معرفی رشته معماری

معرفی رشته معماری

رشته معماری، هنر ساماندهی است که به فضای زندگی بشر متناسب با ارزش ها و شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و فنی جامعه و متوازن با طبیعت نقش شکل دهی را برعهده دارد. معماری در هر زمان، زندگی مردم یک سرزمین را از چشم‌انداز فرهنگی، اجتماعی و… به تصویر می کشد و به همین دلیل برای آگاهی از تاریخ یک سرزمین، معماری آن زمان را مطالعه می کنند.

معرفی رشته معماری به صورت کلی

معرفی رشته معماری به عنوان یک تخصص چند رشته ای شامل آموزش مباحث فنی و مهندسی و هنر می شود که از خلاقیت، ذوق هنری و بنیان‌های زیبایی‌شناسی و مهارت های حرفه ای بهره می گیرد و مباحث علوم اقتصادی، اجتماعی و روانشناسی را نیز در بر دارد.

دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته معماری فردی است خلاق، که مهارتهای حرفه ای متناسب با رشته معماری را کسب کرده است. کارشناس ارشد رشته معماری باید بتواند مسائل حوزه معماری را در کمال دقت و صحت تجزیه و تحلیل و ارزیابی کرده، به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز پرداخته، آنها را سازماندهی و ویرایش نموده و برای ارتقای کیفیت زندگی افراد جامعه با استفاده از توانایی های ذکر شده و اطلاعات موجود به طراحی ساختمانها و فضاهای امن، ایمن، زیبا و با هویت بپردازد.

معرفی رشته معماری برای داوطلبان رشته‌های ریاضی و علاقه‌مندان به رشته معماری کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است که قصد داریم آشنایی مختصری از این رشته را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

گرایش های کارشناسی ارشد رشته معماری

در معرفی رشته معماری، آشنایی با گرایش‌های این رشته از اهمیت زیادی برخوردار است که در ادامه می خوانیم:

معماری دارای ۷ زیرگرایش زیر می‌باشد:
معماری مسکن، معماری پایدار، معماری فضاهای بهداشتی درمانی، معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی، معماری فناوری، معماری فنی

این مطلب را نیز بخوانید:  معرفی رشته مدیریت کشاورزی

دروس معماری که در پایه كارشناسي ارشد در دانشگاه تدریس می‌شود:

دروس پایه : ۸واحد
روش تحقیق معماری، سیر اندیشه های معماری، حکمت هنر اسلامی، نظریه و روشهای طراحی

دروس تخصصی: ۸ واحد

سازه های سنتی، سازه های نو، معماری همساز با اقلیم، روشهای پیشرفته ساخت، نظریه های مکانیابی، برنامه ریزی کالبدی معماری، تنظیم شرایط زمین، روان شناسی محیط، حقوق معماری، مدیریت پروژه

پروژه های طراحی: ۱۴ واحد

طرح معماری۱، طرح معماری۲، رساله و طرح نهایی
دروس اختیاری: ۲ واحد

مجموعه سوالات کنکور ارشد معماری

اطلاع از دروس امتحانی کنکور ارشد به معرفی رشته معماری کمک شایانی می کند. در آزمون های سال های گذشته سوالات مختلفی از هر دروس در کنکور این رشته می آمد که شامل: دروس فنی ساختمان (۳۰ سوال)، دروس تاریخ و مبانی نظری(۳۰ سوال)، درک عمومی معماری(۲۰ سوال)، درک عمومی معماری منظر(۲۰ سوال)، تاریخ شهر در ایران(۲۰سوال) و مبانی بازسازی پس از سانحه(۲۰سوال) می‌باشد.

 

در صورت تمایل می‌توانید از اپلیکیشن کنکور قبولی برای دانلود نمونه سوالات و تست کنکور ارشدمعماری استفاده کنید.

خلاصه
معرفی رشته معماری
موضوع
معرفی رشته معماری
توضیح
رشته معماری، هنر ساماندهی است که به فضای زندگی بشر متناسب با ارزش ها و شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و فنی جامعه و متوازن با طبیعت نقش شکل دهی را برعهده دارد. معماری در هر زمان، زندگی مردم یک سرزمین را از چشم‌انداز فرهنگی، اجتماعی و... به تصویر می کشد و به همین دلیل برای آگاهی از تاریخ یک سرزمین، معماری آن زمان را مطالعه می کنند.
نویسنده
نام منتشر کننده
قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *