روش‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس

روش‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس

تعریف ساده اعتماد به نفس، داشتن طرز فکر مثبت نسبت به خودتان و توانایی‌هایتان است.

متاسفانه تعداد زیادی از مردم از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند. خوشبختانه اعتماد به نفس داشتن، یک مهارت است و مثل هر مهارت دیگری آموختنی است. در این مطلب با  روش‌هایی ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس آشنا می‌شوید:

۱- اصلاح کردن زبان بدن

زبان بدن یعنی آنچه حالات چهره و حرکات بدن راجع به شما می‌گوید. چهره و حرکات برخی آدم‌ها فریاد می‌زند که خودشان هم خودشان را قبول ندارند. خوشبختانه همانطور که داشتن اعتماد به نفس روی زبان بدن آدم‌ها اثر می‌گذارد، به طور بر عکس تقلید کردن از زبان بدن آدم‌های با عزت نفس بالا نیز بر میزان اعتماد به نفس شما اثر می‌گذارد. یکی از مهمترین رکن‌های زبان بدن که اعتماد به نفس آدم‌ها را نشان می‌دهد طرز راه رفتن آنها است. معمولا افراد با اعتماد به نفس بالا سریع راه می‌روند.

راه رفتن آنها شبیه دویدن آهسته است. پس اعتماد به نفس خود را با تندتر راه رفتن بالا ببرید. البته باید به نوع راه رفتن هم دقت کنید. شبیه آدم‌های پراسترس تند راه نروید. شانه‌های خود را عقب بگیرید و سرتان را بالا نگه دارید. علاوه بر اصلاح نوع راه رفتن، دقت کنید همواره ستون فقراتتان صاف باشد، با اعتماد به نفس و قوی دست دهید و هنگام صحبت کردن به چشمان طرف مقابل نگاه کنید.

۲- ظاهر مناسب داشتن

با عقاید ما سازگار باشد یا نباشد ولی واقعیت این است که ظاهر خوب هم به خودتان احساس و نظر بهتری می‌دهد هم به دیگران. پس در انتخاب لوازم شخصی و لباس خود دقت کنید. مثل انسان‌های موفق و با اعتماد به نفس لباس انتخاب کنید. یک لباس مناسب و زیبا که شما را موجه و مرتب نشان دهد، به شروع مکالمه یا آشنایی با دیگران کمک می‌کند.

۳- حرف زدن به شیوه‌ای تاثیرگذار

سخن گفتن افرادی که اعتماد به نفس دارند تاثیر بسیار بیشتری را بر دیگران می‌گذارد. آنها حین صحبت تپق نمی‌زنند، شمرده حرف می‌زنند و بین صحبت‌های خود کمی مکث می‌کنند. لحن صحبت خود را به لحنی جسورانه و جذاب همراه با رعایت ادب کافی تغییر دهید. اگر هیجان زده و عصبانی صحبت کنید، همچنین اگر بیش از حد بخندید، حرف‌های شما جدی گرفته نخواهد شد.

۴- جسارت داشتن در بیان نظرات شخصی

سعی کنید وقتی در جمعی حضور دارید، آزادانه عقاید خودتان را به زبان آورید. نگران نباشید که نادان یا بی‌اطلاع به نظر برسید، مسلما این طور نیستید و هر کسی چیزهایی را به هر حال نمی‌داند. نظرات شما هم موافق هم مخالف دارد، فقط روی نظرات مخالف تمرکز نکنید.

۵- تشویق کردن خودتان

این مطلب را نیز بخوانید:  انتخاب موسیقی و اثرات آن در درس خواندن

بسیاری از مردم عادت دارند به خاطر کارهای اشتباه بارها خود را سرزنش کنند. اما بابت کارهای خوب و تصمیمات صحیح و موفقیت‌های کوچک و بزرگی که بدست می‌آورند خود را تشویق نمی‌کنند. از این به بعد برای کارهای خوب کوچک و بزرگی که انجام می‌دهید خود را تشویق کنید. این امر شاید ساده حتی بی ارزش به نظر برسد، ولی تاثیر شگرفی بر افزایش اعتماد به نفس دارد.

اعتماد به نفس 1

۶- داشتن طرز فکر مثبت

داشتن انرژی مثبت طبیعتا به نتیجه مثبت هم ختم خواهد شد. پس حداکثر تلاش خود را برای تمرکز کردن بر نکات مثبت به کار بگیرید. با آدم‌های مثبت معاشرت کنید و سعی کنید اطراف خود را از هم‌نشینان و هر چیزی که روی شما اثر مثبت می‌گذارد پر کنید.

۷- برنامه‌ریزی داشتن

اهل برنامه‌ریزی بودن به زندگی شما نظم می‌دهد و داشتن نظم و هدف تاثیر مستقیمی بر اعتماد به نفس دارد. هدف‌های بزرگ را به اهداف خیلی کوچک و حتی روزانه تقسیم کنید تا قابل مدیریت و دستیابی شوند. هدف‌ها و موفقیت‌های روزانه را درون دفترچه‌ای بنویسید. بابت هر کار و هر نتیجه مثبت، حتی کوچک، شکرگزاری کنید. این رفتار روی تقویت اعتماد به نفس و افزایش آرامش درونی تاثیر شگرفی دارد.

۸- تمرکز بر نقاط قوت

توانایی‌ها و نقاط ضعف خود را بنویسید ولی به جای تمرکز روی ضعف‌ها روی نقاط قوت شخصیت خود حساب باز کنید. برنامه‌هایی را برای خود در نظر بگیرید که از این توانایی‌ها هم استفاده شود و هم آنها تقویت شوند.

۹- نشستن روی صندلی‌های جلویی

در بیشتر آدم‌ها نشستن در صندلی‌های عقبی به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و ترس از دیده شدن است. پس بعد از این تمرین کنید صندلی‌های جلویی را در هر مکانی برای نشستن انتخاب کنید.

۱۰- لبخند زدن

تحقیقات زیادی نشان داده است که لبخند زدن واقعا به سلامت روح و روان کمک می‌کند. برای اعتماد به نفس داشتن نیز لبخند زدن راه حل ساده ولی موثری است. حداقل یک بار در هنگام داشتن احساس ترس و نگرانی لبخند زدن را تمرین کنید تا تاثیر آن در عمل به شما ثابت شود.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *