استعداد ذاتی یا پشتکار

استعداد ذاتی یا پشتکار

سال‌هاست که می‌شنویم فلانی باهوش بوده و الان مدیرعامل شرکت بزرگی شده. باهوش بوده و پولدار شده. باهوش بوده و صاحب برند فلان است. تمامی رسانه‌ها تبلیغ می‌کنند که افرادی که به جایگاه خاصی رسیده‌اند دارای استعداد منحصر به فردی هستند.

اما گذشته از هدف پشت این تبلیغات واقعیتی در همه این موارد وجود دارد که هیچ گاه عنوان نمی‌شود.

نمی‌توان ثابت کردن شخصی که سال‌هاست در حوزه تکنولوژی کار کرده و زحمت کشیده تا چه اندازه در این حوزه استعداد داشته یا دارد. زمانی که شما غرق یک مسئله میشوید و مدت طولانی از عمر خود را صرف حل مسائل مختلف پیرامون آن می‌کنید، به مرور در آن کار استاد میشوید.

از بیرون به نظر می‌آید شما استعداد ذاتی در این زمینه دارید ولی تنها خودتان هستید که میدانید چقدر زحمت برای دستیابی به این مهارت‌ها کشیده شده و از چه چیزهایی گذشته‌اید تا به هدف برسید. واقعیت اینجاست که هوش پدیده‌ایست نسبی.

مغز شما دارای توانایی‌های بسیاری است. هر چه بیشتر تقویت شود، بازده بهتری خواهد داشت. پشتکار شما را به هدف می‌رساند. هیچ انسانی با هوش ذاتی و بدون زحمت به هیچ جایگاهی دست پیدا نکرده. پس بهتر است گول تبلیغات را نخورید. هدف خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

ممکن است برای استخدام به شرکتی بروید و از شما تست هوش گرفته شود. جالب است بدانید که می‌توانید با تمرین همان تست هوش را بهتر پاسخ دهید. واقعیت این است که با تلاش و انتخاب راه مناسب و ثابت قدم بودن هر مانعی را می‌توانید از سر راه بردارید.

نمونه‌های بی‌شماری از افراد موفق وجود دارد که هیچ کس به آنها باور نداشته. جالب است بدانید که موسس والت دیزنی را به دلیل نداشتن خلاقیت از دفتر روزنامه اخراج کردند! مایکل جوردن از دبیرستان اخراج شده. در ایران نیز بابک بختیاری زمانی برند آیس پک را ایجاد کرد که ۳۰۰ میلیون بدهی داشت. افرادی که در زمینه کنکور هم موفق شدند زیاد هستند.

یکی از نوجوانان روستایی که معدل دیپلم تجربی او به زحمت ۱۱ بود امروز جراح شده. تصور کنید کارنامه‌ی این دانش‌آموز را به دست عوام می‌دادند و می‌پرسیدند او در آینده چه کاره خواهد شد، اکثر همان مردم ادعا می‌کردند که او استعداد درس خواندن ندارد و بهتر است تحصیل را رها کند. او رتبه ۱ کنکور تجربی را کسب کرد و امروز جراح است. توجه به تبلیغات رسانه‌ها نکنید. به حرف‌های بی‌ارزش اهمیت ندهید. تلاش کنید.

هیچ کس تلاش و پشتکار افراد موفق را نمی‌بیند. همه این توجیه را می‌آورند که او با استعداد بوده ولی استعداد تنها کافی نیست.

اگر کسی به شما گفت با استعداد هستید هیچ توجهی به این تعریف نکنید. اگر شنیدید بی‌استعداد هستید روی این حرف نیز حساب نکنید. هیچ کسی در جهان وجود ندارد که ابتدای هر راه به شما بگوید در چه کاری استعداد دارید و در چه کاری بی استعداد هستید. این حرف به این معنا نیست که اگر به مدت چندین سال تمام تلاش و پشتکار خود را برای یادگیری یک مهارت خاص گذاشتید و پله خاصی از آن مهارت را بالا نرفتید با بی‌منطقی به کار خود ادامه دهید. خودتان بهترین قاضی هستید. متوجه می‌شوید که شکست شما در انجام یک کار مقطعی است و پله‌ای برای پیروزی بعدی یا این شکست ناشی از ضعف برخی از مهارت‌های شماست.

بنابراین زیاد به قضاوت دیگران توجه نکنید. ممکن است خیلی دیر جرات پیدا کنید تا به سراغ رویایتان بروید. اما بر سر راه افرادی قرار می‌گیرند که مداوم به شما می‌گویند که استعداد انجام مهارت مورد علاقتان را ندارید. کوچکترین توجهی به این حرفها نکنید.

با شنیدن هر بار این کلمه تلاش خود را دو برابر کنید. به آنها ثابت کنید که حرفشان بی‌ارزش است. در طرف مقابل کسانی هستند که قدرت یادگیری بالایی دارند. مداوم در دبیرستان یا در خانه به آنها گفته میشود که با استعداد هستند. این افراد در معرض خطر بسیار بزرگی قرار دارند. شاید شما با استعداد باشید اما بدون زحمت و تلاش این استعداد به هیچ دردی نمیخورد. اصلا به تعریف و تمجید دیگران توجه نکنید. گویی برتری نسبت به بقیه ندارید. بیش‌تر تلاش کنید. در غیر این صورت ناگهان چشم بازخواهید کرد و اطرافیان را خواهید دید که شاید به نظر بقیه استعداد کافی نداشتند اما با تلاش به جایگاه بالاتری از شما رسیدند.

بدانید که بالا بودن استعداد مزیت نیست بلکه به مسولیت شما می‌افزاید.

این مطلب را نیز بخوانید:  قانون جاذبه و مراقبت از افکار

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *