تست زدن را چه موقع شروع کنیم؟

تست زدن را چه موقع شروع کنیم؟

کنکوری‌ها دغدغه بسیار زیادی در انتخاب نوع تست، زمان تست زنی و شیوه انتخاب سوالات مناسب برای یادگیری دارند. اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که چه زمانی می‌توان تست زنی را شروع کرد؟ پاسخ این سوال برای کنکوری‌ها شروع حل تمرین است. در واقع زمانی که کلیتی از متن یاد گرفته شده و باید برای جا افتادن مطلب تمرین حل شود.

مرحله یادگیری مفاهیم

در این مرحله می‌توان به دنبال تست‌هایی بود که اغلب پاسخ دادن به آنها نیاز به فهم مفاهیم اولیه دارد. در این مرحله لازم نیست درگیر محاسبات طولانی و دست و پا گیر شوید یا سوالات نکته‌دار را حل کنید، به دنبال سوالاتی باشید که بازگشت به اصل مطالب را می‌طلبد. در این مرحله کمیت تست‌ها مهم‌ نیست و باید به کیفیت تست‌ها توجه کنید. زمان در این مرحله مطرح نیست و می‌توانید هر چه لازم است برای حل یک تست وقت بگذارید. برای حل تست حتی اگر مفهوم را بلد هستید برگردید و چند خط قبل و بعد را مرور کنید. اگر سوالاتی را بلد نیستید ، بخش مورد نظر را بیابید و از اول مفاهیم را دوره کنید. سعی کنید کمترین مراجعه را به پاسخنامه سوالات داشته باشید.

مرحله دستیابی به تسلط

پس از گذر از مرحله یادگیری به مرحله تمرین و تسلط وارد می‌شوید. در این مرحله مجموعه‌ای از تست‌های نکته‌دار و تالیفی پیش روی شما قرار می‌گیرد که باید برای حل آن اقدام کنید. در این مرحله در ابتدا باید مجموعه همه نکات را دوره کنید و در حل تست تسلط لازم را پیدا کنید سعی کنید با بیشترین سرعتی که می‌توانید به سوالات پاسخ دهید اما لزومی ندارد تا همه تمرکز خود را بر بالا بردن سرعت بگذارید بلکه سعی کنید به مطلب مسلط شوید.

مرحله شبیه‌سازی آزمون

این مطلب را نیز بخوانید:  بهترین ابزار برای موفقیت در کنکور

در مرحله آخر نوبت به اجرایی کردن اندوخته‌های خود سر جلسه امتحان و شبیه‌سازی آزمون می‌رسد. بهترین کار در خانه این است که در این مرحله بارها و بارها سعی کنید خود را در موقعیت آزمون قرار دهید و سرعت تست زنی و مهارت و دقت تست زنی خود را افزایش دهید. در این مرحله باید در هر نوبت تست‌زنی رکورد نوبت قبل را بشکنید. در این مرحله مجاز هستید از تست‌های آزمون‌های سراسری و آزاد و نیز به صورت ترکیبی تست‌های تالیفی را استفاده کنید.

کتاب درسی در کنار کتاب‌های تست موجود در بازار بسته به انتخاب شما مفید خواهد بود اما نکاتی که مطرح شد باید مد نظر باشد. هیچ‌گاه بدون یافتن تسلط کافی به دنبال حل تمرین و تست‌زنی از کنکور سراسری نباشید. در صورتی که قرار است به درصدهای بالا برسید باید مرحله به مرحله پیش بروید و از ابتدا کل تست‌های سراسری و آزاد را برای هر مبحث حل نکنید. زیرا در فرآیند یادگیری خلل ایجاد می‌شود و باعث می‌شود بدون توجه به مفهوم سوال تنها پاسخ سوالات در ذهن شما نقش ببندد.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *