معرفی رشته مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی

معرفی رشته مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی

معرفی رشته مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی :

به احیا کردن فضاهای تاریخی به لحاظ کالبدی، ساختاری و عملکردی می‌انجامد. این هنر که شاخه‌ای آمیخته از دانش، تکنولوژی، مهندسی و هنر معماری می‌باشد. شامل شکلها و سطوح گوناگونی از پژوهش و تحقیق در باب هنر و معماری تاریخی است و در مقیاس‌های گوناگونی می‌توان آن را تعریف و معنا کرد و از آنجایی که مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ­ها ، محوطه­ ها و بافت های تاریخی عرصه­ های مسکونی کشور ضرورت دارد، معماران و مهندسین که این امر بسیار فنی، فرهنگی و هنری را به عهده دارند باید علاوه بر اشراف و تسلط لازم بر ابعاد تخصصی و مفاهیم امروزی حرفه‌ی خود، نظری هوشیارانه و عالمانه‌ به گذشته داشته باشند.

فارغ التحصیلان این رشته در واقع مهندسین معماری خواهند بود که می­ آموزند چگونه امروز را با بهره­ گیری از تجربیات گذشته برای آینده بسازند . افرادی خواهند بود که پلی بین معماری گذشته و آینده می توانند ایجاد کنند . این افراد تاریخ را باید خوب بشناسند و قادر باشند آثار تاریخی را تجزیه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزش های آن را استخراج و هوشیارانه بکار گرفته و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند .

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی قادر خواهند بود به یاری اطلاعات و دانش عمومی، نظری و تحقیقاتی و تجربه عملی در مرمت و احیای هزاران بنای تاریخی که در اختیار واحدهای دولتی از قبیل سازمان میراث فرهنگی کشور است، نقش مؤثری داشته باشند.همچنین می‌توانند در برنامه‌ریزی برای مرمت بناهای تاریخی کشور و تعیین اولویت‌های ضروری با هماهنگی مسئولین و دستگاه‌های مربوط مشارکت کرده و برحسب ضرورت در مورد کارهای اجرایی مرمت نیز سهیم باشند.

گرایش های ارشد مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی :

  1. حفاظت و مرمت میراث معماری
  2. حفاظت و مرمت میراث شهرداری

تعداد و عناوین واحدهای اصلی و اختصاصی :

  1. دروس اصلی و اختصاصی: ۲۴ واحد
  2. جبرانی: ۱۲واحد
  3. پایان نامه: ۶واحد
  4. سمینار: ۲ واحد(اختیاری)
  5. اختیاری : ۲ واحد
  6. جمع: حداکثر ۴۶ واحد
نام دروس و تعداد تست های دفترچه کنکور سراسری هنر، مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی :
نام درستعداد تست
زبان عمومی و تخصصی انگلیسی۳۰
فرهنگ و هنر ایران و جهان۳۰
مبانی نظری مرمت۳۰
آسیب شناسی و فن شناسی بنا‌های سنتی۳۰

خلاصه
موضوع
معرفی رشته مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی
توضیح
به احیا کردن فضاهای تاریخی به لحاظ کالبدی، ساختاری و عملکردی می‌انجامد. این هنر که شاخه‌ای آمیخته از دانش، تکنولوژی، مهندسی و هنر معماری می‌باشد. شامل شکلها و سطوح گوناگونی از پژوهش و تحقیق در باب هنر و معماری تاریخی است و در مقیاس‌های گوناگونی می‌توان آن را تعریف و معنا کرد و از آنجایی که مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها ، محوطه­ ها و بافت های تاریخی عرصه­ های مسکونی کشور ضرورت دارد
نویسنده
نام منتشر کننده
اپلیکیشن کنکور قبولی
لوگو منتشر کننده
این مطلب را نیز بخوانید:  نظم در برنامه ریزی

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *