معرفی رشته مهندسی برق

معرفی رشته مهندسی برق

معرفی رشته مهندسی برق برای داوطلبان رشته‌های فنی مهندسی کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از دغدغه‌های داوطلبین کنکور، عدم آشنایی با رشته‌‌های درسی است و همین مهم باعث شده تا رشته ای را انتخاب کرده که یا علاقه ای به آن ندارند و یا با بازار کار آن نا آشنا هستند. در این مدت باقیمانده به کنکور ۹۷ سعی داریم به معرفی تعدادی رشته‌های دانشگاهی بپردازیم تا داوطلبین، اطلاعات بیشتری برای انتخاب رشته داشته باشند.

معرفی رشته مهندسی برق به صورت کلی

سیستم‌های الکترونیکی و برقی زیادی در اطراف شما وجود دارند و تمامی این سیستم ها به نحوی با برق سروکار دارند. نمونه خیلی مناسب این موضوع، همین موبایل شماست که به وسیله آن، اپلیکیشن کنکور قبولی را نصب کرده‌اید و استفاده می‌کنید. معرفی رشته مهندسی برق به طور کلی را شاید بتوان به طور خلاصه، مسئول راه اندازی بسیاری از پیش نیاز های این فرآیند ها دانست.

معرفی رشته مهندسی برق و آینده شغلی

مهندسی برق همانطور که پیش از این گفتیم، یکی از رشته‌های برتر دانشگاهی می‌باشد. به همین دلیل هم در داخل و هم خارج از کشور، تقاضای کار برای رشته برق در بسیاری از گرایش‎های آن بسیار زیاد است. البته میزان تقاضا را نمی توان به طور دقیق گفت و قیاس به صورت نسبی امکان پذیر است.

معرفی رشته مهندسی برق و طول دوره دانشگاه

این رشته نیز مانند بسیاری از رشته‌های مهندسی دیگر، در حالت عادی ۴ سال برای دوره کارشناسی (لیسانس) به طول می‌انجامد. برای دوره کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) نیز ۲ الی ۳ سال زمان نیاز است.

گرایش های درسی رشته مهندسی برق

در معرفی رشته مهندسی برق، آشنایی با گرایش‌های این رشته از اهمیت زیادی برخوردار است که در ادامه می خوانیم:

مهندسی برق گرايش مخابرات

مهندسی برق گرايش کنترل

مهندسی برق گرايش الکترونیک

مهندسی برق گرايش قدرت

مهندسی برق گرايش پزشکی (بیوالکتریک)

مهندسی برق گرايش مکاترونیک

دروس مهندسي برق در كنكور سراسري كارشناسي ارشد:

زبان عمومی و تخصصی

مدارهای الکتریکی

ریاضیات

کنترل خطی

تجزیه و تحلیل سیستم ها

ماشینهای الکتریکی و تحلیل سیستم های انرژی

الکترونیک و سیستمهای دیجیتال

الکترومغناطیس

مجموعه سوالات کنکور ارشد برق

اطلاع از دروس امتحانی به معرفی رشته مهندسی برق کمک شایانی می کند.
در آزمون های سال های گذشته سوالات مختلفی از هر دروس در کنکور این رشته می آمد که در دروس ریاضی معمولا بین ۱۲ تا ۱۵ سوال برای دروس زیرمجموعه ریاضیات (آمار،معادلات،ریاضی مهندسی) ، حدود ۱۵ سوال برای هر کدام از دروس مدارهای الکتریکی، الکترونیک و سیستم های دیجیتال، حدود ۱۵ سوال سهم  درس ماشین‌های الکتریکی و تحلیل سیستم‌ها بوده،  ۱۲سوال برای دروس کنترل خطی و سیگنال‌ها و سیستم‌ها وجود دارد، معمولا ۱۲ سوال برای دروس الکترو‌مغناطیس و ۱۲ سوال هم مقدمه‌ای بر مهندسی پزشکی است.

این مطلب را نیز بخوانید:  معرفی رشته علوم تربیتی

سخنی دیگر:

رشته برق یکی از پیچیده ترین رشته هاست و قطعا علاقه و پشتکار نکته‌های اصلی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر برق میباشد ، البته بازار کار مناسب در داخل کشور ، حقوق مناسب و دانشکاه های معتبر در سراسر کشور از مزایای این رشته تحصیلی میباشد ، این رشته خواهان زیادی هم در کشورهای دیگر دارد و رشته ی مهندسی برق در خارج از کشور از شرایط بسیار عالی برخوردار می باشد و یافتن کار در این رشته در کشورهای دیگر با مزایای فوق العاده و حقوق سطح بالا همراه خواهد بود. شاید معرفی رشته مهندسی برق به تعدادی از داوطلبین کنکور کمک کند تا راه خود را بهتر برای آینده پیدا کنند. در صورت تمایل می‌توانید از اپلیکیشن کنکور قبولی برای دانلود نمونه سوالات و تست کنکور برق استفاده کنید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *