دروس محاسباتی کنکور را چگونه مطالعه کنیم؟

دروس محاسباتی کنکور را چگونه مطالعه کنیم؟

اکثر داوطلبان کنکور خصوصا رشته‌های تجربی و ریاضی تفاوت یادگیری دروس محاسباتی و استدلالی را با دروس خواندنی و حفظی طی دوران تحصیل خود درک کرده‌اند.

   دروس محاسباتی دروسی هستند که بدون داشتن قلم و کاغذ چرک نویس سخت میتوان به خواندن آنها اقدام کرد. دروسی که اغلب نیاز به پیش زمینه ذهنی دارند و به مرور با افزایش مهارت فرد یادگیری نیز سرعت می‌گیرد. دروسی که فرآیند آموزش در آنها کند پیش می‌رود اما مدت زمان بسیار زیادی در حافظه داوطلبان باقی میمانند.

اغلب دروس رشته ریاضی و مباحث ژنتیک وشیمی رشته تجربی و بعضی از مباحث اقتصاد دروس محاسباتی محسوب می‌شوند. در این مقاله سعی داریم بهترین شیوه خواندن دروس محاسباتی کنکور را برای داوطلبان شرح دهیم. بدون شک به دروس محاسباتی و استدلالی باید از دریچه متفاوتی نگریست.

به طور کلی برای فراگیری دروس محاسباتی سه مرحله پیش روی دانش‌آموزان قرار دارد:

۱- پیش زمینه ذهنی: فرض کنید داوطلبی قصد دارد مبحث حساب و دیفرانسیل و انتگرال پایه پیش دانشگاهی را مطالعه کند و بر آن تسلط کافی پیدا کند. واضح است که پیش‌نیاز این فراگیری ریاضی پایه سوم و دوم دبیرستان است.

بیشتر دروس محاسباتی را باید به صورت پلکانی فراگرفت و برای ایستادن بر روی پله چهارم حتما سه پله قبل باید پیموده شود. در غیر این صورت حتی اگر یادگیری تا حدودی پیش رود قطعا دانش‌آموز برداشتی سطحی از مسائل داشته و در صورتی که با مثال‌های متعدد مواجه شود به شدت ناتوان خواهد ماند.

۲- توجه ویژه سرکلاس درس: قسمت اعظم فرآیند یادگیری دروس محاسباتی سر کلاس درس اتفاق می‌افتد. بهتر است دانش‌آموزان سر کلاس مطلب را به طور کامل فراگیرند و سوالات احتمالی خود را بپرسند تا ابهامات برطرف شود. زیرا در صورتی که این فرآیند ناقص طی شود یا فرد در کلاس حضور نداشته باشد، یادگیری این دروس به صورت خودخوان و در خانه بسیار مشکل و زمان بر است. فرصت‌های کلاس‌های دروس محاسباتی را غنیمت بشمارید و سعی کنید از گفته‌های استاد نکته برداری کنید. در این صورت می‌توانید  در خانه به حل تست و تمرین بیشتر بپردازید.

۳- تا زمان زیادی از تدریس نگذشته به حل تست‌های آموزشی اقدام نکنید. بگذارید مطالب در ذهنتان تثبیت شود و به مهارت حل مسئله برسید. در ابتدا در حل تست‌های آموزشی زمان اصلا مطرح نیست. شما می‌توانید هر چقدر که نیاز دارید برای هر سوال زمان صرف کنید اما در عوض مطمئن شوید که مطلب را به طور کامل فراگرفته‌اید.

دروس محاسباتی

 

این مطلب را نیز بخوانید:  موفقیت و نظم

در خواندن دروس محاسباتی و استدلالی نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه بیشتری شود:

۱- نکته بسیار مهمی که داوطلبان باید به آن توجه کنند خلاصه برداری است.
بدانید در صورتی که تسلط کافی بر مطالب خاصی پیدا کنید و انرژی زیادی را برای یادگیری آن صرف کنید با این هدف است که در نهایت از این مهارت در امتحان کنکورتان بهره‌مند شوید. اما در روزهای آخر برخی داوطلبان با سردرگمی ویژه‌ای روبرو می‌شوند زیرا حجم مطالب بسیار زیاد است و به یادآورن این حجم زیاد سخت خواهد بود. در این مواقع یک برگه کوچک که حاوی نکات و فرمول‌های خلاصه هر درس است می‌تواند معجزه کند. مطلبی که تصور می‌کردید به طور کامل از خاطرتان رفته با این برگه کوچک با جزئیات کامل یادآوری می‌شود. به یاد داشته باشید که خودتان باید این خلاصه را تهیه کرده باشید تا مثال‌هایی که حل کردید برایتان یادآوری شود.

۲- به نکات ریز تست‌ها توجه کنید.
بهترین کار اختصاص یک دفتر برای نکات تستی است. تمام جزوات و دست نوشته‌هایی که در فرآیند یادگیری نوشته‌اید کنار بگذارید. زمانی که قرار است درصد بالایی در تست‌ها بیاورید باید بر مجموعه‌ای از نکات مرتبط با هر تست تسلط کافی داشته باشید. علاوه بر این در حین تست‌زنی با سوالاتی مواجه می‌شوید که یا اشتباه حل کردید یا اصلا  نتوانستید حل کنید. این تست‌ها را علامت گذاری کنید و مجدد به آنها بازگردید.

۳- در کنار تست‌های آموزشی و تالیفی با منابع مختلف حتما تست‌های آزمون سراسری را نیز حل کنید تا شیوه سوالات برایتان روشن شود. تستهای قبولی در این مورد کمک شایانی به شما می کند زیرا از هر دو بخش سوالات استفاده کرده است.  

۴- دوهفته قبل از کنکور هیچ مطلب جدیدی از دروس محاسباتی نخوانید.
منطقی باشید فرآیند یادگیری این دروس زمان‌بر است. شما با این کار نه تنها مطلب جدید را یاد نخواهید گرفت بلکه در فرآیند پاسخ‌گویی به مطالب قبل نیز اختلال ایجاد خواهید کرد. در روزهای آخر به مرور مطالب گذشته بپردازید.

۵-عجول نباشید.
حداقل دو ماه زمان لازم است تا مطالب دروس محاسباتی کاملا در ذهن شما جا بیفتد. بنابراین صبور باشید و دست از تمرین و ممارست بر ندارید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *