انتخاب واحد دانشگاه و نکات آن

انتخاب واحد دانشگاه و نکات آن

انتخاب واحد دانشگاه برای بسیاری از افرادی که به تازگی وارد دانشگاه می‌شوند موضوع جدیدی است و شاید چندان برایشان قابل فهم نباشد. به طور کلی شما برای اینکه تحصیلات خود را به اتمام برسانید و مدرک لیسانس خود را دریافت کنید، نیاز دارید تا یک سری واحد ها تخصصی رشته دانشگاهی و یک سری دروس عمومی را پاس کنید.

این پاس کردن دروس شما در طول تحصیل، بر اساس یک روالی پیش خواهد رفت که انتخابی شما و بر اساس دروسی است که پاس کرده اید. ابتدا شما نیاز دارید تا از طریق گروه درسی خود در دانشگاه و یا سایت دانشگاه خود، بر اساس ورودیتان چارت درسی رشته خودتان را دریافت کنید. این قدم بسیار حائز اهمیت است چراکه تمامی دروس (واحد هایی ) را که باید در طول تحصیل پاس کنید، در این چارت قید شده است.

البته برای انتخاب واحد دانشگاه شما می توانید از چارت ترمی آموزشی دانشگاه نیز استفاده کنید که یک روال عادی و کلی را برای شما نمایش خواهد داد. به شما خواهد گفت که در هر ترم چه واحد هایی را باید پاس کنید. البته خیلی بعید است که بتوانید عینا عین همان چارت جلو بروید چون پاس کردن تمام ۲۰ واحد در تمام طول تحصیل چندان کار ساده ای نیست، ولی این چارت می تواند دید کلی مناسبی به شما بدهد.

پس از دریافت چارت از گروه آموزشی خود، باید به انتخاب واحد دانشگاه بپردازید. حالا که چارت را دارید، اگر به آن نگاه کنید یک لیست دروس خواهید دید که در جلوی هر درس، یک سری اعداد برای پیش نیاز ها نوشته شده است. پیش نیاز دروس در دانشگاه به معنی این است که شما باید درس مقابل آن شماره را پاس کرده باشید تا بتوانید درس مورد نظر را بردارید. بر این اساس و هم چنین کمک گرفتن از چارت ترمی آموزشی دانشگاه، می توانید انتخاب واحد دانشگاه خود را به طور کامل انجام دهید.

خب حالا که این موارد و توضیحات اولیه را برای شما به طور کامل دادیم و با همه چیز کامل آشنا شدید، می رویم به سراغ انتخاب واحد دانشگاه و اینکه چگونه باید انتخاب واحد خوبی داشته باشیم. هم چنین یک سری فوت و فن ها نیز به شما خواهیم گفت که در انتخاب واحد شما بیشتر به شما کمک خواهد کرد.

موقع ثبت نام در دانشگاه، شما یک نام کاربری و یک رمز عبور ( همان یوزرنیم و پسورد خودمان ) را دریافت می کنید که برای ورود به پورتال دانشجویی آنلاین شماست. پس از ورود به سایت و مراجعه به پورتال، در یکی از گزینه های پورتال خود گزینه انتخاب واحد را مشاهده خواهید کرد. هم چنین یک گزینه لیست دروس ارائه شده برای شما تهیه شده است که در آن تمامی دروسی که دانشگاه در ترم شما و برای رشته شما ارائه کرده است، مشخص شده اند. همانطور که مشخص است، باید کد درس را در بخش انتخاب واحد بزنید و درس را بردارید، ولی نکته در این موارد بسیار است.

این مطلب را نیز بخوانید:  خواب و زنگ ساعت

اول اینکه ممکن است ترم اول را خود دانشگاه برای شما انتخاب واحد کند و اصلا شما اجازه انتخاب واحد نداشته باشید، این اولین مورد است که باید از آن مطمئن شوید ( اگر ورودی جدید هستید ). مورد بعدی در انتخاب واحد دانشگاه این است که بدانید تا یک درس را قطعی نکرده باشید، یعنی آن را برنداشتید. پس حتما برای کد درسی که برای برداشتن آن مطمئن هستید، قطعی کردن درس پس از برداشتنش را فراموش نکنید.

نکته بعدی، اگر درسی را می خواستید بردارید ولی ظرفیت کلاس آن پر شده بود، باید به دانشگاه و گروه آموزشی خود مراجعه کنید. حواستان باشد تا دیدید یک کد پر است سایر کد هارو بیخیال نشید! همه درس های ممکن رو بردارید و سپس برای درس هایی که پر بوده اند فکر دیگری بکنید ( حذف و اضافه ای هم در راه است، خواهیم گفت ).

راستی تا یادمان نرفته بگوییم، پیش از انتخاب واحد، یک قلم و کاغذ بردارید و یک جدول کامل بکشید که در ستون سمت راست آن روز های هفته و در ردیف بالا، ساعات کلاس ها باشد. سپس هر درسی را می خواهید انتخاب واحد دانشگاه بردارید، در این جدول بنویسید تا تداخل کلاس ها برایتان مشخص باشد.

بسیار پیش می آید که کدها پر شده اند و نتوانسته اید افزایش سقف کلاس نیز برای انتخاب واحد دریافت کنید، بازهم نگران نباشید. شما پس از انتخاب واحد، یک بازه زمانی تحت عنوان حذف و اضافه دارید. احتمال دارد در این بازه زمانی، کسی کد درسی که شما می خواستید را حذف کند و شما بتوانید آن درس را بردارید. فقط توجه داشته باشید که باید دائما پای سیستم درحال کد زدن باشید، چراکه دیر اقدام کردن باعث پر شدن است.

نکته خاص دیگری برای انتخاب واحد دانشگاه نمانده، سعی کردیم همه موارد را به طور کامل برای شما شرح دهیم و به طور مو شکافانه نکات خاص را هم برایتان بگوییم. در صورتی که بتوانید طبق چارت ترمی آموزشی دانشگاه جلو بروید، خیلی عالی است، ولی اگر نشد، بر اساس چارت درسی خود، چارت ترمی آموزشی را تغییر دهید و انتخاب واحد دانشگاه خود را کامل کنید.

خلاصه
موضوع
انتخاب واحد دانشگاه و نکات آن
توضیح
انتخاب واحد دانشگاه برای بسیاری از افرادی که به تازگی وارد دانشگاه می‌شوند شاید چندان قابل فهم نباشد.این مقاله نکات انتخاب واحد دانشگاه است.
نویسنده
نام منتشر کننده
اپلیکیشن کنکور قبولی
لوگو منتشر کننده

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *