روش مطالعه درس ریاضی

روش مطالعه درس ریاضی

برای موفقیت در کنکور لازم است هر درس به شیوه درست خود خوانده شود. اگر برای هر درس شیوه صحیح مطالعه آن را رعایت کنید میزان کارایی و یادگیری خود را بسیار افزایش خواهید داد.

ریاضی درسی است که از گذشته تاکنون همواره تعداد زیادی از دانش آموزان در مطالعه آن مشکل داشته‌اند. تست زدن این درس نیز برای کنکور همواره دغدغه مهمی است. بیشترین تقاضا برای دبیر خصوصی و کلاس کنکور همواره برای درس ریاضی بوده است. مانند هر درس دیگری، برای مطالعه ریاضی نیز بهترین کار این است که دانش آموز اجازه ندهد مطالب روی هم انباشته شود و هر روز که مبحثی از ریاضی تدریس می‌شود در بعد از ظهر همان روز درس را مرور کند.
حین مرور درس باید دانش آموز برگه‌ای کنار خود داشته باشد و سوالات مورد نظرش و قسمت‌هایی را که متوجه نشده است را در آن یادداشت کند و در جلسه بعد از معلم بپرسد. مطمئنا اگر دانش آموز تمام سوال‌ها و ابهامات خود را به روزهای امتحان موکول کند معلم پاسخگو نخواهد بود و مجبور به گرفتن معلم خصوصی می‌شود. مرور درس تدریس شده در همان روز و نه حتی با یک روز اختلاف بسیار مهم است و همه این موضوع را می‌دانیم. ولی متاسفانه درصد دانش آموزان و حتی دانشجویانی که این نکات را رعایت می‌کنند بسیار پایین است.
منظور از مرور ریاضی در همان روز یاد گرفتن اصل مطلب تدریس شده است. جواب دادن به سوالات درسی می‌تواند به روز بعد موکول شود. اگر بتواند سوال‌ها را خودش حل کند و طوری آنها را برای خودش یا دیگران توضیح دهد که گویا معلمی در حال تدریس است، بسیار خوب است و میزان ماندگاری مطلب در حافظه افزایش می‌یابد. اگر هم سوالی را نتوانست حل کند یا شک داشت حتما یادداشت کند تا از معلم بپرسد و ابهامات روی هم انباشته نشود.
می‌دانید که یک ورزشکار اجازه دارد کارش را با وزنه‌ها و حرکات سبک شروع کند، ولی اگر در ادامه نیز زحمت بیشتری به خودش ندهد عضلاتش قوی نخواهد شد. ریاضی مثل ورزش است، باید دانش آموز خودش را مقید کند حداقل چند تا از مسائل کتاب را خودش حل کند. با نگاه کردن به مسائل حل شده کسی نمی‌تواند ریاضی را به خوبی یاد بگیرد. ریاضی درسی حل کردنی است و به پشتکار زیاد احتیاج دارد.

خلاصه نویسی برای ریاضی بسیار مهم است. در هر جلسه که درسی را می‌خوانید روابط مهم درس و خلاصه دانسته‌های خود را یادداشت کنید و هر وقت امکان داشت به مرور آنها بپردازید. مطالعه صحیح ریاضی به صورت خلاصه، درک دقیق روابط مطرح شده و حل کردن مثال‌ها کافی است. معلم خصوصی خوب هم می‌تواند کمک کننده باشد ولی نقش اصلی به عهده خود دانش آموز است.

این مطلب را نیز بخوانید:  ده روش موثر برای درس خواندن (قسمت دوم )

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *