افزایش تمرکز در کلاس درس

افزایش تمرکز در کلاس درس

تمرکز سر کلاس درس برفراگیری تاثیر مستقیم دارد. به دفعات برایمان پیش آمده که در خلال مرور موضوع درسی انگار که اولین بار است به این مطالب بر میخوریم ،در حالی که این درس، دقیقا هفته پیش در حضور فیزیکی ما در کلاس تدریس شده.

تمرکز، حضور ذهن و آمادگی برای یادگیری از ملزومات آموزش موفق است، اگر چه نحوه آموزش یک معلم مجرب کمک موثری در تفهیم مطالب درسی است. داوطلبان کنکور، به خصوص سال چهارمی‌ها به مراتب نیاز بیشتری به یادگیری سر کلاس دارند، به این دلیل که در این صورت قادر خواهند بود اوقات بیشتری را صرفه جویی کنند. این امر با توجه به محدودیت زمان در موفقیت کنکوری‌ها کاملاً مشهود است. اگر می خواهید شاهد عملکرد بهتری در خصوص یادگیری مطالب درسی باشید این نکات را در نظر داشته باشید.

پیش از حضور در کلاس

اول اینکه قبل از حاضر شدن سر کلاس، نگاهی دست کم به سر فصل های مطلب درسی آنروز بیندازید. قبل از اینکه درس به طور کامل برای شما تدریس شود، باید ذهنتان را آماده کنید. اگر بتوانید روزنامه‌ای و تیتروار یک بار از روی مطلب درسی بخوانید،کمک خوبی به سرعت دریافت خود از مطالب درسی انجام داده‌اید. اگر ۵ دقیقه پیش از کلاس نگاه کلی به مطالب بیندارید قطعا تغییر مثبت را حس خواهید کرد.

نکته دوم این است که با آمادگی جسمانی و روانی سر کلاس حاضر شوید. حتما صبحانه بخورید و قبل از کلاس آب میوه بنوشید یا کمی شکلات یا خرما بخورید. سعی کنید ذهنتان را از اتفاقات دور وبر و مطالب حاشیه‌ای دست کم به طور موقت خالی کنید. سعی کنید تغییراتی کوچک در نحوه نشستن خود ایجاد کنید تا از کوفتگی بدن جلوگیری شدن و خون بهتر جریان پیدا کند.

اگر کلاس شلوغ است و تمرکزتان را به هم می‌ریزد، برای نشستن ردیف های جلو را انتخاب کنید. اگر از دوستان صمیمی هم فاصله بگیرید، بهتر است .

این کار امکان مشغول شدن وحرف زدن را از شما سلب می‌کند و در نتیجه شما متمرکز تر میشوید.

حین حضور در کلاس

حالا دیگر سر کلاس نشسته ایده وآماده یادگیری هستید، درس شروع می‌شود، اما هر از گاهی احساس میکنید از درس منفک شده اید، حواستان پرت شده کلی مطلب را از دست داده اید، چاره چیست؟

در مباحثی که مطرح می‌شود و حل سوالات مشارکت داشته باشید. به سخنان معلم گوش دهید. به این فکر کنید که چگونه از حرفهای معلم استفاده کنید تا سوالاتی که مطرح می‌شود را حل کنید. همواره فضای کلاس را  رقابتی کنید تا حواستان جمع باشد.

اگر مطلبی را نمی فهمید حتما بپرسید، از سوال کردن واهمه نکنید. به یاد داشته باشید که قرار است از زمانی که سر کلاس صرف میکنید بیشترین بهره را ببرید، پس سوال هایتان را بپرسید.

سوال پرسیدن نشان دهنده قدرت بالای یادگیری شماست. در واقع شما هم به سخنان معلم گوش داده‌اید، هم آنرا تحلیل کرده اید و در نهایت به مشکل خورده اید و با سوال پرسیدن قرار است مشکلتان رفع شود.

همین کار نشان دهنده آن است که شما چند قدم پیش رفته‌اید.

سعی کنید تمامی عواملی را که موجب حواس پرتی میشود از خود دور کنید. مثلا موبایل را خاموش کنید، صاف بنشینید، دستهایتان را روی میز بگذارید وبر روی مطالب نوشته شده روی تابلو تمرکز کنید، به این  ترتیب از حافظه دیداریتان بهره میبرید.

نت برداشتن در کلاس ، بخصوص خلاصه نویسی و استفاده از خودکار های رنگارنگ، برای کمک به حافظه چشمی کمک کننده است.

افزایش تمرکز در کلاس درس

عملیات بعد از کلاس

این مطلب را نیز بخوانید:  انگیزه با مسابقه و بازی

حالا کلاس تمام شده، شما تقریبا نود درصد مطالب را در ذهن دارید، بهترین فرصت برای جایگزینی همه مطالب در ذهنتان درست بعد از اتمام کلاس است.

سعی کنید در همان بیست و چهار ساعت بعد از اتمام کلاس، یکبار یاد داشت های تان را مرور کنید، مسلما بعد از گذشت چند هفته فقط یک پنجم مطالب در ذهنتان می‌ماند، اما نگران نباشید.

با یک مرور گذرا دوباره مطالب در ذهنتان تازه میشود.مطالبی را که کامل وعمیق بیاموزید کمتر فراموش میشوند. واقعیت این است که با گذشت ۷ روز تقریبا ۲۰ درصد از مطالب هنوز در ذهن شماست.

اما نکاتی را به شما می‌آموزیم که برای مباره با فراموشی پس از کلاس به دردتان میخورید.

اول آنکه قاعده ای وجود دارد که طبق آن ۲ روز، ۴ روز، ۸ روز، ۱۶ روز، ۳۲ روز و … پس از یادگیری هر مطلبی باید مجدد آنرا مرور ‌کنید.

این سبک مرور، مطالب را به نحوی در ذهنتان حکاکی می‌کند که تا سال‌ها پاک نخواهد شد. نکته دوم آنکه حتما خلاصه برداری انجام دهید و یک برگه خلاصه شما می‌تواند کمک بزرگی به یادآوری مطالب کند. کتاب های کمک درسی به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

در کنار کتاب درسی یک کتاب دیگر نیز داشته باشید و زمان مرور مطالب از آن کمک بگیرید. اگر بر سر موضوعی بحث کنید تا مدت‌ها دغدغه ذهنتان می‌شود. مفیدترین نوع مباحث، مباحث علمی است. در این مباحث دانسته‌ها به اشتراک گذاشته میشود و نقاط تاریک هر مبحثی باز می‌شود و در باره آن تبادل نظر خواهد شد. این کار باعث می‌شود تمام جمع شرکت کننده در آن بحث تا مدت‌ها موضوع مورد مباحثه را در ذهن داشته باشند. نکته آخر آنکه نگذارید حتی یک نقطه فهمیده نشده از مطالب درسی در ذهنتان بماند.

همین یک نقطه اعتماد به نفس شما را می‌کاهد، باعث سردرگمی می‌شود و شاید همین نکته یک تست کنکور باشد که اگر امروز پیگیر آن باشید هیچ گاه حسرت آن را نخواهید کشید. یک تست میتواند برای بسیاری از موقعیت‌ها تعیین کننده باشد.

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *