مرور مطالب، کلید موفقیت

مرور مطالب، کلید موفقیت

دانش‌آموزان در سال کنکور با حجم عظیمی از مطالب مواجه هستند و در سال کنکور زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری وتسلط بر این مطالب می‌کنند. اما متاسفانه مغز ما ظرفیت حافظه‌ی محدودی دارد و در صورتی که مطالب خوانده شده به حافظه بلند مدت منتقل نشود، یادآوری آنها سر جلسه کنکور بسیار سخت خواهد بود.

به طور کلی مباحثی که برای کنکور می‌خوانیم در دو دسته قرار می‌گیرد،  قسمتی از آنها پیش نیاز یادگیری مطالب بعدی است و هر چه پیش می‌رود مباحث سنگین‌تر می‌شود و برای یادگیری فصل بعدی به مرور فصل قبلی احتیاج پیدا میکنید. این نوع از مطالب با وجود آنکه سخت و وقت گیر است اما به دلیل مرور مداوم مطالب اولیه و پایه، امکان آنکه به کلی از یاد رود بسیار کم است. دسته دوم مطالبی است که در یک محدوده مشخص شروع میشود ادامه می‌یابد و پایان می‌گیرد و به هیچ عنوان در مباحث فصل‌های بعدی احتیاجی به یادگیری آنها نخواهیم داشت.

فرض کنید فصلی از فیزیک نوین رشته ریاضی را مطالعه کردید و تمامی مسائل مربوط به آنرا با دقت حل کردید. حتی در آزمون‌های مرحله‌ای درصد‌های بسیار خوبی از این مبحث کسب کردید.

یک یا دو ماه از این پرسه میگذرد. با یک تست از این مبحث مواجه می‌شوید و ناگهان متوجه خواهید شد که تنها ۱۰ درصد مطالبی که زمانی به شدت بر آن تسلط داشتید را به یاد می‌آورید. این واقعیتی است که ساختار مغز ما حافظه کوتاه مدت محدودی دارد و در صورتی که شیوه یادگیری را طوری تنظیم نکنیم که مرور به موقع مطالب انجام شود ممکن است زحمات شما به کلی از بین برود. ساختار حافظه انسان از سه قسمت تشکیل شده است. حافظه کوتاه‌مدت، حافظه میان‌مدت و حافظه طولانی‌مدت.

در حافظه کوتاه مدت ، زمان بسیار کمی ذهنتان قابلیت نگه‌داری مطالب را خواهد داشت و با یادگیری مطالب جدید، مطالب قبلی پاک خواهد شد. برای حل این مشکل باید برنامه‌ای تنظیم کنید که به موقع و پیش از آنکه تسلط کاهش یابد مرور انجام شود تا انتقال به حافظه میان مدت تا حدودی خیال شما را از حفظ مطالب در ذهنتان راحت کند. در مرور مطالب باید به نکات زیر توجه ویژه نشان دهید:

۱- برنامه ریزی برای مرور را پیش از آنکه دیر شود اجرایی کنید

نکته بسیار مهم در این زمینه نظم در اجرای برنامه ریزی است. پس از اتمام فرآیند یادگیری ( خواندن کتاب درسی و کمک آموزشی و حل تمرینات مربوط به یادگیری و حل تست‌های مربوطه و ارزیابی در آزمون) فرآیند مرور باید سه هفته، یک ماه و سه ماه پس از اتمام یادگیری تکرار شود.

این فرآیند باید منظم و طبق زمانبندی اجرا شود تا کیفیت بازدهی دقیقا مطابق روز اولی باشد که یادگیری انجام شده. در فرآیند مرور باید نقاط تاریکی که در مرحله اول یادگیری توجهی به آن نشده نیز مد نظر قرار گیرد.

۲- حجم مطالب را منطقی انتخاب کنید

این مطلب را نیز بخوانید:  نظم در برنامه ریزی

زمانی که قرار است برنامه ریزی کنید و حجم مطالب یادگیری خود را تعیین کنید باید به فکر مرور آن نیز باشید. حجم مطالب باید به گونه‌ای تنظیم شود که امکان مرور آن نیز فراهم باشد در غیر این صورت چند برابر حجم مقرر شما برای مطالعه اولیه کوچکترین سودی نخواهد داشت و وقت خود را تلف کرده‌اید. بهتر است طوری درس بخوانید که هر آنچه یادگرفتید سر جلسه کنکور به دردتان بخورد نه صرفا عنوان کرده باشید که فلان مبحث را خوانده بودم اما نتوانستم به سوالاتش پاسخ دهم.

۳- کلید موفقیت رتبه‌های برتر خلاصه نویسی است

شما برای یادگیری مطالب، راهی را می‌پیمایید که احتمالا چندین ساعت وقت شما را خواهد گرفت. اگر خلاصه نویسی انجام نداده باشید برای مرور نیز کم و بیش همین وقت صرف خواهد شد. از طرفی بسیاری از دانش‌آموزان تصور می‌کنند که خلاصه نویسی وقت شما را تلف می‌کند و چه لزومی دارد زمانی که مطلبی را کاملا آموختید اقدام به نوشتن و خلاصه برداری از آن کنید. پاسخ این سوال را زمانی درک خواهید کرد که نوبت به مرور فرا رسیده و به جای ایستادن در نقطه ابتدایی مسیر، خلاصه‌هایتان راه میانبر را به شما نشان خواهد داد. یک نگاه به خلاصه هایتان کافیست تا تمامی تمرین‌ها و تست‌هایی که حل کردید یادآوری شود. مطالعات نشان داده رتبه‌های برتر کنکور خلاصه نویسان حرفه ای بودند و اگر به خلاصه‌های آنها نگاه کنید کلیات و جزئیاتی را در این دست نوشته‌ها مشاهده خواهید کرد که نشان از دقت بالای این دانش آموزان و روش منحصر به فرد هر کدام برای خلاصه نویسی دارد.

شروع به نوشتن خلاصه کنید و در زمان مرور از آن استفاده کنید. به مرور خلاصه نویس حرفه خواهید شد و دستتان خواهد آمد که چه خلاصه‌ای برای مرور به کارتان می‌آید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *