بهترین ابزار برای موفقیت در کنکور

بهترین ابزار برای موفقیت در کنکور

در سال‌های اخیر تغییراتی در سبک طراحی سوالات کنکور به وجود آمده است و به اصطلاح سوالات مفهومی‌تر شده‌اند. دانش‌آموزان با امتحانات متعدد ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی و در نهایت هم آزمون کنکور روبرو هستند.
با وجود عرضه انواع متنوعی از وسایل کمک آموزشی، نباید فراموش شود، در نهایت بهترین ابزار برای مطالعه همواره کتاب است. در درجه نخست، دانش آموز باید به کتاب درسی اصلی تسلط کامل پیدا کند. چه برای درس‌های حفظ کردنی و چه درس‌های حل کردنی، کتاب درسی اولویت اول را دارد و باید کامل مطالعه شود، مثال‌ها خوانده شوند و سوالات حل شوند. تا اینجای کار، یادگیری و درک دانش آموز از مطالب تکمیل می‌شود. سپس دانش‌آموز می‌تواند با خواندن کتاب‌های کمک آموزشی و جزوه‌های چاپ شده یادگیری خود را تکمیل کند.

برای دروس محاسباتی مثل ریاضی و فیزیک و بخش‌هایی از شیمی لازم است دانش‌آموز، دانش خود را تثبیت کند. در این مرحله باید بیشتر با کاربرد مطالب خوانده شده و روابط و فرمول‌های حفظ کرده آشنا شود. برای این هدف کتاب‌هایی که حاوی سوالات پرتکرار امتحانات هستند مفید است. ولی برای موفقیت در کنکور به هیچ عنوان کافی نیستند.
چرا که دانش آموز نیاز به یادگیری فرآیند تست‌زنی دارد. دانش‌آموز باید تکنیک لازم برای جواب دادن به سوالات چهار گزینه‌ای را بیاموزد و در تست زدن سرعت عمل پیدا کند. بنابراین لازم است از منابع تستی استفاده شود. هر چه دانش‌آموز تست‌های بیشتری را حل کند، هم سرعت عمل پیدا می‌کند هم با نکات مهم تستی آشنا می‌شود. تست‌های سال‌های اخیر از اولویت بیشتری برخوردار هستند.
استفاده از کتاب‌ها به صورت صحیح دانش آموز و والدینش را از استفاده از کلاس‌های مختلف و ابزارهای آموزشی گران‌تر بی‌نیاز می‌کنند. همچنین چون استفاده از کتاب به صورت خودآموز است و در منزل استفاده می‌شود، دانش آموز نیاز کمتری به رفتن به کلاس پیدا می‌کند و در وقتش نیز صرفه‌جویی می‌شود.
بنابراین نباید فراموش کنیم هر چند دنیای امروز دنیای فناوری است، ولی برای موفقیت در کنکور همچنان استفاده از کتاب حرف اول را می‌زند. استفاده از کتاب دانش‌آموز را مستقل‌تر می‌کند.

این مطلب را نیز بخوانید:  اضطراب و پیشرفت تحصیلی ( قسمت ۲ )

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *