته با دقت بیشتر نگاه شد و پیشرفت عظیمی در آن رخ داد. این رشته نیازمند به دیگر رشته‌ها است زيرا در ساخت يک کشتي، تخصص‌هاي متعددي و گوناکونی مورد نياز است، مانند عمران، متالوژي، برق ومکانیک. هدف از این رشته تربیت افرادیست که به طراحی فرم بدنه کشتی، سازه و طراحی پیش برنده های سیستمهای رانش، فرمان و کنترل شناورها اقدام کنند.
نویسنده
نام منتشر کننده
اپلیکیشن کنکور قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *