تنظیم برنامه روزانه و هفتگی کنکور

تنظیم برنامه روزانه و هفتگی کنکور

مجموعه‌ای از سوالات و دغدغه‌ها در دوران کنکور دانش‌آموزان را احاطه می‌کند. اغلب دانش‌آموزان زمان برنامه‌ریزی هفتگی دقیق نمی‌دانند در روز باید چند تست و از چه درس‌هایی تست بزنند. نمی‌دانند چه تعداد تست آموزشی بزنند چه تعداد تست آزمونی، نمی‌دانند چه درسی را در چه روزی بخوانند یا تا آخر هفته کدام درس‌ها را تمام کرده باشند. همه این سوالات هنگام نوشتن برنامه روزانه و هفتگی پیش خواهد آمد و در صورتی که ندانیم روش درست و علمی دقیقا چیست نمی‌توانیم تصمیم متناسبی اتخاذ کنیم. در ادامه سعی می‌کنیم نکاتی مطرح کنیم که در هنگام برنامه ریزی هفتگی به کارتان بیاید.

 

۱- برنامه ریزی را از روز جمعه شروع کنید

بهترین زمان برای شروع برنامه‌ریزی روز جمعه است. در این روز کارنامه یک هفته‌ای خود را پیش رو داریم. نقاط قوت و ضعف ما در هفته گذشته راهنمای برنامه‌ریزی برای هفته آینده است. بعلاوه دستمان باز است که در بازه زمان یک هفته‌ای پرسه‌ای را شروع کنیم و به سرانجام برسانیم. یکی از مراحل درس خواندن برنامه ریزی است. بسیاری از دانش‌آموزان علی‌رغم دانش و انگیزه و توانایی لازم برای درس خواندن به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی دلسرد می‌شوند. دانش‌آموزان در هنگام برنامه‌ریزی هفتگی باید بدانند در طول هفته چه دروسی قرار است در مدرسه تدریس شود.  وظیفه دارند با توجه به تاریخ و بودجه بندی آزمون آزمایشی تنظیم کنند که منابع مورد نیاز را مطالعه کنند. باید مشخص کنند چند تست و از چه کتابی و از چه درس و مبحثی قرار است زده شود تا برای شرکت در آزمون آزمایشی آماده شوند.

اپلیکیشن قبولی این امکان را به شما می دهد.

 

۲- نگذارید مطالبی که به شما تدریس می‌شود از ذهنتان پاک شود

مدت زمان۲۴  ساعته پس از تدریس هر درسی سر کلاس، مطالبی که تدریس شده با جزئیات کامل در ذهن دانش‌آموزان وجود خواهد داشت.

از این فرصت طلایی برای تثبیت مطالب در ذهن استفاده کنید. بدانید که اگر قرار باشد همان درس را سه یا چهار روز بعد مطالعه کنید مجبور خواهید بود ۹۰ درصد وقت خود را صرف یادگیری مجدد مطلب کنید زیرا به طور قطع قسمت عمده‌ای از آن فراموش می‌شود. اما اگر از فرصت طلایی بعد از تدریس استفاده کنید نیاری به یادگیری مجدد نیست زیرا همه مطالب هنوز در ذهنتان است بنابراین تنها کاری که باید بکنید تثبیت و تسلط بر مطالب و حل تمرین است تا فرآیند یادگیری به طور کامل طی

و‌‌راه در قدم‌های بعدی هموار می‌شود. در همین زمان می‌توانید خلاصه برداری را نیز انجام دهید.

 

۳- هر روز تست زنی را در برنامه خود قرار دهید

در روز کنکور قرار است به سوالات تستی پاسخ دهید. بنابراین مجبور هستید بیشترین میزان تست را برای آمادگی در کنکور حل کنید. تعداد تست‌هایی را که روزانه قرار است حل کنید را مشخص کنید و سعی کنید در طول هفته از همه دروس تست بزنید.  اگر تسلط کافی بر مطالب پیدا کرده‌اید به سراغ تست‌های مجموعه‎ای و زمان‌دار بروید.

این تست‌ها به شما کمک خواهد کرد که تسلط خود را به طرز چشم‌گیری افزایش دهید.

 

۴- دروسی که هر روز باید مطالعه شوند را مشخص کنید

در هر رشته و با توجه به شرایط هر دانش‌آموزی برخی دورس وجود دارند که هر روز باید مطالعه شوند. به طور مثال به دانش‌آموزان رشته تجربی توصیه می‌شود هر روز چند تست از کتاب زیست شناسی را مطالعه کنند. اگر در درسی ضعیف هستید و یا از تست زنی عقب افتادید حتما هر روز آن درس را مطالعه کنید تا به برنامه برسید.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  قدم دوم ،‌مسیر و برنامه

۵- برنامه‌ریزی و ساعات مطالعه را ثبت کنید

حتما برای این کار دفتری اختصاص دهید و در آن ساعات را یادداشت کنید.

این کار به شما کمک می‌کند نقاط قوت وضعف خود را بشناسید و با توجه به نمره‌ای که در آزمون کسب می‌کند این ساعات را کم و زیاد کنید. بعلاوه بعدا تست‌هایی که کار کرده‌اید را نیز ثبت کنید تا در برنامه‌ریزی هفته آینده استفاده لازم را ببرید.

 

۶- در برنامه حتما جای خالی را برای جبران دروسی که از برنامه عقب افتاده قرار دهید

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک برنامه خوب ، انعطاف‌پذیری بالای آن است. اگر در مقطعی به دلایلی نتوانید طبق برنامه درس بخوانید و از برخی منابع عقب بمانید زمان جبرانی به شما کمک می‌کند تا این عقب ماندگی را جبران کنید.

 

۷- ساعات استراحت را در برنامه لحاظ کنید

حتما ساعات مشخصی را برای استراحت و تفریح کنار بگذرید. نگذارید بدنتان فرسوده شود. ساعات استراحت به شما کمک خواهد کرد تا قوای خود را تجدید کنید و به ادامه مسیر ادامه دهید. گاهی یک استراحت ۱۵ دقیقه‌ای می‌تواند تمرکز و راندمان شما را به شدت افزایش دهد. بین هر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه استراحت ۱۵ دقیقه‌ای داشته باشید.

حتما حداقل  ۶ الی ۷ ساعات خواب شبانه را در نظر بگیرید.

توجه به خواب کافی عملکرد ذهن را بهبود می‌دهد. سعی کنید هیچ گاه از زمان خواب خود کم نگذارید.

 

۸- در برنامه روزانه برای تعیین ترتیب دروس و ساعات مطالعه دروس دقت کنید

به طور کلی سعی کنید ساعات مطالعه را به ماکزیمم ساعاتی که میتوانید برسانید. مسلم است خواندن دروس اختصاصی بیشتر از دروس حفظی زمان خواهد برد. بعلاوه خواندن دروس اختصاصی پشت سر هم ذهن را خسته می‌کند. بنابراین سعی کنید در برنامه خود پس از خواندن هر درس عمومی یک درس اختصاصی قرار دهید .

به طور کلی ۷۰ درصد از وقت خود را برای خواندن دروس اختصاصی و ۳۰ درصد برای خواندن دروس عمومی قرار دهید. نکته دیگری که بهتر است رعایت کنید قرار دادن ۴ تا ۵ درس در برنامه درسی خود است. اجرای برنامه متنوع شاید برای بسیار از دانش‌آموزان سخت باشد. به طور مثال کسی که ساعات مطالعه خود را به ۶ ساعت رسانده و برنامه خود را با درس ریاضی آغاز ‌کند، اگر قرار است ۵ درس را در برنامه بگنجاند نمی‌تواند بیش از دو ساعت برای درس ریاضی وقت بگذارد، اما با وجود آنکه دو ساعت زمان کافی برای جمع کردن مطالب یک سرفصل و حل چند تمرین است اما بسیاری از دانش‌آموزان غرق در درس می‌شوند. به سراغ مطالب قبل یا بعد می‌روند یا وقت زیادی را برای حل کردن مثال‌های خیلی سخت صرف می‌کنند.

اگر قرار است برای کنکور درس بخوانید باید منطقی برنامه ریزی کنید. راس ساعت مقرر درس را کنار بگذارید حتی اگر نتوانسته باشید به مقصود مورد نظر برسید. این کار به شما کمک می‌کند در نوبت بعدی که به این درس بازگشتید سعی کنید ریتم مطالعه را سریعتر کنید تا به برنامه برسید.

مطالعات نشان می‌دهد بالا بردن سرعت مطالعه تمرکز شخص را نیز بالا می‌برد و مانع از حواس پرتی می‌شود.

تنظیم برنامه روزانه و هفتگی کنکور

برای دریافت تصویر با کیفیت برنامه روزانه و هفتگی کنکوری ها می‌توانید اینجا را کلیک کنید .

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

۱ دیدگاه

  • از شما سپاسگذارم که با انشار مطالب مفید به دیگران کمک می کنید

    عباس طاهری Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *