ده روش موثر برای درس خواندن (قسمت دوم )

ده روش موثر برای درس خواندن (قسمت دوم )

در قسمت اول، پنج روش موثر برای درس خواندن را خواندیم که به اختصار اشاره می شود:

۱- درس خواندن در فواصل زمانی کوتاه ولی پیوسته

۲- داشتن استراحت کافی

۳- اهمیت به وضعیت جسمی

۴- مرور درس‌ها در روز اول

۵- پیش رفتن مرحله‌ای در درس خواندن

در ادامه پنج روش دیگر را برای درس خواندن موثر خواهیم خواند:

۶- فراهم کردن محیط مناسب برای درس خواندن

برای مطالعه موثر داشتن جای مناسب ضروری است. اتاقی شخصی و ساکت و میز مطالعه گزینه ایده آل است. میز مطالعه را طوری قرار دهید که روبروی شما دیوار باشد و رو به چیزی درس نخوانید که حواس شما را پرت کند. بستن در اتاق تمرکز شما را بالا می‌برد. هر چیزی را که حواس شما را پرت می‌کند مثل موبایل، کتاب غیر درسی، مجله، عکس و … از اطراف میز مطالعه و ترجیحا از اتاق خارج کنید.

از همان ابتدا تمام وسایلی را که برای درس خواندن احتیاج دارید روی میز قرار دهید تا مرتب از سر جایتان بلند نشوید. نور اتاق کم نباشد، ترکیبی از نور سفید و زرد مناسب است. مثلا از مهتابی زرد و سفید، مهتابی سفید لامپ زرد یا برعکس می‌توانید استفاده کنید. یا می‌توان ترکیبی از نور چراغ مطالعه و لامپ اتاق را در نظر گرفت. اگر راست دست هستید چراغ مطالعه باید سمت چپ و اگر چپ دست هستید باید سمت راست قرار گیرد. فاصله مناسب چراغ مطالعه با کتاب یا کاغذ حدود ۳۰ سانتی متر است.

طرز نشستان در پشت میز را اصلاح کنید. باید با زاویه ۹۰ درجه بنشینید. هنگام درس خواندن از لم دادن، گذاشتن دست در زیر سر، و یا خوابیدن روی میز پرهیز کنید. همیشه صاف بنشینید و اگر خسته شدید کمی قدم بزنید .

چند حرکت کششی، می‌تواند به شما کمک کند تا درس خواندنتان تاثیر منفی بر سلامت جسمی نداشته باشد.

حتی اگر میز مطالعه ندارید روی صندلی نشسته و درس بخوانید.درس خواندن در حالت نشسته و در رختخواب بدترین نوع مطالعه است.

البته باید در نظر داشت اصل موضوع درس خواندن است و موارد گفته شده حالت ایده آل می‌باشد. کسانی با شرایط بسیار متفاوت نیز توانسته‌اند بهترین موفقیت‌ها را در کنکور کسب کنند.

۷- اهمیت دادن به خستگی مغز

علاوه بر جسم، مغز شما نیز گاهی خسته می‌شود و در این حالت مطالب را به یاد نمی‌آورد. این حالت طبیعی است و نباید اجازه دهید بر روحیه شما اثر منفی داشته باشد. سعی کنید شناسایی کنید چه مواقعی مغزتان خسته می‌شود تا بهتر بتوانید با آن کنار بیایید. کارکرد مغز به این شکل است که مطلب تازه خوانده شده در لایه بالایی قابل دسترسی قرار می‌گیرد و اطلاعات کهنه به لایه‌های پایین منتقل خواهد شد. بنابراین دیرتر به یاد آورده خواهند شد، تنها راه جلوگیری از قرار گرفتن در چنین وضعیتی مرور مطالب است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم به کهنه نشدن مطالب تازه خوانده شده کمک می‌کند.

۸- تبدیل درس خواندن به یک عادت

کاری که در ساعت مشخصی از روز انجام می‌شود به تدریج به یک عادت تبدیل خواهد شد. بنابراین حتما برای درس خواندن برنامه ریزی کنید و سعی کنید در بیشتر روزها در ساعات مشخص شده‌ای درس بخوانید. بهتر است یک دفتر را برای برنامه ریزی روزانه در نظر بگیرید و زمان‌هایی را که باید مطالعه کنید در آن یادداشت کنید. درست مثل وقتی که از پزشک می‌گیرید، به این ساعت‌ها هم اهمیت بدهید. برخی جداول برنامه‌ ریزی مثل جدول برنامه ریزی اسکینر هم می‌تواند مفید باشد یا لااقل به شما ایده بدهد که چگونه برنامه ریزی کنید.

۹- داشتن هدف مشخص

اهداف دست نیافتنی هیچ وقت برآورده نخواهند شد. در واقع اینها هدف نیستند آرزو و آرمان هستند. با تعیین صحیح اهداف، برنامه ریزی و مدیریت درست می‌توان به اهداف خود دست پیدا کرد.

فرق بین آرزو، هدف کوتاه مدت، و هدف بلند مدت را درک کنید. آرزو را مثل یک رویا در ذهن بپرورانید، اهداف بلند مدت را به چند هدف کوتاه مدت تقسیم کنید و فعالیت‌های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت خود اختصاص دهید. مثلا پولدار شدن یک آرزو است. داشتن ۱۰۰ میلیون در دو سال هدف بلند مدت است و کسب ۲ میلیون در این ماه از فروش فلان محصول هدف کوتاه مدت است. در واقع برای آنکه در مسیر اهدافتان قدم بزنید می‌توانید اهداف را از این هم ریزتر کنید. مثلا پزشک شدن آرزو است. پزشکی خواندن در فلان دانشگاه هدف دراز مدت است. و اهداف کوتاه مدت شما می‌تواند اول تقسیم به قبول شدن در کنکور و خوب درس خواندن در دانشگاه شود، و به همین شکل آنها را بیشتر و بیشتر تقسیم کنید تا برسد به اینکه مثلا برای رسیدن به این هدف فردا باید فصل دوم کتاب زیست را بخوانید. در واقع این اهداف کوتاه مدت هستند که روی عملکرد شما بهترین تاثیر را دارند، نه صرفا یک آرزوی دراز.

۱۰- دور شدن از ناامیدی

افرادی که مرتب قدرت یادگیری خود را سرزنش می‌کنند، حتی اگر پیشرفت خوبی داشته باشند باز هم در استرس به سر خواهند برد. در مقابل این افراد، دانش آموزانی که سرعت و یادگیری خود را تشویق می‌کنند، حتی اگر در واقع از هوش و استعداد کمتری هم برخوردار باشند باز هم نتیجه بهتری خواهند گرفت. زیرا این دسته از دانش آموزان زمان خود را با فکر کردن به نگرانی‌ و ناامیدی از دست نمی‌دهند و آهسته و پیوسته پیش می‌روند.

ده روش موثر برای درس خواندن (قسمت اول )

این مطلب را نیز بخوانید:  برنامه غذایی برای بهتر درس خواندن

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *