برنامه‌ریزی درسی ( قسمت دوم )

برنامه‌ریزی درسی ( قسمت دوم )

 در قسمت اول، پله نخست برنامه ریزی چهارپله ای را خواندیم، رسیدن بر روی پله اول، زمان و صبر و درایت ویژه‌ای می‌طلبد. اگر توانستید از این مرحله بگذرید به مرور کارتان ساده‌تر می‌شود. حال شما مهم‌ترین فاکتور یعنی زمان را در اختیار دارید. خود را برای پله بعدی آماده کنید.

پله دوم – تهیه لیست کاری

اول باید قبول کنید که یک هفته زمان زیادی است و مجموعه کارهای شما وسیع‌تر از آن است که در محدوده حافظه‌تان بگنجد. پس وقت را تلف نکنید و کارهای یک هفته آینده را بنویسید. بدانید که رسیدن بر روی پله دوم تا حدود زیادی خیال شما را راحت خواهد کرد و سرعت پیشرفت شما را بالا خواهد برد. در تهیه لیست کاری جامع نگری و جزئی نگری را مد نظر قرار دهید تا چیزی از قلم نیوفتد. به طور کلی تهیه لیست کاری فواید زیر را برای شما به دنبال دارد:

 اولین فایده تهیه لیست کاری اولویت بندی صحیح کارهاست، با قرار گرفتن کارها در یک مجموعه می‌توانید تشخیص دهید که کدام عمل مهم‌تر است و انجام آن را در اولویت قرار دهید

  نوشتن مجموعه کارها ذهن شما را آرام می‌کند. هر آنچه باید انجام دهید را روی کاغذ بیاورید و فشار را از ذهن خود بردارید

 دیگر هیچ کاری از قلم نمی‌افتد. با نوشتن لیست کارها، وظایفی که امکان دارد بین شلوغی روزمره فراموش شود ثبت شده و جلوی چشم‌تان خواهد بود.

 فایده دیگر تهیه لیست کاری، یادآوری حجم کارهاست، این یادآوری استرسی ایجاد می‌کند که شما را به تکاپو می‌اندازد. این نوع استرس کمک کننده خواهد بود زیرا راه برای رفع آن و کار بیشتر برای شما بازاست و تلاش شما را دو چندان خواهد کرد.

پله سوم – زمانبندی روزانه

پله اول زمینه ساز انجام زمانبندی روزانه است. در پله اول شما فعالیت‌ها خود را با جزئیات ثبت کردید. زمان‌های تلف شده را تعیین کردید. معلوم شد چه میزان زمان برای استراحت لازم دارید و چه زمان‌هایی سر کلاس هستید. حال با داشتن مجموعه این اطلاعات زمان آن رسیده بر روی پله سوم بایستید. با اطمینان برای یک هفته آینده زمانبندی مناسب را انجام دهید. تا این مرحله صرفا ثبت روزانه فعالیت‌ها و لیست وظایف انجام شده و برای آینده قدمی بر داشته نشده اما با همین قدم‌ها بسیاری از مشکلات شما بر طرف شده . پله سوم به شما امکان می‌دهد برای آینده برنامه‌ای تنظیم کنید و با اطمینان و اعتماد به نفس بالا برای اجرایی شدن آن قدم بردارید. پس دست به کار شوید.

با داشتن اطلاعات کافی میتوانید زمان‌های خالی برای مطالعه را مشخص کنید. واقعیت این است که یک دانش‌آموز دبیرستانی در طول هفته به طور متوسط ۴۰ ساعت زمان خواهد داشت تا صرف درس خواندن کند. اما حتی بهترین دانش‌آموزان نیز بیش از ۶۰ یا ۷۰ درصد از این زمان استفاده نمیکنند. بنابراین  به یاد داشته باشید که هیچ نیازی به کاهش زمان خواب و استراحت نیست. از اتلاف وقت جلوگیری کنید. بدانید که موفقیت در گرو مدیریت هوشمندانه زمان و استمرار در اجرای برنامه است.

پله چهارم- برنامه ریزی دقیق زمانی – محتوایی

این مطلب را نیز بخوانید:  زمان شروع درس خواندن برای کنکور

وقت آن رسیده که بر قله برنامه ریزی پا بگذارید. پس از طی سه مرحله گذشته همه ابزارها برای تنظیم دقیق برنامه در دسترس شما است. اجرای این مرحله نیاز به توضیح ندارد. بسیاری از شما قبل از انجام سه مرحله گذشته سعی می‌کنید بر پله چهارم قدم بگذارید و اغلب شکست می‌خورید، دلسرد می‌شوید و یا وقت زیادی را از دست می‌دهید تا به مسیر درست بازگردید. بنابراین به اصول برنامه ریزی پایبند باشید.

اول تکلیف خود را با کارهای روزانه مشخص کنید تا دقیق معلوم شود کجای کارید، لیست کاری تهیه کنید تا معلوم شود قرار است به کدام نقطه برسید، مشخص کنید که ظرف زمانی شما چقدر است تا بتوان منطقی‌تر به تخصیص زمان برای کارها اقدام کرد. به یاد داشته باشید که در برنامه ریزی اجازه اشتباه کردن دارید اما اجازه پافشاری بر روی اشتباهات را ندارید. بنابراین جای تغییر در برنامه بگذارید تا در صورت نیاز نسبت به تغییر آن اقدام کنید. بنابراین کل کارهای سال تحصیلی را در نظر بگیرید، پیش بینی ماه آینده را انجام دهید، حال با توجه به لیست هفتگی خود و اولویت‌های موجود ریز امور را در بازه زمانی که دارید تنظیم کنید جا برای تغییر نیز بگذارید تا برنامه هر روز از اجرا که می‌گذرد برنامه را بهتر کنید.  این تغییرات جزئی در نهایت بهترین راه را پیش پای شما خواهد گذاشت.

برنامه‌ریزی درسی

 

بنابراین برای جمع‌بندی می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  منطقی باشید، اگر هفته گذشته ۱۵ ساعت درس‌ خواندید بچه‌گانه است که تصور کنید میتوانید این هفته را به ۵۰ ساعت برسانید، روند افزایش زمان درس خواندن را آرام و مستمر پیگیری کنید و صبور باشید

بعضی روزها اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای می‌افتد که زمان درس خواندن را از شما می‌گیرد. برنامه‌ای که توانایی تغییر در آن نداشته باشد و به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشد امکان ندارد بتواند خود را با این تغییرات وفق دهد. بنابراین پیش بینی همه چیز را بکنید و جا برای تغییر بگذارید تا ذهنتان با یک اتفاق به هم نریزد.

  پس از طی سه مرحله اول امکان این را دارید که از کل به جزء حرکت کنید. در واقع برنامه کلان را در نظر بگیرد، زمان پایانی را تعیین کنید بعد با جزئیات برنامه بنویسید. یادآوری میکنیم که در صورت طی نشدن سه مرحله اول پیش‌بینی دقیق زمانبندی امکان پذیر نیست و برنامه شما بر روی کاغذ باقی می‌ماند و هیچ وقت به مرحله اجرا نمی‌رسد.

 زمان جبران را همیشه لحاظ کنید، زمان را با برنامه پر نکنید تا در صورت نرسیدن به برنامه از برنامه فردا نیز عقب بمانید، زمانی را برای اضطرار و جبران خالی بگذارید و این نکته را هم در برنامه روزانه و هم هفتگی رعایت کنید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *