خوابگاه دانشجویی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

خوابگاه دانشجویی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

خوابگاه دانشجویی جزئی از زندگی دانشجویی می باشد که همه ی دانشجویان چه خوابگاهی چه غیر خوابگاهی یکبار گذرشان به خوابگاه افتاده است- در این مطلب میخواهیم اطلاعات جامعی را در رابطه با خوابگاه های دانشجویی در اختیار شما قرار دهیم و با زندگی توی خوابگاه و انواع خوابگاه و موضوعات مختلف دیگه که امیدواریم راهنمایی خوبی برای شما باشد.

طبق گفته های ذولفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در کشور ۲۵۰هزار دانشجو از خوابگاه استفاده می کنند. همچنین ۱۰۲۰خوابگاه دولتی و ۳۷۰۰ خوابگاه غیر دولتی در کشور وجود دارد.

بعد از موفقیت در کنکور و قبولی در دانشگاه همه ی ما وارد دنیای جدیدی به اسم دوران دانشجویی می شویم که این دوران در ابتدای جوانی میتواند پر از لحظات شاد و غمگین برای هر فرد باشد. لحظات شادی که می تواند با یادگیری مطالب جدید و محیط آکادمیک و امکانات تحقیق در موضوعاتی که به آن علاقه دارید همراه باشد یا لحظات غمگینی که احتمالا با مشروط شدن فرد اتفاق می افتد. این دوران برای افرادی که در کنار خانواده آن را سپری می کنند نمیتواند زیاد به سختی افرادی باشد که مجبور هستند در ابتدای جوانی از خانواده ی خود دور باشند و سبک زندگی گذشته آنها دچار تغییراتی می شود. البته این موضوع نیز مزیتهایی دارد که میتواند شما را به فردی مستقل از خانواده و مسئولیت پذیرتر از قبل تبدیل کند.

شرایط پذیرش در خوابگاه دانشگاه چیست؟

همزمان با اعلام نتایج کنکور و اعلام زمان ثبت نام دانشجویانی که در شهر دیگری باید تحصیلات خود را ادامه دهند باید به فکر خوابگاه و زندگی در خوابگاه باشند. برای افرادی که قبلا برادر یا خواهر دانشجو خوابگاهی داشته اند شاید این مسائل زیاد مطرح نباشد اما برای افرادی که این تجربه را ندارند شاید سوالاتی به ذهنشان خطور کند که آیا شرایط خوابگاه گرفتن را دارند یا خیر؟‌هزینه ی زندگی در خوابگاه چه مقدار است؟‌خوابگاه دانشجوی بهتر است یا تهیه منزل ؟ شرایط زندگی در خوابگاه چگونه است؟ در این مطلب به تمامی این سوالات پاسخ میدهیم.

پس از اعلام نتایج و مشخص شدن محل قبولی شما باید ابتدا در سایت دانشگاه مربوطه ثبت نام اولیه را انجام دهید. طبق برنامه ی اعلامی دانشگاه باتوجه به محدودیتهایی در ثبت نام دارند و برای کنترل ازدحام تمهیداتی را در نظر میگیرند. پس از تکمیل ثبت نام و ارائه مدارک لازم نوبت به ثبت نام خوابگاه می رسد. شما باید در قسمت  صندوق رفاه دانشجویی در دانشگاه مربوطه مراجعه نمایید و فرم ثبت نام خوابگاه را تکمیل نمایید کمیته ی بررسی صلاحیت افراد نیز با بررسی شرایط اسکان دانشجو که آیا فرد واقعا در شهر دیگری اسکان دارد یا خیر مجوز استفاده از خوابگاه را صادر می کنند.

پس از آنکه مجوز استفاده از خوابگاه برای شما صادر شد شما باید مبلغی را برای ودیعه به حساب صندوق رفاه دانشجویی واریز نمایید این مبلغ در دانشگاههای مختلف متفاوت می باشد. این مبلغ نیز به عنوان تضمینی برای استفاده از وسايل خوابگاه می باشد که اگر در صورتی که شما خسارتی به امکانات خوابگاه وارد نموده باشید از مبلغ ودیعه ی شما کسر می شود. طبق اطلاعات موجود به تمامی دانشجویان روزانه و افرادیکه محل زندگی آنها در فاصله ی بیشتر از ۱۰۰کیلومتر از دانشگاه محل تحصیل می باشد به فرد خوابگاه باید تعلق بگیرد ؛ بعضی از دانشگاهها نیز تعهدی به دادن خوابگاه به دانشجویان شبانه ندارند ولی با توجه به ظرفیت خوابگاهها به آنها خوابگاه خودگردان میدهند.

کدام خوابگاه دانشجویی غیر دولتی مجوز دارد؟

کسانی که به هر دلیلی نمیتوانند از خوابگاه دانشجویی استفاده نمایند دو راه کار پیش رو دارند؛ استفاده از خوابگاههای غیردولتی و یا تهیه منزل شخصی؛‌ افرادی که قصد استفاده از خوابگاه غیردولتی دارند نیز توصیه میشود به خوابگاههای مورد تایید صندوق رفاه مراجعه نمایند. صندوق رفاه دانشجویی که مسئولیت تایید صلاحیت خوابگاههای غیردولتی را دارد نیز هر ساله لیست خوابگاههای مورد تایید خود را اعلام می نماید که حتما توصیه می شود در صورتی که قصد گرفتن خوابگاه غیر دولتی را دارید توجه داشته باشید که خوابگاه مورد تایید صندوق رفاه دانشجویی باشد. در اینجا میتوانید لیست خوابگاههای مورد تایید را مشاهده فرمایید.

دانلود لیست کامل خوابگاه دانشجویی غیر دولتی دارای مجوز در سال تحصیلی ۹۸-۹۷

کدام دانشگاه ها خوابگاه دانشجویی دارند؟

طبق اطلاعات موجود در دفترچه کنکور لیست دانشگاههای دولتی که خوابگاه به دانشجویان میدهند را در زیر میتوانید ملاحظه نمایید.

لیست خوابگاه دانشگاه ها

خلاصه
خوابگاه دانشجویی و هرآنچه باید درباره آن بدانید
موضوع
خوابگاه دانشجویی و هرآنچه باید درباره آن بدانید
توضیح
خوابگاه دانشجویی جزئی از زندگی دانشجویی می باشد که همه ی دانشجویان چه خوابگاهی چه غیر خوابگاهی یکبار گذرشان به خوابگاه افتاده است.
نویسنده
نام منتشر کننده
اپلیکیشن کنکور قبولی
لوگو منتشر کننده
این مطلب را نیز بخوانید:  آسان سخت نما | برای همه کنکوری ها

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *