آینده در دستان شماست

آینده در دستان شماست

بسیاری از افراد دلشان می‌خواهد بدانند که چه آینده‌ای انتظارشان را می‌کشد. دانستن آنکه آینده چگونه خواهد بود آن قدر برایشان وسوسه انگیز است که برای رسیدن به آن به خرافات روی می‌آورند. به سراغ طالع بین می‌روند و فال قهوه می‌گیرند. در حالی که پیش بینی آینده بیش‌تر به خود آنها بستگی دارد.

شاید بیش‌تر چشم‌اندازی که برای خودشان ترسیم می‌کنند را خودشان می‌سازند. اولین و مهم‌ترین نکته در این رابطه آن است که با خودمان صادق باشیم. بین آنچه که می‌گوییم و آنچه که انجام می‌دهیم تفاوت از زمین تا آسمان نباشد.

به یادداشته باشیم که تنها آنچه که انجام می‌دهیم واقعیت است. ما حرف زیاد می‌زنیم و آرزوهای زیادی را در ذهن داریم. مثلا می‌خواهیم در دوارن پیری همچنان از لحاظ جسمی توانا باقی بمانیم. می‌خواهیم خانواده‌هایمان گرم و صمیمی باشد. آرزو می‌کنیم بتوانیم برای پدر و مادرمان خانه دلخواهشان را بخریم. دلمان می‌خواهد الگوی دیگران باشیم. همه آنچه که می‌خواهیم خوب‌اند اما صرفا آرزو هستند و دیگر هیچ.

تمام این آرزوها را که بدهیم یک دسته سبزی خوردن هم نمیتوانیم بخریم! واقعیت زندگی چیز دیگریست. پول درآوردن دشوار است و داشتن یک زندگی استاندارد از آن هم دشوارتر خواهد بود.

بی جهت نیست که بسیاری خود را به این در و آن در می‌زنند تا آرزوهایشان محقق شود. این که بدانیم در مسیر درستی حرکت می‌کنیم و وقتمان را هدر نمی‌دهیم لزوما ایجاب نمی‌کند که پیش‌گو یا طالع‌بین باشیم. کافیست به گذران روزمان نگاه کنیم، به کارهایی که فقط در یک ۲۴ ساعت انجام می‌دهیم دقت کنیم و ببینیم آیا رفتارهای ما در خدمت اهدافمان خواهد بود یا خیر.

اگر قرار است از نظر مادی و معنوی خودکفا و مستقل باشیم در جهت برآورد این خواسته تا کنون چه کرده‌ایم؟ چیزی را تولید کرده‌ایم که نیاز خود یا دیگری را برآورده کند؟ به رشته‌ای که میخواهیم قبول شویم فکر کرده‌ایم؟ مهارتی را در خود تقویت کرده‌ایم؟ درآمدی داشته‌ایم؟ اصلا می‌دانیم که باید چند درصد از درآمدمان را پس‌انداز کنیم؟ می‌دانیم سرمایه‌گذاری یعنی چه؟ به اندازه کافی ورزش می‌کنیم؟ مطالعه می‌کنیم؟ برای رسیدن به خواسته‌هایمان لازم است به ده‌ها سوال از این قبیل پاسخ‌های قانع کننده بدهیم. حال به آینه نگاه کنید و در مقام پاسخ به این سوالات برآیید.

۲ راه بیش‌تر ندارید. یا به هممه این سوالات پاسخ مثبت بدهید ، یا اعتراف کنید که در بسیاری از این موارد کوتاهی کرده‌اید. گاهی لازم است اعتراف کنید که برخی عادات روزانه‌تان نتایج وحشتناکی به بار آورده است. به یاد داشته باشید که ابتدا باید به داشتن عادات مخرب خود اعتراف کنید. هر کدام از آنها اعتیادی دامن‌گیر هستند و کنار گذاشتنشان اگر غیر ممکن نباشد بسیار سخت است. به یاد داشته باشید که شما سوپرمن نیستید و در هر زمان تنها می‌توانید روی یک مطلب تمرکز کنید. مطلبی که به طور قطع برآورده شدن یا نشدنش تاثیر مستقیم در آینده شما خواهد داشت. اگر غذای سالم نمی‌خورید به شما اطمینان می‌دهم که در ۱۰ سال آینده چاق یا بیمار می‌شوید. اگر کار انجام نمی‌دهید یا فقط شکایت می‌کنید به شما اطمینان می‌دهم که وضعیتتان در ۱۰ سال آینده همین وضعیت فعلی خواهد بود.

اگر در محیط کار آدم فعالی نیستید به شما اطمینان می‌دهیم که دیر یا زود اخراج خواهید شد. آنقدرها که خرج می‌کنید درآمد ندارید؟ احتمال زیاد ۱۰ سال آینده فقیرتر از حالا خواهید بود.

شاید بسیاری از کارها به نظرتان کوچک می‌آید، مثلا کتاب خواندن، سپری کردن اوقات با افرادی که دوستشان دارید، حساب و کتاب کردن برای مخارجتان، زمانی که از خواب برمی‌خیزید، زمانی که به رخت خواب می‌روید. اصولا مدیریت زمان شاید برایتان به حساب نمی‌آید اما تک تک این کارها مهم است. انجام این کارها می‌تواند شما را به رویاهایتان نزدیک یا از آنها دور کند. اما انجام برخی کارها نه تنها نتیجه مثبتی در بر نخواهد داشت بلکه به مشکلاتتان اضافه خواهد کرد. مثلا شکایت و ناله کردن یا خوردن یک جعبه شیرینی یا دیدن چندین قسمت پشت سر هم از یک سریال معروف نه تنها به درد نمی‌خورد بلکه باعث خواهد شد استرس در ما اضافه شود، چاق‌تر بشویم و یا وقتمان را تلف کنیم. نتیجه آنکه اگر می‌خواهیم به آینده روشن‌تری دست یابیم یک سعی کنیم هر روز کار مفیدی انجام دهیم و دوم هدفمان را مشخص کنیم و با سماجت به طرف آن حرکت کنیم.

 

این مطلب را نیز بخوانید:  پیشرفت را ادامه دهیم

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *