اصول پایه ای مرور درس ها

اصول پایه ای مرور درس ها

اصول پایه ای مرور درس ها :

بیشتر مطالب خوانده شده پس از مطالعه از یاد می رود حدود ۷۰ دردصد!!  این یک امر طبیعی است و مرور مطالب پس از خواندن یک مطلب امری بیهوده است. در کل نتیجه گیری می شود که مرور را باید به ۲ روز بعد موکول کرد.

برای مرور درس ها نباید کل کتاب یا کل فصل را خواند چون حجم بالا باعث وقت گیری و عدم یادآوری مطالب می شود. مواردی همچون خلاصه فصل ها، سرفصل ها، موارد هایلایت شده و نکات مهم میتوانند بهترین یادآوری را ایجاد کنند و بهترین مرور را ایفا کند.

تحقیقات نشان می دهد که کسانی که موضوعات پیچیده و سخت را در لحظات اول مطالعه می خوانند، یادگیری و یادآوری بهتری دارند پس بهتر است اینگونه مطالب در لحظات اول و پرانرژی مطالعه شود.

یکی از شیوه های مفید برای یادگیری و یادآوری جعبه لایتنر می باشد که برای مطالب فرار مورد استفاده قرار می گیرد، ولی به دلیل حجم کاری بالایش فقط برای مطالبی که فرار و سخت می باشند مورد استفاده قرار می گیرند. این جعبه شامل ۵ خانه است که دارای کارت هایی با پرسش و پاسخ هایی می باشد که یک طرف پرسش و طرف دیگر پاسخ می باشد. با جواب دادن به هر پرسش آن کارت به خانه دوم و در صورت جواب ندادن به خانه اول برمی گردد. مطالب خانه دوم پس از دو روز یادآوری صحیح به خانه سوم انتقال داده می شود در صورت موفق نبودن به یادآوری در خانه اول قرار می گیرد و این روند ادامه پیدا می کند.

پرسش های آزمون سراسری برای دروس عمومی دارای ساختار تقریبا ثابت و خاص هستند که مثلا در درس ادبیات فارسی سوالهای اول مربوط به معنای واژگان و بعد املا می باشد که برای مرور این نوع درس ها، کتاب های درسی و تکمیلی مناسب نمی باشند بلکه بعد از تسلط نسبی و کافی به مطالب کتاب درسی و تکمیلی باید سوالات آزمون های سال گذشته را با رعایت زمان خود جواب داد و نکات مهم به دست آمده از آنها را به عنوان مرور برای دفعات بعدی مورد استفاده قرار داد.

این مطلب را نیز بخوانید:  در یادگیری حرفه ایی باشیم

برای دروس تخصصی ریاضی فیزیک و موارد مشابه علوم تجربی لازم است لیستی از فرمول های مهم گردآوری شود و بعد از آن به تست زنی هدفمند روی آورد تا کوچکترین ایرادات هم مشخص شوند و مورد آزمون های دقیق قرار گیرند.

هنگام مطالعه دروسی مانند تاریخ در علوم انسانی که شامل مطالب خیلی زیاد و خرد هستند لازم به اکتفا و وسواس بودن در مورد جزئیات نمی باشد بلکه می توان برای یادآوری بهتر از تعداد دفعات مرور بیشتری بهره گرفت.

در چند هفته مانده بهتر است مرور ها به صورت هدفمند انجام گیرد به طوری که برای دروس عمومی بهتر است مطالبی که نقطه ضعف بیشتری در آن دارید مورد مطالعه و مرور قرار دهید.

در روزهای پایانی قبل آزمون نیز به مرور دقیق و کلی مطالب بپردازید زیرا مطالبی همچون حفظی ها مورد مرور کلی قرار می گیرند و یادآوری شهودی شما افزایش می یابد و شانس جواب دادن به گزینه درست افزایش می یابد، البته شاید در موادی احساس گرایش بیشتری به یک گزینه داشته باشید که شاید گرفتار تله تستی شوید اما مرور کلی مطالب کمک بیشتری به شما خواهد کرد.

 

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *