محل مناسب برای درس خواندن

محل مناسب برای درس خواندن

چه محلی مناسب درس خواندن است؟ سوالی بسیار ساده که اغلب دانش‌آموزان به دنبال پاسخ آن هستند. اولین و ساده‌ترین پاسخ آن است که بهترین محل برای درس خواندن جایی است که شما احساس راحتی میکنید و عواملی که موجب حواس پرتی شما میشود حداقل باشد.

این شرایط ممکن است در یکی از اتاق‌های خانه فراهم باشد یا در اتاق شخصی شما یا در کتابخانه. نمی‌توان نسخه کلی برای همه پیچید فقط باید بهترین شرایط را نام برد تا به انتخاب دانش‌آموزان بهترین محل برگزیده شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در مورد همه دانش‌آموزان نمی‌توان یک استاندارد واحد تعریف کرد. در برخی موارد استثنا شاهد هستیم که دانش‌آموز در محل شلوغ یا حتی محلی که موزیک پخش می‌شود تمرکز بهتری دارد. اما به طور کلی می‌توان با قاطعیت گفت که اگر روبروی قفسه‌ای از کتاب‌ها یا فیلم‌های مورد علاقتان بنشینید و تلوزیون و کامپیوتر جلوی دستتان باشد و دفتر خاطرات جلو چشمتان باشد و چند قاب عکس و تلفن و موبایل و لپ‌تاپ و … دیگر امکان ندارد بتوانید تمرکز کنید.

بنابراین بهتر است اولویت را در دور کردن عوامل عمده حواس پرتی بگذارید و نگاهی به اصول زیر بیندازید تا شاید اصلاحی در محل درس خواندن شما به وجود بیاید.

اصل اول، وجود سکوت نسبی: زمانی که اوج درس خواندنتان است و در حال حل مسئله و تست زنی هستید قطعا سکوت می‌تواند به شما کمک کند اما سکوت مطلق نیز معایب خود را دارد. در درجه اول به دلیل آنکه در دنیای شلوغ و پرسروصدای امروز کمتر پیش می‌آید که سکوت مطلق حاکم شود، در صورت ایجاد سکوت مطلق مغز به طور ناخواآگاه به دنبال کوچکترین صداها خواهد گشت. انگار جایی در ذهن شما خالی می‌شود و ذهن در راستای پر کردن این جای خالی تمرکز شما را بر هم می‌زند.

بعلاوه حتما تجربه شرکت در آزمون‌ها به شما آموخته که جلسه امتحان هیچ گاه سکوت مطلق نیست. کنار شما چندین نفر دیگر در حال امتحان دادن هستند و هر کدام اگر یک بار صفحه بعدی را ورق بزند سکوت شکسته خواهد شد. بنابراین باید تمرین کنید که به سکوت مطلق وابسته نشوید تا شرایط جلسه امتحان قابل تحمل شود.

اصل دوم، دوری از تعلقات شخصی: اگر نوازنده هستید، از ساز دوری کنید، اگر به نوشتن علاقه دارید از کتاب‌ها و دست‌نوشته‌هایتان دوری کنید، اگر اهل فیلم و سریال هستید، از فیلم‌ها و دستگاه‌های پخش کننده آن دوری کنید. اگر دیدن عکسی خاص حواس شما را پرت می‌کند اتاق را عوض کنید یا عکس را بردارید. اگر نوشته‌ای بر دیوار شما را یاد خاطرات می‌اندازد سعی کنید از نظرتان محو کنید.

این موارد تعلقات شخصی شما هستند که هر جا همراه شما باشند، آن محل را برای درس خواندن نامناسب می‌کنند. حتی در صورت عدم استفاده صحیح از تلفن همراه خود، شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند محیط را برای شما نامناسب کند. به یاد داشته باشید  مجموعه جزوات و کتاب‌های درسی نیز در شما استرس ایجاد می‌کند و حواستان را پرت می‌کند. سعی کنید همه کتاب‌هایتان را زمان درس خواندن پیش رو نگذارید.

اصل سوم، محل درس خواندن باید راحت باشد، دما و نور مناسب باشد، کاغذ چرک نویس، یک لیوان نوشیدنی و خوراکی در دسترس باشد، محل نشستن و نوشتن باید مناسب باشد و همه آنچه نیاز دارید کنار دستتان باشد. کاری کنید که برای برداشتن ورق، مداد یا کتاب مورد نظر، مداوم از جا بلند نشوید و وقفه ایجاد نشود. سعی کنید یک محل را برای درس خواندن انتخاب کنید و در صورتی که مناسب است همواره در همان جا به درس خواندن بپردازید. هیچ گاه مداوم محل درس خواندن را عوض نکنید.

اصل چهارم، تنها درس بخوانید. در محل درس خواندنتان تنها باشید. اگر در کتابخانه هستید از کسی که میشناسید فاصله بگیرید. حضور یک نفر دیگر کنار شما بزرگترین عامل حواس پرتی و از دست دادن زمان است.

این مطلب را نیز بخوانید:  برنامه‌ریزی درسی (قسمت اول)

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *