بهترین روش برای مطالعه موفق

بهترین روش برای مطالعه موفق

برای دانش آموز کنکوری بهترین روش مطالعه موفق چیست؟

میزان یادگیری ارتباط کاملا مستقیمی به میزان مطالعه دارد. بنابراین تنها راه افزایش دادن میزان یادگیری منابع درسی کنکور، افزایش میزان و کیفیت مطالعه آنها است. نتیجه مطالعه فعال برای دانش آموز صرفه‌جویی در وقت او است. در واقع، رعایت شیوه‌ی صحیح مطالعه در طولانی مدت، زمان لازم برای مطالعه را کاهش خواهد داد.

از طرف دیگر، داشتن مطالعه موفق، میزان یادگیری را نیز زیاد می‌کند. یکی از دستاوردهای مطالعه صحیح و موفق، افزایش ماندن مطالب درسی در ذهن است. یادگیری مطالب درسی شبیه دوچرخه سواری است، رکاب زدن بیشتر یعنی طی کردن مسیر بیشتر.

البته برای اینکه این مسیر را به طور صحیح طی کنید سه نکته زیر را رعایت کنید:

۱- هوشمندی در انتخاب منابع درسی

۲- مطالعه دقیق و مفهومی و با انگیزه

۳- بازیابی مفاهیم

دو نکته اول مشخص است. اما بازیابی مفاهیم چیست؟ این مفهوم مهمترین و چالش برانگیزترین قسمت مطالعه موفق است. بازیابی در مقابل بازخوانی است، بازخوانی یعنی خواندن مجدد منابع درسی و بازیابی انواع روش‌های استفاده شده برای این است که ببینید مطالب را آموخته‌اید یا خیر. این مورد می‌تواند مکملی برای هوشمندی در انتخاب منابع درسی باشد چراکه این دو در کنار یکدیگر، باعث می شوند هم مطالب مهم و هوشمندانه ای را بخوانید و هم مطالب را در ذهن خود بسپارید. نکات شماره دو و سه نیز به یکدیگر مرتبط هستند به این صورت که اگر مطالعه دقیق و مفهومی داشته باشید، با یک بازخوانی ساده همه چیز در ذهن شما باز خواهند گشت. بهترین روش مطالعه توجه به هر سه نکته فوق می باشد.

رعایت کردن این مرحله ذهن را به چالش می‌کشد و مطالعه را فعال تر و جهت‌دارتر می کند.

این مطلب را نیز بخوانید:  معضلات کمال گرایی (قسمت اول)

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *