راه‌های حل مسائل

راه‌های حل مسائل

یافتن الگو، ترسیم اشکال، سعی وخطا و… از جمله این روش هاست. اگر بخواهیم با این روش ها مسائل را حل کنیم، باید یک به یک مسائل را با یک به یک روش ها بیازماییم. شما احتمالا زمان بر بودن این روش را مطرح میکنید، بهتر است نگران زمان نباشید.
برای حل هر مسئله ای یک به یک روش ها را امتحان کنید، تمرین های کتاب درسی کافی نیست، در این مرحله، از کتاب‌های کمک درسی استفاده کنید، در صورت نیاز معلم بگیرید، ازهمکلاسی‌های سخت کوش کمک بگیرید وبا تمرین وممارست به پاسخ برسید.


کدام روش را انتخاب کنم؟

به کارگیری تک به تک روش ها سبب می‌شود تا ما روش مورد نظر خود را برای حل مسئله بیابیم، یعنی بعد از چند بار سروکله زدن، به نتیجه میرسیم که با کدام روش راحت تر هستیم، درابتدا، کمی بیشتر زمان می‌گذاریم، اما به تدریج که روش خاص خود را پیدا کردیم، دیگر اتلاف وقت نخواهیم داشت.
یادمان باشد که ممکن است حل یک مسئله از راه های مختلف انجام بشود، ایرادی ندارد، ما راه خود را میر‌ویم، دیگری ممکن است که از راه دیگر به همین جواب برسد، معلم ها باید به جواب رسیدن از راه های مختلف را به رسمیت بشناسند.

مهارت های حل مسائل:

اگر به کتابهای درسی دوران مدرسه نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که گویی اصولاً، کتابهای دوران تحصیل در ایران به منظور حل مسئله طراحی نشده، در حالی که دست کم، یکی از اهداف زندگی، حل مشکل است، زندگی سر شار از چالش است ومواجه شدن با هر یک از این چالش ها محتاج داشتن مهارت است.
در سالهای اخیر به نظر می‌رسد که دروس اول متوسطه، در صدد برآمد‌ه اند تا اندکی در این زمینه فعال تر برخورد کنند.
لازمه حل مسائل مهارت است و به دست آوردن مهارت در گرو به کار گیری روش های خاص خود است.
شکل بکشید:
ترسیم شکل در مواردی که حضورذهن کافی نداریم، بسیار کمک می‌کند. رسم شکل سبب می‌شود تا ما درک بهتری از صورت مسأله به دست می‌آوریم.

برای جواب حدس، یا پیش بینی داشته باشید:

فعلا ما داریم در چگونگی حل مسائل ریاضی صحبت می کنیم، اما حل مسائل به طور کلی هدف ماست، حالا فکر کنیم که مسأله را درک کرده و به راه حل درست پیدا کرده ایم، جواب را هم به دست آورده‌ایم، حالا باید نگاهی به جواب بیندازیم، ببینیم آیا جوابمان منطقی است؟ مثلاجواب برای مساحت کلاس را ۳سانتیمتر به دست آورد ده ایم و… . فکر کردن به اینکه جواب ممکن ویا منطقی است ،سبب می‌شود تا ما با دقت بیشتری به اطراف خود نگاه کنیم، تا واقعیت ها را آنگونه که هستند ببینیم!

این مطلب را نیز بخوانید:  ده روش موثر برای درس خواندن ( قسمت اول )

برای حل مسئله نقشه راه داشته باشید:

قدم های حل مسئله را طراحی کنید ،قبل از شروع کار بدانید که چه کار میخواهید بکنید، اگر نتوانید پیش بینی کنید، در نیمه راه خسته ومتوقف می‌شوید، این راه حل را جدی بگیرید وتمرین کنید تا مهارت پیدا کنید.

تمرین کنید، تکرارکنید، تکرار کنید، تمرین کنید:

راز یادگیری تمرین و تکرار است، با تمرین و تکرار تمامی درها در حل مسئله باز می‌شود، شکی نیست که هر سال که پیش می رویم، درسها مشکل تر می‌شود اگر در دبستان سر کلاس همه چیز را می آموختیم و دیگر نیازی به تمرین نبود، اما در دو ره اول دبیرستان، کم‌کم مسائل مشکل تر میشود ونیاز به تکرارو تمرین را بیشتر احساس می کنیم، باید صبور باشیم وخسته نشویم، در دوره دوم دبیرستان مسائل سنگین تر است، پس سعی کنیم به تمرین و تکرار عادت کنیم.

خلاصه
راه‌های حل مسائل
موضوع
راه‌های حل مسائل
توضیح
یافتن الگو، ترسیم اشکال، سعی وخطا و... از جمله این روش هاست. اگر بخواهیم با این روش ها مسائل را حل کنیم، باید یک به یک مسائل را با یک به یک روش ها بیازماییم. شما احتمالا زمان بر بودن این روش را مطرح میکنید، بهتر است نگران زمان نباشید. برای حل هر مسئله ای یک به یک روش ها را امتحان کنید، تمرین های کتاب درسی کافی نیست، در این مرحله، از کتاب‌های کمک درسی استفاده کنید، در صورت نیاز معلم بگیرید، ازهمکلاسی‌های سخت کوش کمک بگیرید وبا تمرین وممارست به پاسخ برسید.
نویسنده
نام منتشر کننده
قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *