حفظ کردن یا به یادآوردن

حفظ کردن یا به یادآوردن

آنچه به عنوان حفظ کردن در روند یادگیری دانش‌آموزان جا افتاده در واقع پشت هم تکرار کردن مطالب و شکل گیری مطالب بی معنی در ذهن است. اما شیوه درست یادگیری مطالبی که استدلالی نیستند در واقع یه یادآوردن است.

باید یادبگیریم چکونه به یاد بیاوریم نه آنکه حفظ کنیم.

هر زمان توانستیم مطالب را در چند نوبت زمانی به یاد بیاوریم، یعنی اطلاعات را از داده‌های دپو شده در مغز به کلمه و تصویر در ذهن تبدیل کنیم آنگاه میتوان گفت که دیگر از ذهن‌ها پاک نخواهد شد. در مدارس ما از تکنیک حفظ کردن بسیار استفاده می شود. در حالی که بعد از اتمام دوران تحصیل، عمده مطالبی را که حفظ کرده ایم، به خاطر نمی‌آوریم، مشکل آن است که اولا، صرفا تکرار مطالب سبب به خاطر سپردن آنها نمی‌شود و ثانیاً، مقدمه در خاطر ماندن مطالب یاد گیری آن‌هاست. بنابراین اگر می خواهیم بعد از مدت های طولانی، مطلبی را به یاد بیاوریم، راه آن یادگیری است، یادگیری مطالب را در حافظه طولانی مدت ما دپو میشود، در واقع آن را به حافظه میسپرد، به نحوی که به راحتی یادآوری می‌شود.

چگونه یاد بگیریم

ما در طول زندگی، از خصوصیات جسمی و روانی، خود آگاه میشویم، یادگیری هم مانند بسیاری از ویژگی های یک انسان منحصر به فرد است، از انواع یادگیری ها یکی یادگیری، دیداری است، دیگری شنیداری و سومی تجربی است.

اگر روش دیداری را برای یادگیری مناسب میبینید، از تصاویر و فیلم ها برای آموزش و یاد گیری بهره ببرید. در صورتی که با شنیدن مطالب بیشتر و بهتر در ذهنتان می‌ماند از سمینار ها، کنفرانس،ها، ضبط مطالب واستفاده از گوشی استفاده کنید.

در صورتی که مطالب را به تجربه می آموزید، شاید، وضعتان از دو گروه قبلی بهتر باشد، زیرا، فعالیت فیزیکی برای یادگیری، از ملزومات این روش است، و این خود ،تنوع ونشاط بیشتری را در یادگیری به همراه دارد.

بعضی از افراد نیز با تلفیقی از این سه روش به یادگیری می پردازند.

حالا در ۹ گام یاد آور میشویم که چگونه میتوان آموخت:

گام اول آنست که ببینیم در چه حالتی میتوانیم بهتر و بیشتر متمرکز شویم، بعضی از افراد در شرایط عمومی بهتر یاد میگیرند، بعضی دیگر، در سکوت وبه صورت فردی بهتر می‌آموزند. برای تمرکز باید تمامی المانهایی که حواس شما را پرت میکند از اطراف دور کنید یا سعی کنید آنها را نبینید.

بعلاوه تکنیک‌های متعددی وجود دارد که در صورت حواس پرتی به شما کمک می‌کند. اگر مشکل حادی در تمرکز کردن دارید به مشاور مراجعه کنید. بالا بردن سرعت نیز تا حدودی تمرکز را افزایش می‌دهد. جالب است بدانی هر چه سرعت درس خواندن را بیش‌تر کنید تمام مغز خود را بر روی درس متمرکز خواهید کرد فرصتی به مغز نمی‌دهید که به مسائل دیگر فکر کند و بنابراین به مغزتان فرصت پرت شدن ندهید.

آموزش یک امر تدریجی وپیوسته است، هر چه عمل یادگیری تکرار و تمرین شود، پروسه یادگیری سرعت وعمق بیشتری پیدا می‌کند، به نحوی که حافظه در میان مدت، با تکرار و تمرین در تداوم یادگیری، به شکل شگفت انگیز ی تقویت می‌شود.

گام دوم، گوش کنید. قبلا در مورد افرادی که با تکنیک شنیداری مطالب را به ذهن میسپرند، مطالبی را متذکر شدیم، اضافه میکنیم که اگر مطالب را با صدای خودتان ضبط کنید وبشنوید، کمک خوبی به حفظ کردن آنها انجام داد ه اید.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  خوش آمد به قبولی ها

سومین قدم نوشتن مطالب در بسیاری از موارد برای بعضی از افراد که با روش تجربی می‌آموزند، مفید است، صدای خود را بشنوید ودوباره وچند باره مطلب را بنویسید، به این ترتیب مطالب کاملاً حفظتان می‌شود.

چهارمین گام برای افرادی که به صورت دیداری حفظ می‌کنند مفید است، این افراد اگر مطالب را طبقه بندی کنند وبرای هر دسته از مطالب رنگی خاص انتخاب نمایند،مطالب بهتر در ذهنشان جایگزین میشود.

پنجمین قدم، تکرار کنید. از تکرار نهراسید. تصور نکنید که اگر یک مطلب را تکرار میکنید نشان از کند ذهنی دارد.  برعکس هر بار تکرار با تفکر ابعاد جدیدی از مطلب را برای شما نشان نی‌دهد. تکرار کنید و مداوم سعی کنید مطالب را به خاطر بیاورید.

گام ششم آن است که مطلبی را که آموخته‌اید بنویسید. بدون نگاه کردن به منابع اصلی هر آنچه که آموخته اید بنویسید. در نوشتن اصلا عجله نکنید. این کار نشان می‌دهد چه میزان آموخته‌اید و کجای کار هستید. هر آنچه یادگرفته‌اید نیز در ذهنتان تثبیت خواهد شد.

گام هفتم، مطالبی را که آموخته ایم ،به دیگری یا به خودمان در س بدهیم،به این ترتیب،مطلب مورد نظر کاملاً از بر میشود، یاددادن ابعاد دیگری از مطالب آشکار می‌کند. واقعیت آن است که وقتی مطلبی را به کسی یاد می‌دهید در حین یاددادن می‌فهمید که نکاتی وجود داشت که خودتان به آنها توجه نکرده بودید. این کار فرآیند یادگیری را تکمیل می‌کند.

گام هشتم، به صداهای ضبط شده خود گوش دهید، این کار بسیار موثر است و مطالب را در ذهنتان مداوم تکرار میکند. برای مطالبی که حفظ کردن آنها دشوار است این کار جواب می‌دهد.

گام نهم، به مغزتان فرصت دهید تا مطالب را مرتب کند. استراحت کنید. پس از خواب مطالب در ذهنتان جای خود را پیدا خواهد کرد.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *