معرفی رشته علوم تربیتی

معرفی رشته علوم تربیتی

معرفی رشته علوم تربیتی به صورت کلی

علوم تربیتی از مجموعه رشته‌های علوم انسانی است که به بررسی اهداف و اصول عوامل مربوط به تربیت میپردازد و از روشهای علمی و مباحث نظری، دیدگاه‌های فلسفی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی تربیت را مورد بررسی قرار می دهد.

معرفی رشته علوم تربیتی به علم تربیت در همه مراحل آن یاری می‌رساند و می‌توان گفت این رشته در یک تقسیم‌بندی، به سه گروه تقسیم می‌شود:

۱- علومی که به نحوه تفکر درباره تربیت می‌پردازد و فلسفه آموزش و پرورش را مطالعه می‌کند

۲- علومی که روند و تحولات تربیتی را چنانچه هستند مطالعه می‌کند. مانند:‌ نظریه‌های تربیتی، روانشناسی پرورشی و اجتماعی و ارزشیابی‌ها و…

۳- علومی که شرایط محلی و عمومی تربیت را مورد بررسی قرار می‌دهد. مانند: مدیریت آموزش، جامعه‌شناسی آموزش و…

 

معرفی رشته علوم تربیتی و گرایش‌ها

رشته علوم تربیتی شامل چهار گرایش : آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی، مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی و تکنولوژی آموزشی می‌باشد.

 

معرفی رشته علوم تربیتی و دروس مشترک در گرایش‌های مختلف

تاریخ آموزش و پروش در اسلام و ایران، فلسفه آموزش و پرورش، اصول و مبانی آموزش و پرورش،‌آموزش و پرورش تطبیقی، آموزش و پرورش ابتدایی راهنمایی و متوسطه، اخلاق اسلامی،‌روش ها و فنون تدریس، روانشناسی عمومی، ‌روانشناسی تربیتی، روانشناسی رشد کودکی و نوجوانی، جامعه‌شناسی عمومی، جامعه‌شناسی آموزش و پرورش، اقتصاد آموزش و پرورش، مقدمات مدیریت آموزشی، مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی ودرسی، آموزش و پرورش کودکان استثنائی، مقدمات مشاوره و راهنمایی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش واندازه‌گیری در علوم تربیتی، مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی.

 

معرفی رشته علوم تربیتی و گرایش‌های کارشناسی ارشد

در سطح کارشناسی ارشد گرایش‌های رشته علوم تربیتی شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- برنامه‌ریزی آموزشی(آموزش و بهسازی منابع‌انسانی)

۲- برنامه‌ریزی درسی

۳- مدیریت آموزشی

۴- تکنولوژی آموزشی

۵- تحقیقات آموزشی

۶- آموزش بزرگسالان

۷- تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش

۸- مدیریت و برنامه‌ریزی آموزش عالی

دروس رشته علوم تربیتی در کارشناسی ارشد

در معرفی رشته علوم تربیتی آشنایی با دروس امتحانی کارشناسی ارشد اهمیت بسیاری دارد.

در سالهای گذشته این رشته شامل دروس: زبان عمومی و تخصصی (۳۰ سوال)، آمار و روش‌های تحقیق در علوم تربیتی(۲۰ سوال)، روان‌شناسی تربیتی (۲۰ سوال)، روش‌ها و فنون تدریس(۲۰ سوال)، مبانی، اصول و فلسفه تعلیم و تربیت(۳۰ سوال)، مدیریت آموزشی(۲۰ سوال)، تکنولوژی آموزشی( ۲۰ سوال)، سنجش و اندازه‌گیری در تعلیم و تربیت(۲۰ سوال)، مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی و درسی(۲۰ سوال)، نظارت و راهنمایی(۲۰ سوال)، تعلیم و تربیت اسلامی(۲۰ سوال)، آموزش و پرورش تطبیقی(۲۰ سوال)، روان‌شناسی رشد(۲۰ سوال) بوده است.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  معرفی مجموعه مهندسی مکانیک

علوم تربیتی رشته‌ای است که به فارغ التحصیلان آن کمک می‌کند تا ضمن مطالعه راه‌های موثر تربیت بتوانند از روش‌های علمی و جدید به پرورش و تربیت نونهالان، دانش‌آموزان، دانش‌جویان و… کمک کنند و راهکارهای تازه و مفید را در جهت بهبود تربیت طراحی و پیاده‌سازی نمایند.

خلاصه
موضوع
معرفی رشته علوم تربیتی
توضیح
علوم تربیتی از مجموعه رشته‌های علوم انسانی است که به بررسی اهداف و اصول عوامل مربوط به تربیت میپردازد و از روشهای علمی و مباحث نظری، دیدگاه‌های فلسفی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی تربیت را مورد بررسی قرار می دهد.معرفی رشته علوم تربیتی به علم تربیت در همه مراحل آن یاری می‌رساند و می‌توان گفت این رشته در یک تقسیم‌بندی، به سه گروه تقسیم می‌شود:
نویسنده
نام منتشر کننده
قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *