آیا انگیزه در موفقیت نقش دارد ؟

آیا انگیزه در موفقیت نقش دارد ؟

اگر در حال آماده شدن برای کنکور هستید و برنامه مطالعاتی روزانه خود را به قصد کنکور چیده‌اید و پیگیری می‌کنید، پس حسابی حال و هوای کنکوری‌ها را پیدا کرده‌اید. مسلما قبول دارید دوران فعلی زندگی شما چقدر متفاوت و خاص است و شاید با تصویری که سال قبل از کنکوری بودن خودتان داشتید خیلی متفاوت باشد. یک داوطلب کنکور خوب می‌داند که آماده شدن برای کنکور سراسری با آماده شدن برای امتحانات چقدر فرق دارد.

یکی از مسائلی که برای داوطلب کنکور بسیار برجسته و مهم است داشتن انگیزه است.

انگیزه داشتن برای کنکور، با انگیزه داشتن برای درس خواندن و امتحان دادن در سال‌های قبل خیلی فرق دارد. داشتن انگیزه قوی گاهی پررنگ‌ ترین نقش را در موفقیت کنکوری‌ها دارد.

مناسب‌ترین تعریفی که روانشناسان از انگیزه ارائه کرده‌اند به این شرح است: انگیزه محرکی درونی است که انسان را به عمل کردن به قصد دستیابی به هدفی خاص ترغیب کند.

پس می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که عاملی که باعث می‌شود داوطلب برای موفق شدن در کنکور تلاش کند، انگیزه است. انگیزه‌ی دستیابی به یک هدف مطلوب و مشخص باعث می‌شود داوطلب سختی‌های طی کردن مسیر را تحمل کند و در مقابل، لذت موفق شدن را تجربه کند.

نکته بسیار مهمی که باید دقت کنید این است که اکثر روانشناسان اعتقاد دارند انگیزه خیلی سریع ایجاد می‌شود و اگر بلافاصله آداب حفظ آن را رعایت نکنید نابود خواهد شد.بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری در آغاز راه انگیزه فراوانی دارند و برای کسب موفقیت بسیار تلاش می‌کنند. ولی به دلیل نداشتن پشتکار کافی و دلسردی حاصل از آن، دچار ناامیدی شده و انگیزه خود را از دست می‌دهند.

این شرایط اگر ادامه پیدا کند تاثیر بسیار مخربی بر نتیجه کنکور این دسته از داوطلبین می‌گذارد. باید بسیار دقت شود که انگیزه و عملکرد در تعامل با یکدیگر هستند. انگیزه باعث عملکرد بهتر می‌شود و عملکرد مطلوب میزان انگیزه را افزایش می‌دهد.

انتظار نداشته باشید در مدت کوتاهی شاهد این تعامل باشید و با داشتن انگیزه بالا بلافاصله به عملکردی فوق العاده برسید. ولی با مقداری صبوری و از دست ندادن انگیزه، به تدریج به طور صد در صد این تعامل ایجاد می‌شود.

بنابراین در آزمون‌های آزمایشی ابتدایی سطح توقع خود را بالا نبرید و به درصدها و رتبه تخمینی خود توجه نداشته باشید. آزمون‌های ابتدایی صرفا برای این است که دانش آموز با فضای کنکور و آزمون‌های تستی آشنا شود. اجازه ندهید نتیجه این آزمون‌ها انگیزه شما را تخریب کند.

داوطلبانی که انگیزه خود را حفظ می‌کنند، پشتکار به خرج می‌دهند و به تدریج سطح عملکرد خود را بهتر می‌کنند، مطمئن باشند در پایان مسیر موفقیت انتظار آنها را می‌کشد.

این مطلب را نیز بخوانید:  آرزوهایتان را دست کم نگیرید

اپلیکیشن کنکور قبولی، بهترین اپلیکیشن کنکور و آزمون آنلاین و برنده جایزه مردمی در جشنواره وب و موبایل در سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *