اشتهای کاذب در مقابل بی‌اشتهایی(قسمت اول)

اشتهای کاذب در مقابل بی‌اشتهایی(قسمت اول)

غذا خوردن یکی از ابتدایی‌ترین نیازهای بشر است. تمامی موجودات بر روی کره زمین برای زنده ماندن به خوردن غذا احتیاج دارند. این نیاز برای موجودات مختلف بر اساس سیستم بدنشان تنظیم شده و در مواقعی که به دنبال شکار و یافتن غذا میگردند، در واقع نیاز بدنشان است که آنها را به سمت یافتن غذا سوق می‌دهد. اما یک نکته در ارتباط با انسان متمایز است.

انسان به طرز جالبی غذا خوردن را یک تفریح می‌‍داند، شاید به هیچ عنوان گرسنه نباشد و بدنش به غذای بیشتر احتیاج پیدا نکند اما اقدام به خوردن می‌کند. برخی از ما در مواقع استرس و عصبانیت نیز غذا میخوریم. تنها دلیل آنکه به سمت غذا میرویم دلیل عصبی است و هیچ ارتباطی به نیاز سیستم‌ها و ارگان‌های بدن ندارد. بعلاوه به غذا خوردن حیوانات دقت کنید. آنها با مشقت زیاد یک شکار را به دام می‌اندازند و خوردن را آغاز می‌کنند. اما همواره زمانی که سیر می‌شوند دست از خوردن می‌کشند. هیچ حیوانی را پیدا نمی‌کنید که سیر باشد و غذا بخورد. غذا خوردن برای حیوانات پاسخ به نیاز بدنشان است. اما بارها شده که ما در اثر پرخوری دچار مشکل شدیم.

این تفاوت از بدو تولد وجود ندارد. در واقع نوزاد انسان نیز به صورت غریزی میداند چه زمانی غذا بخورد و چه زمانی به سیستم‌ گوارش خود استراحت بدهد. اما به هم خوردن واکنش‌های غریزی در بدن ما سبب شده امروز به فکر کنترل اشتهای کاذب خود باشیم. اشتهایی که ناشی از نیاز بدن نیست، ناشی از ضعف سیستم عصبی ماست.

دانش‌آموزان در دوران استرس کنکور یا امتحانات دشوار مدرسه با وجود تنش‌های عصبی و فشارهای بیش از حد دچار مشکلات عصبی می‌شوند. اغلب شاهد آن هستیم که دانش‌آموزان یا بیش از حد به غذا خوردذن روی می‌آورند یا برعکس اشتهای خود را از دست می‌دهند و از خوردن صبحانه و میان وعده مدرسه غافل شده و تا زمان نهار صبر می‌کنند. این کار ضرر بسیار زیادی به سلامت آنها خواهد زد و علاوه بر آن در روند یادگیری آنها نیز اخلال ایجاد خواهد شد.

در ادامه چند راهکار ساده به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید جلوی اشتهای کاذب خود بایستید.

۱- هنگام گرسنگی ۱۰ دقیقه دست نگه دارید. اگر احساس گرسنگی شما کاذب باشد، ماندگار نخواهد بود. اگر بتوانده ۱۰ دقیقه تحمل کنید و به سمت غذاهای چرب و شیرین نروید از بین خواهد رفت. بنابراین به حس گرسنگی اعتماد نکنید و چند دقیقه تعلل کنید. منتظر شوید تا حقیقی بودن حس گرسنگی خود را نشان دهد.

۲- خوراکی‌های وسوسه انگیز را دور از دید خود نگه دارید. ظرف پر از شکلات، میز پر از غذا، پیچیدن بوی غذای محبوب شما و حتی نگاه کردن به عکس یک غذای وسوسه انگیز. همین موارد شما را سست می‌کند و به سمت غذا خوردن میکشاند. در حالی که اصلا نیازی به غذا خوردن ندارید. از غذاهای وسوسه انگیز دوری کنید.

۳– به جای تنقلات پر کالری میوه و سبزی را در دسترس خود قرار دهید. بسیاری از مواقع از روی بیکاری و عادت اقدام به خوردن میکنیم. در این مواقع بهتر است خوراکی‌های سالم و کم‌کالری در دسترس ما باشد تا هم اشتهای کاذب کنترل شود و هم مواد مغزی به بدنمان برسد.

۴– جویدن در هنگام درس خواندن. بسیاری از ما عادت کردیم وقتی درس می‌خوانیم چیزی بخوریم. در این مواقع بهتر است از کلم، کاهو، نان تست، هویج، خیار و پف‌فیل خانگی استفاده کنید. این مواد را کنار دست خود داشته باشید و عادت به خوردن را با این مواد برطرف کنید.

۵– زمانی که استرس دارید به سمت آشپزخانه نروید. به جای آنکه استرس خود را با پناه بردن به آشپزخانه کاهش دهید، چند نفس عمیق بکشید، چند حرکت کششی انجام دهید ، موزیک گوش دهید و سعی کنید آرامش خود را دوباره بیابید. اگر استرس دارید مطمئن باشید که گرسنگی شما کاذب است.

۶- هر آنچه میخورید ثبت کنید. عادات غذایی به سختی تغییر می‌کند. هر چه می‌خورید بنویسید تا مشخص شود کجای کار اشتباه میکنید. برای تغییر عادات غلط در طولانی مدت بهتر است آنچه می‌خورید را ثبت کنید تا برنامه ریزی بهتری برای بهبود تغذیه انجام دهید.

قسمت دوم این مقاله را در اینجا دنبال کنید.

این مطلب را نیز بخوانید:  سردرد از موانع درس خواندن

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *