راز بی دقتی و با دقتی چیست؟

راز بی دقتی و با دقتی چیست؟

هر دانش‌آموزی بارها با پیامدهای بی دقتی در نتایج امتحان خود روبرو شده. بسیار پیش آمده که تسلط خوبی بر مطالب داشتیم و جزئیات همه چیز را به خوبی به یاد داریم اما اشتباهات بسیار ساده ما را از رسیدن به هدف دور نگاه داشته. راه‌هایی وجود دارد تا بتوان دقت را بالا برد و برخی جزئیات که همیشه از نظر دور می‌ماند را مورد توجه قرار داد. بی دقتی انواع مختلفی دارد، از اشتباهات محاسباتی گرفته تا اشتباه در وارد کردن جواب سوالات در پاسخ نامه. برخی از انواع اشتباه را می توان با رعایت برخی دستورالعمل‌ها هنگام امتحان برطرف کرد. در ابتدا باید بدانیم دقت چیست؟

مفهوم اصلی دقت توجه غیر ارادی است.

این که اراده کنیم به موضوعی که قرار نبوده به آن توجه کنیم بپردازیم بدون آنکه از پیش بر روی آن تمرکز داشته باشیم. مفهوم دقت، مفهومی مقابل تمرکز خواهد داشت. زمانی که از شما میخواهند بر نقطه‌ای خاص تمرکز کنید به این معناست که به صورت عمد همه توجه خود را به مطلب خاصی معطوف کنید.

این کار کاملا ارادی است. زمانی که در حال مطالعه متنی سخت در کتاب ادبیات هستید و از شما خواسته می‌شود که به معانی این جملات دقت کنید و معانی را به خاطر بسپارید اما به ناگهان در امتحان با سوالی مواجه می‌شوید که از تاریخ ادبیات درون متن درس یا دیکته کلمات متن درس است. اینجاست که میزان دقت افراد تعیین می‌شود.

بنابراین دقت همان توجه غیرارادی همه حواس پنجگانه به مسائلی است که قرار نیست مرکز توجه ما قرار داشته باشد.

در مثالی که برای درس ادبیات زده شد خواندن معانی متون تدریس شده هدف است و یادگرفتن آن با دقت فرد مرتبط نیست بلکه باید بر روی این مسئله تمرکز کند اما اگر دانش‌آموز بتواند همزمان با دیدن ابیات دیکته آنها را نیز فراگیرد، نشان از دقت بالای او خواهد داشت.

واقعیت این است که شما بارها و بارها متن کتاب را مرور میکنید، زیر کلمات نامفهوم خط می کشید و معنی آنرا حفظ می‌کنید، درست است که قرار نبوده دیکته کلمات را تمرین کرده باشید اما اگر در هنگام دیدن متن دقت را چاشنی کار می‌کردید به صورت غیر ارادی برخی مسائل در ذهنتان می‌ماند.

برای بالا بردن دقت باید به دو نکته توجه کنیم، اول آنکه دقت یک مهارت است و افراد میتوانند با تمرین و توجه، درصد خطای ناشی از بی دقتی را بکاهند.

نکته دوم شناسایی موقعیت‌هایی است که موجب ایجاد بی دقتی می‌شود و راهکارهایی که باید برای پیش‌گیری از آن مد نظر قرار دهیم.

راز بی دقتی و با دقتی

مواقعی که دام بی‌دقتی برایمان پهن می شود

این مطلب را نیز بخوانید:  آرامش در چند نکته...!

عجله در انجام هر کاری:

اگر مهارت لازم برای مدیریت همه جوانب وجود نداشته باشد به احتمال زیاد منجر به بی دقتی میشود. بارها شده کارهای حتی ساده روزانه را با عجله انجام داده باشید و بی دقتی در انجام یکی از جزئیات برایتان دردسر ایجاد کند.

در خواندن درس و سر آزمونها نیز همین مشکل وجود دارد. عجله در خواندن متن درس یا عجله در حل پرسش و خواندن صورت سوال ضریب بی دقتی را بالا خواهد برد.

عدم تمرکز چشم بر روی سوال: این مشکلی است که همه ما حداقل یک بار آنرا تجربه کردیم. وقتی برگه سوال را جلو چشممان قرار میدهند کنجکاوی باعث می‌شود که یک نگاه به همه  سوالات بیندازیم، تا این مرحله مشکلی وجود ندارد اما زمانی که قرار است به پرسشها پاسخ دهیم پرش چشم به سوالات قبل یا بعد دقت را می‌کاهد. باید چشم و ذهن شما بر روی همان مطلب که قرار است به آن پاسخ دهید متمرکز بماند. برای این کار باید حین مطالعه دروس تمرینات لازم برای به عمل آورید.

ساده انگاری و بی‌توجهی: بارها پیش می‌آید که دانش آ‌موز به سخت‌ترین سوالات پاسخ داده اما به سوالات ساده‌ای که تنها نیاز به خواندن دقیق صورت سوال داشته پاسخ نداده است.

این موارد بسیار پیش می‌آید زیرا ذهن انسان از روی مسائلی که به نظرش ساده می‌آید عبور می‌کند و همواره به دنبال حل چالش‌های پیچیده است.

راه‌حل چیست؟؟

اولین نکته‌ای که در مواجه با سوالات ساده باید یاد بگیریم آن است که سوالات ساده را بیش از حد جدی بگیریم.  در‌واقع قبل از امتحان با خود تمرین کنیم اگر سوالی به نظرمان ساده آمد دقیقا همان سوال ممکن است برایمان مشکل ساز شود، بنابراین نهایت دقت را با این پیش‌فرض به خرج دهیم.

راه‌کار دوم برای جلوگیری از پرش ذهن دنبال کردن خط به خط سوالات است، یک مداد در دست بگیریم و سعی کنیم چشم و ذهن و دستمان را هماهنگ کنیم. به این ترتیب از پرش ذهن جلوگیری خواهیم کرد و دقت را بالا خواهیم برد.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *