انگیزه با مسابقه و بازی

انگیزه با مسابقه و بازی

شاید مهم‌ترین فاکتور برای شروع یک جریان و ادامه دادن و رسیدن به نقطه پایان “انگیزه” باشد. هر لحظه که ناامید می‌شوید، خسته می‌شوید و خود را ناتوان حس می‌کنید یا شکست میخورید انگیزه دست شما را خواهد گرفت، انگیزه به شما کمک خواهد کرد که دوباره روی پاهای خود بایستید. افراد با انگیزه می‌توانند غیر ممکن را ممکن کنند.

درس خواندن برای کنکور نیز پرسه طولانی و مشکلی است که نیاز به انگیزه دارد. بسیاری از دانش‌آموزان درس خواندن را دوست ندارند. مدام از اجبار برای درس خواندن گلایه می‌کنند و همیشه سعی می‌کنند از بار درس خواندن شانه خالی کنند. کاری به درست یا غلط بودن فرآیند فعلی درس خواندن و شیوه‌ی آموزش نداریم و حل اشکالاتی که منجر به بی‌انگیزه شدن دانش‌آموزان میشود در اختیار قدرت ما نیست. آنچه مسلم است کنکوری‌ها در هر صورت مجبور هستند از این مرحله عبور کنند و چه بهتر که با استفاده از تمام ظرفیت‌های خود درس بخوانند و بهترین نتیجه ممکن را بگیرند. بنابراین باید به دنبال راه‌حلی بود که بتوان در فرد انگیزه درس خواندن را ایجاد کرد.

بازی کنید انگیزه

افرادی که به درس خواندن علاقه ندارند دو دسته هستند، دسته اول افراد بی انگیزه‌ای که قید درس خواندن را می‌زنند و دسته دوم علی‌رغم بی‌انگیزه بودن درس خواندن را وظیفه خود میدانند و طبق عادت وظیفه خود را انجام میدهند دسته دوم  مشکلی در درس خواندن پیدا نخواهند کرد البته از درس خواندن لذت نخواهند برد. اما مشکل اصلی دسته اول است. این دسته افراد تنها راهی که پیش روی خود می‌بینند ایجاد انگیزه است. تنها با این کار امکان بازگشت افراد بی انگیزه به سمت یادگیری و درس خواندن وجود خواهد داشت. خیلی از افراد بی انگیزه به هر حال تحت فشار خانواده و مدرسه تا حدودی جسته گریخته درس می‌خوانند اما این سبک درس خواندن فایده‌ای نخواهد داشت. بهتر است که برای این افراد راهی پیدا کنیم تا انگیزه کافی برای درس خواندن پیدا کنند.  در ادامه چند دستور ارائه می‌دهیم مختص افراد بی‌‌انگیزه ، در صورتی که انگیزه کافی ندارید سعی کنید به نکات زیر توجه کنید.

۱-  جایزه یا جریمه: یکی از کارآمدترین راهها برای ایجاد انگیزه برای هر کاری سیستم جزا و پاداش است. این سیستم صددرصد جواب خواهد داد و باعث می‌شود افراد برای انجام انواع کارها انگیزه لازم را پیدا کنند. یکی از نمونه‌های بسیار بارز و رایج این سیستم در بازی‌های کامپیوتری است. دقت کرده‌اید هنگام انجام بازی‌های کامپیوتری مدام در حال بالا بردن امتیاز و جایزه گرفتن هستید. همین سیستم شما را ساعات طولانی پای دستگاه کامپیوتر میخکوب می‌کند. حتی حاضرید غذا نخورید ولی این مرحله را بگذرانید. قسمت جالب و خنده‌دار این نوع بازی‌ها این است که اغلب جوایزی که به شما می‌دهد به هیچ عنوان جنبه واقعی ندارد. حتی شما نمی‌توانید این جایزه را به اطرافیان خود نشان دهید و بابت آن به خود افتخار کنید. اما سیستم جزا و پاداش بازی‌های کامپیوتری آنچنان دقیق و هوشمندانه طراحی شده که بیشترین بهره را از سیستم جزا و پاداش ببرد. اگر همین سیستم برای درس خواندن  یادگیری مطالب ایجاد شود مطمئن باشید که هم جذاب‌تر است و هم جوایز آن جنبه واقعی‌تری دارد.

برای ایجاد انگیزه در درس خواندن به خودتان قول دهید که اگر برنامه امروز را به طور کامل انجام دادید باقی روز را به هر کاری که دوست دارید بپردازید. حواستان باشد تنها زمانی این جایزه را به خود بدهید که برنامه را به طول کامل اجرا کرده باشید. در واقع با این کار اصطلاحا شرطی می‌شوید. در صورتی که نتوانید برنامه خود را پیش ببرید حتما جریمه یادتان نرود. خود را مجبور کنید روز بعد زمانی را که همیشه به استراحت اختصاص می‌دهید را صرف درس خواندن کنید.

۲-  بدن خود را به یک سیستم منظم عادت دهید: ساعت خوابیدن و بیدار شدن خود را دقیق مشخص کنید. راس ساعت شروع به خواندن کنید. بیش‌ترین ساعت استراحت را نهار و شام تعیین کنید و مابقی استراحت‌ها را بسیار کوتاه در نظر بگیرید اما دقت کنید که برنامه‌ی منظم شما غیر قابل تغییر نیست. اگر یک روز نتوانستید راس ساعت شروع کنید اتفاق بدی نیفتاده. سعی کنید مابقی روز را خوب درس بخوانید و در این زمینه اانعطاف پذیر باشید.

۳- هدف خود را مشخص کنید: هر دانش‌آموزی چشم‌انداز خاصی را برای خود میپسندد. شاید یکی از دلیل بی‌انگیزگی دانش‌آموزان دور بودن آنچه می‌خواند از درس خواندن برای کنکور است. بنشینید و جایگاه امروز خود را مشخص کنید و هدفی که قرار است به آن برسید را نیز تعیین کنید. بدانید که باید از سد کنکور سر بلند بیرون بیایید. پس برای خود ترسیم کنید که چگونه و در کدام دانشگاه و به چه طریق درس بخوانید که از راه نتیجه کنکور به سمت هدفتان نزدیک شوید. به طور مثال اگر دانشجوی رشته ریاضی هستید اما به هنر علاقمندید سعی کنید در رشته معماری یا طراحی صنعتی درس بخوانید و یا نیم نگاهی به کنکور هنر داشته باشید. به طور مثال اگر در رشته معماری دانشگاه خوبی قبول شوید در ادامه تحصیل خود در دانشگاه هنر خواهید بود می‌توانید به فعالیت‌های هنری بپردازید و جنبه هنری معماری به شما امکان پرورش استعدادهایتان را می‌دهد. بنابراین بدانید که هر هدفی هم داشته باشید یک راه برای رسیدن به آن خواهید یافت. پس هدف خود را تعیین کنید.

۴- رقابت سالم ایجاد کنید: با دوستان خود مسابقه دهید. برای این کار نیاز است دوستان  اهل پیشرفت انتخاب کنید. هر چه رقیب شما توانمندتر باشد رقیب بهتری  خواهد بود. نمیتوان انتظار داشت که برای درس خواندن دوستان خود را تغییر دهید یا در انتخاب دوست از افراد بپرسید معدلت چند است یا درسخوان هستی یا نه! این کلیشه که باید دوستانتان بهترین‌های کلاس درس باشند حرف بیهوده‌ایست. اما بدون شک افرادی که همیشه به فکر پیشرفت هستند و در هر حالت انرژی مثبت می‌دهند و هیچ گاه ناامید نمیشوند و شما را ترغیب به پیشرفت می‌کنند بهترین دوستان شما خواهند بود و رقیب سالم و دوست‌داشتنی برای مسابقه دادن و رفاقت کردن در مقایسه برخی از دانش‌آموزان درس خوان که همان اندازه که به بالا بردن نمرات خود فکر می‌کنند به بالا رفتن نمرات شما حسادت کرده و سعی در پایین آوردن شما خواهند داشت.

قدر دوستان واقعی خود را بدانید و سعی کنید باعث پیشرفت یکدیگر شوید و با هم در بهتر شدن مسابقه دهید.

۵- وارد حاشیه نشوید. سال کنکور سال حاشیه‌هاست. از زمین و آسمان داستان و ماجراهای غیرمنتظره و بی‌ربط بر سر شما خواهد بارید تا شما را از مسیر منحرف کند. در مقابل حاشیه‌هایی که به سمتتان میآید جاخالی بدهید! در مسائل درسی نیز انبوهی از حواشی شما را احاطه کرده. کجا درس بخوانم؟ کدام آموزشگاه بروم یا کدام استاد را انتخاب کنم؟ کدام جزوه کدام کتاب ؟ کدام مجموعه سوالات و کدام روش و مشاور؟ همه اینها شما را گیج می‌کند.

ساعت‌های طولانی صرف انتخاب یکی یا رد دیگری می‌کنید. همواره فکر می‌کنید کلاس دیگری یا کتاب دیگری بهتر خواهد بود. بدانید اینها همه حاشیه است. اصل برنامه ریزی دقیق، تست زنی و مدیریت زمان و تمرین و تمرکز است. بهترین منبع شما نیز کتاب درسی. هیچ کلاس یا کتابی بهتر از درس خواندن خودتان عمل نمی‌کند. حواشی را کنار بگذارید و بر یک مسیر تمرکز کنید.

هر لحظه و از هر بهانه‌ای برای بالا بردن انگیزه استفاده کنید. قطعا می‌دانید که با هیچ کاری نکردن به هیچ می‌رسید. بدانید که ثانیه‌هایی که در حال تلف کردن آن هستید با ارزشترین دارایی شماست.

از ثانیه‌های خود استفاده کنید تا به هدف برسید.

این مطلب را نیز بخوانید:  آیا انگیزه در موفقیت نقش دارد ؟

بدانید که با برنامه ریزی و تلاش و تمرین و صبر به هرآنچه نیاز دارید دست پیدار می‌کنید.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *