تحصیل هم زمان در دو رشته

تحصیل هم زمان در دو رشته

تحصیل هم زمان در دو رشته یکی از موضوعات داغ برای دانشجویان جدید است. بسیاری افراد دوست دارند هم زمان در دو رشته تحصیل کنند. مثلا برخی به این فکر می‌کنند که یکی از رشته ها را برای آینده شغلی مطالعه و پیگیری می‌کنم و دیگری را به خاطر علاقه، و یا بسیاری دلایل دیگر. در این مقاله به مزایا و معایب تحصیل هم زمان در دو رشته خواهیم پرداخت و هم چنین رایج ترین راه برای این کار را برای شما خواهیم گفت.

مزایای تحصیل هم زمان در دو رشته

اصلی ترین مزیت این کار این است که شما در انتهای دوران تحصیل خود، دو تخصص حرفه ای دارید و در هر دو مورد تحصیلات خوبی نیز دارید. هم چنین احتمال موفقیت کاری شما نیز بیشتر خواهد شد چراکه اگر در یکی از فیلدهای تحصیلی خود کاری پیدا نکنید، می‌توانید در فیلد دیگر کار پیدا کنید. این یعنی احتمال اشتغال به کار شما به نسبت کسی که فقط یک مدرک تحصیلی دارد، دو برابر است.

تحصیل هم زمان در دو رشته شما را همه فن حریف تر نیز می‌کند. یعنی اگر یکی از شاخه های تحصیلی شما موضوعی عمومی باشد، به راحتی می‌توانید مشکلات و مسائل خیلی بیشتری را برای خود حل کنید. اگر شاخه های تحصیلی شما به هم مرتبط نیز باشد، در آینده می‌توانید در یک پروژه به جای دو نفر که قرار است مکمل هم باشند باشید، یعنی حقوق دو نفر را دریافت کنید!

معایب تحصیل هم زمان در دو رشته

تحصیل کردن آن هم در سطوح دانشگاهی شکی نیست که جزء کارهای سخت به حساب می‌آید. حال فرض کنید که بخواهید دو کار سخت را هم زمان و موازی باهم پیش ببرید. از طرفی فرصت مطالعه شما نیز کمتر خواهد شد چراکه دو برابر یک دانشجوی عادی وقت خود را در دانشگاه صرف خواهید کرد. همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا کار شما دو چندان سخت شود. البته همیشه این را در نظر داشته باشید، پس از هر سختی، آسانی نیز هست. تحصیل هم زمان در دو رشته هم از این قانون مستئنی نیست!

این مطلب را نیز بخوانید:  حواس پرتی و عدم تمرکز در مطالعه

چگونگی تحصیل هم زمان در دو رشته

برای این کار شاید راه های زیادی وجود داشته باشد، ولی رایج ترین و البته راحت ترین راه، این است که یک شاخه تحصیل خود را در یک دانشگاه بخوانید، و برای شاخه دیگر به دانشگاه پیام نور رجوع کنید. در دانشگاه های دولتی و غیردولتی (ازجمله دانشگاه آزاد) به طور کلی و در اکثر موارد (دانشجویان) این اجازه به دانشجو داده نمی‌شود که دو رشته را هم زمان بخواند، ولی در صورت تحصیل در یک دانشگاه دولتی یا غیردولتی و مطالعه رشته دوم در دانشگاه پیام نور، محدودیتی برای شما نخواهد بود (درحال حاظر این چنین است). البته قوانینی برای برخی رشته های خاص نیز وجود دارد که می‌شود در دانشگاه های دولتی و غیردولتی هم هم زمان در دو رشته تحصیل کرد که در آینده بیشتر در مورد آن صبحت خواهیم کرد.

خلاصه
تحصیل هم زمان در دو رشته
موضوع
تحصیل هم زمان در دو رشته
توضیح
تحصیل هم زمان در دو رشته یکی از موضوعات داغ برای دانشجویان جدید است. بسیاری افراد دوست دارند هم زمان در دو رشته تحصیل کنند. با اپلیکیشن قبولی همراه باشید.
نویسنده
نام منتشر کننده
اپلیکیشن کنکور قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *