برنامه‌ریزی درسی (قسمت اول)

برنامه‌ریزی درسی (قسمت اول)

کسانی که برای کنکور خود را آماده میکنند اغلب در اجرای برنامه‌ریزی‌هایی که انجام میدهند مشکل دارند. رسیدن به نقطه پایانی برنامه‌ریزی در برخی موارد امکان پذیر نیست و این امر دانش‌آموز را از برنامه دلسرد می‌کند. اما نکته اینجاست که نباید به برنامه‌ریزی  به صورت صفر تا صد نگریست.

در روش برنامه‌ریزی چهار پله‌ای شما امکان خواهید داشت تا برنامه مورد نظر خود را تا درصدی که امکان دارد پیش ببرید.

تصور کنید  در حال بازی کامپیوتری هستید و چند مرحله پیش رفتید. اگر مرحله‌ای که قرار گرفتید امکان ذخیره شدن در سیستم داشته باشد، نوبت بعدی بازی میتوانید آنرا ادامه دهید و به پایان برسانید، اما اگر نرم‌افزار به گونه‌ای باشد که وسط هر مرحله ذخیره نشود، شما مجبور خواهید بود که در نوبت بعدی از صفر شروع کنید و زمان و انرژی شما تلف خواهد شد.

برنامه‌ریزی چهار پله‌ای به شما امکان می‌دهد که پس از رسیدن بر پله اول آنرا ذخیره کنید و راه رسیدن به بیشترین بازده را برای شما بازمی‌گذارد. باید بدانید که موفقیت بدون برنامه‌ریزی و استمرار در اجرای برنامه امکان پذیر نیست. اگر از برنامه ریزی گریزانید و هیچ گاه برنامه‌هایتان اجرایی نشده باید توجه کنید که برنامه ریزی درست نیاز به علم و آگاهی دارد. ایراد شما تنها برنامه‌ریزی اشتباه نیست بلکه دید شما نسبت به برنامه ریزی اشتباه است.

برنامه ریزی باید بتواند ابتدا اشتباهات فعلی شما را بیابد، این نکته‌ای است که معمولا نادیده می‌گیریم و تصور می‌کنیم باید به سراغ برنامه برای آینده برویم در حالیکه شناخت  صحیح  وضعیت فعلی لازم است تا تصوری دقیق از آینده داشته باشیم. ابتدا باید ایرادات مشخص شود، ایرادات اصلاح شود، برای مشکلاتی که به طور کامل نمی‌توان برطرف کرد جایگزین و راه جبران تعیین شود، سپس برای بالا بردن سطح خود دست به کار شویم.

در صورتی که کورکورانه اقدام به نوشتن برنامه کنیم شکست خواهیم خورد. در ادامه سعی می‌کنیم یکی از بهترین روش‌های برنامه ریزی را به شما معرفی کنیم.

برنامه‌ریزی چهارپله‌ای

برنامه ریزی درسی

پله اول، ثبت فعالیت‌های روزانه

بزرگترین معضل در برنامه ریزی روزانه این است که دانش‌آموز کم‌تر از زمانی که توقع دارد مطالعه مفید خواهد داشت. کیفیت و کمیت درس‌ خواندن مهم‌ترین عامل در نتیجه گیری است. در قدم اول شما باید بدانید که در یک شبانه روز چه کارهایی دارید و برای هر کار چه مقدار زمان نیاز است. زمان مطالعه خود را مشخص کنید و برنامه روزانه را از نظر زمانی تنظیم کنید.

در ادامه پس از اجرای همان برنامه احتمالا متوجه خواهید شد مدت  زمان مطالعه‌ای که در نظر گرفتید اختلاف معنا داری با زمان مطالعه واقعی شما دارد. رسیدن به این نکته نیازمند ثبت دقیق زمان مطالعه واقعی است. درواقع از زمانی که شروع به خواندن می‌کنید تا زمانی که از جای خود بلند می‌شوید حتی برای انجام  کاری کوچک، دقیق و با جزئیات، همه دقیقه‌ها را ثبت کنید. تنها با این کار متوجه خواهید شد که زمان مطالعه واقعی شما چه مقدار بوده است.

در این شرایط شما باید به دنبال ایراد کار بگردید تا بتوانید زمان واقعی مطالعه را به زمان مطالعه در برنامه نزدیک کنید. برای یافتن ایراد کار در ابتدا باید به دنبال زمان “علافی” باشید، فرض کنید برای خوردن تنقلات از جای خود بلند می‌شوید سر راه متوجه پیامی می‌شوید که به گوشی شما ارسال شده، پیام را جواب می‌دهید و به سر درس خود بازمی‌گردید.

پس از ثبت زمان متوجه خواهید شده همین کار زمان زیادی از شما گرفته. بنابراین بهتر است اول ایراد کار را بیابید بعلاوه اجرای دقیق برنامه زمانی و اصلاح ایرادات اجرایی و برنامه ریزی با مرور زمان و صبر و تمرین به مرور حل خواهد شد.  پس از تثبیت نسبی برنامه و اجرایی شدن آن به مرور رقابت را با خود شروع کنید. هر روز چند دقیقه به زمان مطالعه خود اضافه کنید. افزایش زمان مطالعه را به مرور و با منطق پیش ببرید و به یاد داشته باشید که بهترین رقیب برای شما خودتان هستید. ثبت دقیق زمان مطالعه به شما کمک می‌کند اطلاعاتی که به مشاور خود می‌دهید با واقعیت منطبق باشد به این ترتیب مشاور بهتر به شما کمک خواهد کرد. پس برای برداشتن قدم اول دفترچه‌ای تهیه کنید و فعالیت‌های روزانه را در آن ثبت کنید.

زمان زیستی شامل استراحت، غذا خوردن و … را نیز مشخص کنید. زمان‌های تلف‌شده را به مرور کم کنید تا زمان واقعی مطالعه به زمان برنامه ریزی نزدیک شود. سپس بر فعالیت‌های زیستی تمرکز کنید. تلاش کنید به مرور به استراحت و غذا خوردن نظم دهید و به این ترتیب بدنتان نیز سر همان ساعات نیاز به استراحت پیدا خواهد کرد. اگر یک روز به  زمانی که توقع داشتید درس بخوانید اضافه کردید به خود جایزه دهید و اگر کم‌کاری کردید خود را تنبیه کنید. رکوردهای زمانی خود را ثبت کنید و سعی کنید رکورد خود را بزنید. پس از اتمام کار شما بر روی پله اول ایستادید و به عقب بازنمی‌گردید.

در صورتی که بتوانید بر روی پله اول بایستید زمان را در مشت خود خواهید داشت و با خیال راحت می‌توانید به بالا بردن کیفیت مطالعه بپردازید.

ادامه مطلب” برنامه ریزی درسی ” را  در قسمت بعدی دنبال کنید.

این مطلب را نیز بخوانید:  انتخاب واحد دانشگاه و نکات آن

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *