مدیریت زمان

مدیریت زمان

برای مدیریت بهتر زمان، انجام مراحل زیر می تواند کمک شایانی به کسب موفقیت و بهبود عملکرد تحصیلی شما داشته باشد . با توجه به این موارد و اجرای صحیح این دستور العمل ها تحقق اهداف درسی خود را تصمین کنید.

برنامه ریزی در زمان محدود

نیمسال تحصیلی زمان محدودیست.  در یک نیمسال تحصیلی حداکثر چهار ماه فرصت خواهید داشت، به عبارتی ۱۶ هفته زمان محدودیست برای انجام کارهای مورد نظرتان. ما قادر نیستیم تعداد روزها و ساعت‌ها را جابجا کنیم اما نحوه استفاده از زمان در اختیار ماست. ما می‌توانیم برای رسیدن به موفقیت به بهترین وجه زمان خود را مدیریت کنیم. برای مدیریت زمان یک برنامه راهبردی لازم است.

برای رسیدن به این برنامه نیاز داریم برای یک نیم سال تحصیلی تقویمی آماده کنیم. در طول این نیمسال باید این تقویم را به روز رسانی کنیم.  برای به روز رسانی لازم است تعداد تکالیف مخصوص مدرسه و همچنین تعداد امتحانات را بدانیم. یادمان باشد که تاریخ امتحانات و همچنین فرصت ارائه تکالیف را هم در این تقویم بنویسیم.

مدیریت زمان

تمامی مدارس دارای فعالیت‎‌های برنامه‌ریزی شده هستند. لازم است ما زمان آنها را در تقویم خود وارد کنیم. هر دانش‌آموزی مجموعه‌ ای از فعالیت‌های خارج از مدرسه دارد. لازم است آنها را نیز در تقویم بگنجانیم. برای شروع باید برنامه هفتگی برای خود بنویسیم. بهتر است این کار را روز جمعه قبل از شروع هفته انجام دهیم. به این ترتیب از جمعه تا جمعه بعدی ، یک برنامه منسجم هفتگی داریم. هر روزی که از هفته می‌گذرد برنامه را به روز رسانی می‌کنیم.

 

 

اولویت بندی در برنامه ریزی

برای آماده ‌سازی یک برنامه هفتگی بهتر است اولویت‌های زیر را یادداشت کنیم:

۱- وارد کردن کلاس‌های روزانه

۲- کارهای هفتگی را از تقویم نیمسال به این برنامه وارد کنیم

۳- هر هفته یادداشت‌های کلاسی خود را بررسی کنیم. به این ترتیب متوجه می‌شویم که نیازی به سایر فعالیت‌های درسی داریم یا خیر؟

۴- همه فعالیت‌های هفتگی خارج از مدرسه را در این تقویم وارد میکنیم. در این تقویم مشخص می‌کنیم که انجام تکالیف و مطالعه برای امتحان را دقیقا در چه زمانی از شبانه‌روز و در چه روزهایی در هفته میخواهید انجام دهید.

لیست مدیریت وظایف را چگونه آماده کنیم

این مطلب را نیز بخوانید:  معضلات کمال گرایی (قسمت اول)

از شب قبل برای روز درسی آینده ، لیست مدیریت وظایف حاضر می‌کنیم. هر وظیفه‌ای را که انجام دادیم در لیست علامت میگذاریم. لازم است برای آماده کردن این لیست مجموعه‌ای از کارها را انجام دهیم. مثلا از برنامه هفتگی خودمان، کارهایی را که باید روز بعد انجام شود به آن اضافه کنیم.

سپس از وظایف امروزمان کارهایی را انتخاب کنیم که قرار است برای فردا انجام شود. این کارها را نیز به لیست اضافه کنیم. باید نگاهی به یادداشت‌های کلاس امروزمان بیندازیم. ببینیم نیازی به اضافه کردن فعالیت دیگری هست یا نه. مرحله آخر این است که سعی کنیم همه فعالیت‌های خارج از مدرسه را که در آینده تصمیم به انجامشان داریم به لیست مذبور اضافه کنیم. در پایان تذکر این موارد ضروری است:

۱- برنامه هفتگی ما باید به جزئیات و ریز وظایف بپردازد. در حالیکه تقویم نیمسال ما وظایف کلی را مطرح می‌کند.

۲- زمانی که وارد انجام وظایف روزانه می‌شویم نسبت به برنامه هفتگی باز هم جزئیات بیش‌تری را در نظر میگیریم.

لیست وظایف روزانه، برنامه هفتگی و تقویم نیمسال سبب میشود که زمان را به بهترین نحو مدیریت کنیم.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *