ده روش موثر برای درس خواندن ( قسمت اول )

ده روش موثر برای درس خواندن ( قسمت اول )

روش درس خواندن دانش آموز تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت در کنکور دارد. در این مطلب با ده نکته موثر بر درس خواندن آشنا خواهید شد:

۱- درس خواندن در فواصل زمانی کوتاه ولی پیوسته

تحقیقات نشان می‌دهد ذهن انسان در زمان کوتاه بر روی مطالب تمرکز بیشتری دارد. بنابراین در فواصل زمانی کوتاه درس بخوانید، بعد هر فاصله به خود کمی استراحت بدهید و دوباره مطالعه را شروع کنید. مغز انسان برای تجدید انرژی به فرصت نیاز دارد. وقتی به خود استراحت می‌دهید مغز فرصت جذب آموخته‌ها را پیدا می‌کند. درس خواندن در بازه زمانی طولانی، کسالت آور، خسته کننده و استرس‌زا است و باعث کاهش توان یادگیری می‌شود. شاید شب امتحان شما در بازه زمانی طولانی مدت درس خوانده و نتیجه گرفته‌اید، ولی مطالب فقط وارد حافظه کوتاه مدت شما شده است و چنین فرآیندی برای کنکور بسیار مضر است.

۲- داشتن استراحت کافی

اگر امکانش را دارید، هر چند وقت یک بار به خودتان استراحت دهید. مثلا بعد از کنکور آزمایشی یک روز یا نصفه روز استراحت کنید. این استراحت باید با خیال آسوده باشد، عذاب وجدان درس نخواندن نداشته باشید. استراحتی که با استرس و نگرانی سپری شود فایده‌ای ندارد. در حالت استرس توانایی مغز در جذب اطلاعات کاهش می‌یابد. در روز استراحت خواب کافی داشته باشید و فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام دهید. به تماشای فیلم‌های مفهومی فلسفی یا مشارکت در بحث‌های سیاسی نپردازید. هدف این است که یک روز ذهن شما با خیال آسوده استراحت کند. فعالیت‌های سبک بدنی ورزشی می‌تواند مناسب و نشاط آور باشد.

۳- اهمیت به وضعیت جسمی

مغز انسان در حالت آرامش به راحتی اطلاعات را جذب می کند، ولی در حالت‌های عصبی یادگیری بی‌فایده است. پس وقتی عصبانی، بسیار خسته، حواس پرت و پراسترس هستید درس نخوانید. وقتی فکرتان مشغول چیز دیگری است خود را مجبور نکنید درس بخوانید. این کار وقت شما را تلف می‌کند و در عین حال اعتماد به نفس شما کاهش می‌یابد، چون فکر می‌کنید با وجودی که زیاد درس می‌خوانید چیزی یاد نمی‌گیرید. در واقع کاری که باید انجام دهید این است که اول ذهنتان را خالی و آرام کنید. به نتیجه‌ی کنکور، حرف‌های منفی دیگران و هر نکته حاشیه‌ای فکر نکنید. فقط تلاش کنید و روی درس خواندن تمرکز کنید، برای نتیجه به خدا توکل کنید.

۴- مرور درس‌ها در روز اول

هر وقت مطلب جدیدی یاد می‌گیرید، همان روز نکات مهم آن را دوره کنید. اگر وقت نکردید تمرین‌ها و تست‌هایش را حل کنید مهم نیست، ولی کلیت مطلب را بخوانید. این کار انتقال مطالب به حافظه دراز مدت را بسیار راحت می‌کند.

۵- پیش رفتن مرحله‌ای در درس خواندن

الگوی درست درس خواندن از کل به جز است نه از جز به کل. یعنی اول باید درک کلی از مطلب داشته باشید و سپس جزئیات آن را بخوانید. این روش بازدهی یادگیری را بالا می‌برد و در هر مرحله‌ای از تحصیلات شما موثر است.

پنج نکته بعدی را در قسمت دوم خواهیم خواند.

این مطلب را نیز بخوانید:  حواس پرتی و عدم تمرکز در مطالعه

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *