تند خوانی چاره حجم بالای مطالب کنکور

تند خوانی چاره حجم بالای مطالب کنکور

کنکوری‌ها با حجم بسیار زیادی از مطالب مواجه هستند بعضی وقتها احساس میکنند فقط با معجزه می‌توانند از پس این‌ حجم بالا برآیند. معجزه سرعت در خوانش مطالب همان تندخوانی است. در صورتی که عادت به خواندن نداشته باشید یا مدت طولانی این کار را نکرده باشید سرعت خوانش مطالب حدودا ۲۰۰ کلمه در دقیقه است اما اغلب دانش‌آموزان تا حدود ۳۲۵ کلمه در دقیقه نیز می‌توانند بخوانند. این مطلب نشان می‌دهد که سرعت خوانش را به میزان قابل توجهی‌ می‌توان افزایش داد. این افزایش در برخی موارد سرعت خوانش مطالب کنکور را تا  حدود نصف کاهش خواهد داد و زمان بسیاری برای تست زنی و تمرین بیشتر را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد.

در ابتدا باید بدانید که تندخوانی در واقع بالا بردن قدرت تحلیل و تفهیم مطالب است نه صرفا خوانش متن.

تند خوانی مطالب کنکور

برای بالا بردن این مهارت باید نکات زیر را رعایت کنید. : 

تمرکز : راه و هدف خود را مشخص کنید، نقطه‌ای که باید به آن توجه کنید را تعیین کنید، همه موارد نامربوط و ایده‌های خوب و بد حاشیه‌‌ای را کنار بگذارید، همه حواس خود را بر روی هدف متمرکز کنید و حرکت کنید. در واقع چالش اصلی، انجام ندادن برخی کارهاست، اگر بتوانید دست از انجام برخی کارها بکشید حفظ تمرکز ساده‌تر خواهد بود.

بالا بردن سرعت خوانش: سرعت خوانش با تمرین افزایش می‌یابد. سعی کنید حرکت چشم‌ها را کاهش دهید . بیش ‌ترین زمان صرف حرکت چشم‌ها روی کاغذ می‌شود. اگر خط را گم می‌کنید با خودکار خطوط را دنبال کنید. به یاد داشته باشید که با صدای بلند نخوانید. سرعت مغز از سرعت زبان بیشتر است. بنابراین بلند خواندن را فراموش کنید.

این مطلب را نیز بخوانید:  معرفی مجموعه مهندسی مکانیک

تفهیم: فهمیدن مطلب نیز باید با سرعت خوانش هماهنگی داشته باشد. مسلما سرعت خوانش هری‌پاتر بیشتر از کتاب شیمی است و باید این را در نظر گرفت.

البته عادت به خواندن فارغ از مفهوم، به طور کلی به بالا رفتن سرعت کمک می‌کند.

به حافظه بسپارید:  نکته آخر و بسیار مهم به خاطر سپردن مطالب است. مطالعات نشان داده ۵۰ درصد مطالب یک ساعت پس از خوانش فراموش می‌شود. بنویسید ، نوشتن در به خاطر سپردن مطالب بسیار مفید است. بعلاوه سعی کنید نقشه ذهنی برای مطالب داشته باشید. در واقع وقتی خوانش مطالب و جزئیات تمام شد سعی کنید با نگاهی کلی جمع بندی به شیوه کلی نگری انجام دهید. سومین پیشنهاد یاددادن مطلب به دیگریست.

این کار به شما نشان می‌دهد تا چه اندازه مطالب را به خاطر دارید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *