تکنیک‌های حضور فعال در مدرسه (قسمت دوم)

تکنیک‌های حضور فعال در مدرسه (قسمت دوم)

در قسمت اول به دسته‌بندی دانش‌آموزان پرداختیم و گفتیم برای حضور فعال در مدرسه باید هدفمند سر‌کلاس باشیم تا بتوانیم زمان خود را به خوبی مدیریت کرده و مطالب درس را فرابگیریم، در این قسمت به اهمیت مرور درس و یادداشت‌برداری وسایر نکات دیگر می پردازیم:
قبل از شروع کلاس یک بار درس امروز را مرور کنید:
رو‌خوانی و بعد از آن مرور درسی که قرار است فرا گرفته شود، یکی از اساسی ترین کارهایی است که به فراگیری بهتر دروس کمک می‌کند. مرور درس از این لحاظ اهمیت دارد که ذهن شما را برای ورود به مبحث مورد نظر آماده می‌سازد، آماده سازی ذهن یکی از اولیه‌ترین تمرینات فراگیری است، ورزشکاری را در نظر بگیرید که قبل از شروع ورزش حرفه‌ای که در آن کسب مدال هم کرده، بدنش را گرم نکند، پیش زمینه داشتن برای یک فراگیری موفق آموزش قبل از تدریس است،
در صورتی که این مرور انجام شود، زمان فراگیری درس جدید به طرز چشمگیری کوتاه می‌شود، کیفیت فراگیری نیز بسیار افزایش می یابد.
پس مرور قبل از کلاس را فراموش نکنیم.
نقش یادداشت برداری:
در زمان تدریس ابتدا مطالب درسی توسط معلم یاد داده می‌‌شود، شنونده که دانش آموزان هستند هر کدام به فراخور تمرکزشان درس را آموزش میبینند، بنابر این تمرکز بالا که خود ناشی از انگیزه لازم به منظور فراگیری است، حرف اول را در آموزش میزند.
حالا فرض کنیم دانش آموزی با انگیزه لازم وتمرکز مناسبی موفق به فراگیری شود، در این صورت، تازه مطالب جدید در حافظه کوتاه مدت میماند، این درحالی است که اگر تکرار انجام نشود، پس از مدتی مطالب از حافظه پاک می‌شود.
برای حل این معضل، یکی از راه‌ها ذخیره مطالب در حافظه طولانی مدت است. یادداشت نکته های درسی، خلاصه نویسی، نت برداری، راهکار‌هایی است که به کار یک فراگیری موفق می‌آید. پس سر کلاس دفتر یادداشت خود را به همراه داشته باشید.
به یاد داشته باشید که یادداشت شما مختص شخص شماست.
پس از کپی کردن یادداشت دوست کنار دستیتان خودداری کنید.
شما نکته ها و تاکید‌های خودتان را دارید، موضوعاتی که برای شاگردان دیگر قابل برداشت است، ممکن است برای شما سوال برانگیز باشد. و یا بر عکس، پس در کلاس ودر زمان تدریس معلم مانند یک شکارچی اقدام کنید خوب گوش کنید، به سرعت ودقیق یادداشت بردارید، کنار مطالب جدید علامت بگذارید، و مهمتر از آن، بعد از اتمام کار سوالات مطرح برای خود را حتما بپرسید، بپرسید وجواب سوال ها را یادداشت کنید، تاثیر آنرا زمانی که تست میزنید حس خواهید کرد.
دقت و حواس جمعی سر کلاس، حلال بسیاری از مشکلات است، اما ممکن است که شما اصولاً سرعت کمی داشته باشید، و یا تمرکز تان را به سرعت از دست بدهید، اگر جدی باشید و روی این دو مورد کار کنید قطعا تصحیح خواهید شد.
در آغاز کار از یادداشت برداری کوتاه، استفاده کنید، به سبک خبرنگاران، بعد در خانه یاداشت‌های خود را کامل ویکبار پاکنویس کنید، با این تکنیک سر کلاس از معلم جا نمی‌مانیدد واز همه‌ی مطالب گفته شده، کاملا استفاده می کنید.
بپرسید
پرسیدن عیب نیست، ندانستن هم عیب نیست! اگر بپر سیم و آگاهی مان را هر زمان بیشتر از گذشته افزایش دهیم. ما زمان و انرژی ای را که کم هم نیستند صرف می‌کنیم تا خودمان را به سر کلاس برسانیم، اگر بدون آموختن مطلب از کلاس خارج بشویم، ضرر کرده ایم وبهتر است برای بهره بردن از زمان مفید روز اصلا سر کلاس حاضر نشویم .
برای حضور فعال در مدرسه، به طعنه همکلاسی‌ها محل نگذارید، تمامی پرسشها را جواب بگیرید، برای اینکه تنها پرسش کننده نباشید، سوال ها را یادداشت کنید، صبر کنید تا دوستان دیگر سوالات خودشان را بپرسند، احتمال اینکه، جواب پرسش‌هایتان را در پاسخ به سوال‌های دوستانتان بگیرید، زیاد است. زیرا ابهامات دانش‌آموزان معمولاً تا حد زیادی شبیه به هم است.
در پایان میتوانید سوال های خود را هم بپرسید.
کجا بنشینیم تا بهتر بیاموزیم
جایی بنشیند که بتوانید بهتر تمرکز کنید، اگر ته کلاس باعث می‌شود تا به گپ زدن با همکلاسی‌ها مشغول بشوید، ردیف جلو را برای نشستن انتخاب کنید، اگر چه بعضی از دانش آموزان در ردیف های انتهایی کلاس تمرکز بیشتری دارند.

خلاصه
تکنیک‌های حضور فعال در مدرسه (قسمت دوم)
موضوع
تکنیک‌های حضور فعال در مدرسه (قسمت دوم)
توضیح
در قسمت اول تکنیک‌های حضور فعال در مدرسه به دسته‌بندی دانش‌آموزان پرداختیم و گفتیم برای حضور موثر در کلاس باید هدفمند سر‌کلاس باشیم تا بتوانیم زمان خود را به خوبی مدیریت کرده و مطالب درس را فرابگیریم، در این قسمت به اهمیت مرور درس و یادداشت‌برداری وسایر نکات دیگر می پردازیم.
نویسنده
نام منتشر کننده
قبولی
لوگو منتشر کننده
این مطلب را نیز بخوانید:  تنظیم برنامه روزانه و هفتگی کنکور

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *