برنامه غذایی برای بهتر درس خواندن

برنامه غذایی برای بهتر درس خواندن

دانش آموزی که کنکور دارد برای آنکه به تمام برنامه مطالعاتی روزانه خود عمل کند نیاز به این دارد که  بیشتر اوقات خود را به درس خواندن اختصاص دهد. هر کسی در اوقاتی از روز پرانرژی‌تر و اوقاتی بی حوصله‌تر است، برخی دانش آموزان صبح‌ها بیشتر درس می‌خوانند و برخی شب‌ها پرانرژی‌تر و درسخوان‌تر هستند. اما درس خواندن بلافاصله بعد از ناهار تقریبا برای همه سخت است چون احساس پر شدن و چرت زدن پیدا می‌کنند.

احساس خستگی و خواب آلودگی ارتباط مستقیمی با ریتم طبیعی و برنامه غذایی دارد. بسیاری از مردم در حدود ساعت ۲ تا ۳ بعد از ظهر احساس چرت زدن دارند. برخی داوطلبان بر همین اساس خواب نیمروزی را در برنامه خود قرار می دهند و اعتقاد دارند توان درس خواندن و بازده کاری آنها بعد از استراحت نیمروزی افزایش می‌یابد.

همزمان با افزایش ساعات روز میزان مصرف انرژی در بدن به صورت صعودی افزایش می‌یابد. متاسفانه بیشتر مردم برنامه دقیق و صحیحی برای تامین انرژی روزانه ندارند. در ادامه به بهترین توصیه هایی که در جلسات مشاوره برنامه‌ریزی کنکور ارائه می‌شوند اشاره خواهیم کرد:

بررسی برنامه غذایی روزانه

اگر معمولا بعد از ظهرها احساس کسالت دارید بهتر است برنامه غذایی خود را مورد بازبینی قرار دهید. به وعده صبحانه بسیار دقت کنید. یک استکان چای یا قهوه یا یک استکان شیر صبحانه محسوب نمی‌شود. به اینکه ناهار چه خورده‌اید دقت کنید؟ آیا غذای شما خانگی یا فست فودی است؟ نقش میان وعده‌ها را نیز فراموش نکنید. بررسی دقیق برنامه غذایی به شما نشان خواهد داد اشکال کارتان کجا است.

تصحیح برنامه غذایی

اولین و مهمترین گام برای تصحیح برنامه غذایی روزانه صرف صبحانه‌ای باکیفیت غذایی موثر و زیاد است. بیشتر پدر و مادرها به صرف صبحانه موثر تاکید می‌کنند ولی متاسفانه خودشان در خانه برنامه غذایی خوبی را برای صبحانه به اجرا درنمی‌آورند.

مقدار انرژی لازم در صبحانه برای دختران ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری و برای پسرها در حدود ۵۰۰ کالری است. همچنین این مقدار کالری انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های علمی را تامین می‌کند. بر اساس این میزان کالری مصرفی برنامه های زیر برای یک صبحانه کامل پیشنهاد می‌شوند:

  •       غذاهایی که از غلاتی مثل گندم و جو تهیه شده‌اند و باید با شیر مصرف شوند.
  •       نان سبوس‌دار، کره بادام زمینی و موز
  •       املت، نان و پنیر کم چرب با گردو
  •       یک لیوان آبمیوه یا یک عدد میوه تازه
این مطلب را نیز بخوانید:  تکنیک‌های حضور فعال در مدرسه ( قسمت اول )

سوخت اصلی بدن کربوهیدرات‌ها هستند، بنابراین برای فعالیت‌های روزانه به آنها نیاز زیادی دارید. همچنین ثابت شده است افزودن پروتئین به کربوهیدرات‌ها باعث افزایش تمرکز می‌شود و از نظر ذهنی و جسمی احساس بهتری را ایجاد می‌کند.

کافی نبودن صبحانه

امروزه این تفکر رایج شده است که اگر صبحانه کامل مصرف شود برای وعده ناهار می‌توان به یک ظرف کوچک سالاد اکتفا کرد. این عقیده گاهی با اهداف صرفه جویی در وقت و کاهش وزن نیز ترکیب می‌شود و طرفداران زیادی پیدا می‌کند. این عقیده کاملا اشتباه است. سالاد حاوی پروتئین لازم و کافی نیست و کمبود پروتئین کاهش انرژی و کسالت صبحگاهی را به همراه خواهد داشت. البته اگر سالاد شما حاوی تخم مرغ، حبوبات یا تکه‌های مرغ باشد انتخاب مناسبی محسوب خواهد شد.

نکته‌ مهم

در وعده‌ی ناهار غذاهای چرب را مصرف نکنید. غذاهای چرب دیر هضم هستند، یعنی مدت زمان زیادی در دستگاه گوارش باقی می‌مانند. بنابراین احساس سنگینی طولانی مدت‌تری پیدا خواهید کرد که باعث کسالت و خواب آلودگی می‌شود.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *